Inteligentne sprzęty domowe ułatwiają życie jak nigdy wcześniej

Nawet tak proste czynności domowe, jak pranie czy sprzątanie, mogą przebiegać jeszcze sprawniej i efektywniej dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. O przyszłości oraz teraźniejszości smart home, inteligentnych urządzeniach AGD oraz badaniu Samsung poświęconemu nawykom i oczekiwaniom Polaków związanym z praniem rozmawiamy z futurologiem Kacprem Nosarzewskim.

Po co pralce inteligencja?

W zasadzie po to samo co nam. Każda, nawet tak wydawałoby się prozaiczna czynność jak pranie składa się z wielu decyzji, które musimy podjąć: jaki wybrać program - aby był efektywny, ale też chronił tkaniny - ile detergentu wlać, jak posegregować ubrania itp. Choć musieliśmy się tego nauczyć, to nadal zdarza nam się popełniać błędy: wybieramy zły tryb lub dodajemy niewłaściwą ilość detergentu.

Zatem inteligentna pralka z założenia ma wziąć na siebie całość lub część procesu decyzyjnego, adaptując się do sytuacji na podstawie zbieranego doświadczenia. Wyniki badań Samsung jasno pokazują, że Polacy potrzebują takiego wsparcia. Aż 70% respondentów wyraża chęć posiadania pralki, która uczy się nawyków, zapamiętuje ustawienia i rekomenduje program prania. Niemal tyle samo, bo aż 74% chciałoby, aby sprzęt dostosowywał ilość detergentu oraz czas prania do stopnia zabrudzeń.

W jaki sposób pralki się uczą?

Poniekąd tak samo jak my – na podstawie doświadczenia, nie tylko swojego. Inteligentne pralki Samsung AI Control mają do dyspozycji nieustannie rozwijającą się bazę danych użytkowników zawierającą prawie 28 milionów cykli prania, a także zapamiętują wzorce korzystania z urządzenia przez użytkownika. Dzięki temu, w oparciu o uczenie maszynowe, mogą dopasowywać program.

Dodatkowo Program Pranie Optymalne AI, za pomocą specjalnych czujników, dostosuje długość programu, potrzebną ilość wody oraz detergentu do wagi i stopnia zabrudzenia pranych rzeczy. Ta optymalizacja nie tylko pomaga chronić środowisko, ale zdejmuje także z użytkownika konieczność podejmowania decyzji: zbyt mała ilość proszku może sprawić, że pranie nie będzie odpowiednio czyste, za dużo to z kolei marnotrawstwo oraz niepotrzebne koszty.

Co jeszcze świadczy o tym, że urządzenie domowe jest „smart"?

Rozwiązania typu smart home cechuje fakt, że wszystkie urządzenia są ze sobą połączone w jedną całość, a „ośrodkiem dowodzenia" jest smartfon oraz aplikacja. Dzięki temu, niezależnie od naszej lokalizacji, możemy włączać pranie, sprawdzać na jakim jest etapie lub otrzymywać powiadomienia na temat błędów i propozycje rozwiązań.

Zarządzanie domem z poziomu smartfona staje się standardem, ale automatyzacja ciągle się rozwija. Kolejne procesy są upraszczane tak, aby odbywały się poza naszą kontrolą, a zarządzanie było jeszcze bardziej intuicyjne i efektywne.

Czego – oprócz coraz bardziej inteligentnych pralek – możemy się spodziewać w przyszłości?

W najbliższych latach kategoria suszarek może odnotować podobny wzrost popularności w gospodarstwach domowych, jaki przed laty odnotowały zmywarki. Dzięki inteligentnym suszarkom wykorzystującym czujniki: wilgoci, temperatury i wymiany ciepła cały proces odbywa się efektywniej przy jednoczesnej ochronie tkanin.

Badanie SamsungBadanie Samsung fot. materiały reklamowe

***

O badaniu:

Badanie zostało przeprowadzone dla firmy Samsung przez agencję ARC Rynek i Opinia. Badanie zostało zrealizowane w dniach 25.11.2020 do 2.12.2020 na reprezentatywnej grupie Polaków posiadających pralkę w gospodarstwie domowym N=1003 metodą wywiadów internetowych CAWI.

Kacper Nosarzewski:

Jest partnerem w firmie badawczej 4CF Strategic Foresight i członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. Doradza w dziedzinie foresightu strategicznego instytucjom międzynarodowym, takim jak NATO, UNESCO, UNDP oraz przedsiębiorstwom i organizacjom pozarządowym. Prowadził projekty badawcze, warsztaty i szkolenia dla przedsiębiorstw m.in. z branż: energetycznej, FMCG, logistycznej, finansowej, budowlanej, farmaceutycznej, wysokich technologii i zbrojeniowej, a także projekty militarne w Polsce i Holandii.

Pralka SamsungPralka Samsung fot. materiały reklamowe