Anja Rubik i popularna marka odzieżowa łączą siły dla lokalnego aktywizmu

Najsłynniejsza polska topmodelka i najbardziej lubiana marka jeansów - co mają wspólnego z lokalnym aktywizmem w Polsce? Okazuje się, że bardzo wiele. W projekcie zrealizowanym przez Fundację SEXED.PL i markę LEVI'S wzięło udział osiemnaście młodych działaczy i działaczek z całej Polski, którzy chcą wspólnie budować rzetelną edukację seksualną. Uczyli się jak opowiadać o swoich projektach, nawiązywać lokalne partnerstwa, dbać o siebie i innych. To wszystko w ciągu trzech intensywnych miesięcy warsztatów.

Fundacja SEXED.PL edukuje młodzież i dorosłych w zakresie edukacji seksualnej nie tylko poprzez platformy społecznościowe, ale również przez liczne projekty specjalne. W tym roku zorganizowany został kolejny - DZIAŁACZE I DZIAŁACZKI SEXED.PL X LEVI'S. Na przełomie stycznia i lutego 2021 roku SEXED.PL i LEVI’S wspólnie zachęcili młodzież do wzięcia spraw związanych z edukacją seksualną w swoje ręce. Aktywiści i aktywistki w wieku od 15 do 21 lat zgłaszali swoje pomysły na lokalne projekty, następnie spośród ponad pół tysiąca zgłoszeń wybrano 18 działaczy i działaczek.

Ta grupa to osoby o niesamowitej wrażliwości i odwadze. Obserwowanie i wspieranie ich przez te trzy miesiące było wspaniałym doświadczeniem, które bardzo wiele dało także nam, prowadzącym warsztaty. Choć są bardzo młodzi, mają masę planów, a dzięki naszym warsztatom ich głos będzie jeszcze mocniejszy. Jestem pewna, że jeszcze o nich usłyszymy. Wzruszają mnie i powodują, że czuję się trochę spokojniejsza o naszą wspólną przyszłość.

- mówi Basia Baran z Fundacji SEXED.PL.

Mateusz, Tomek, Laura, Maja, Oliwia, Julka, Konrad, Adam, Jarmina, Ola, Justyna, Agata, Zuza, Wiktoria, Julka, Paulina, Marianna i Hela przez 46 godzin uczestniczyli w wykładach online oraz warsztatach. Wirtualnie szkoliła ich między innymi prezeska Parady Równości, Julia Macioch, Alina Czyżewska z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska czy Emilia Kaczmarek z Akcji Menstruacja. Młodzi działacze szkolący swoje umiejętności liderskie wirtualnie spotkali się też z twórcami filmu „Hejter" Jana Komasy - scenarzystą Mateuszem Pacewiczem i aktorką Vanessą Alexander. Była to okazja do porozmawiania z twórcami o pisaniu scenariusza, przygotowaniu się do planu zdjęciowego oraz o dbaniu o własne granice i komfort psychiczny w pracy.

 

Częścią, na którą wszyscy czekali, zarówno organizatorzy, jak i młodzi aktywiści, był warsztat na żywo pod koniec maja w Warszawie. Była to pierwsza okazja do wspólnego spotkania. Podczas tych trzydniowych warsztatów działacze i działaczki mieli szansę na naukę, ugruntowanie wiedzy i wymianę doświadczeń w swoim gronie, oraz współpracę z psycholożkami i psychologami, seksuolożkami i seksuologami oraz z eksperckim gronem. Barbara Baran, Michał Pozdał, Agnieszka Szeliga, Janusz Schwertner poruszali takie tematy jak włączanie mniejszości społecznych w swoje działania, przedstawianie swoich projektów, by pozyskać partnerów i odbiorców czy rozmawianie o swojej tożsamości.

Udział w warsztatach zorganizowanych przez SEXED.PL X LEVI'S był porządną dawką wiedzy, inspiracji i przede wszystkim wsparcia od osób już doświadczonych w działaniu społecznym. Ostatni weekend spędzony w Warszawie był również niepowtarzalną okazją nie tylko do wzbogacenia mojego projektu społecznego o treści związane z edukacją seksualną, ale również do poznania cudownych osób, które tak jak ja chcą działać i mieć realny wpływ na społeczeństwo.

- mówi Maja Hnatów, uczestniczka warsztatów.

Ostatniego dnia działacze i działaczki napisali sprawdzian z wiedzy, od którego zależało czy zostaną oficjalnymi działaczami i działaczkami SEXED.PL.

Najpierw byłem pod wrażeniem projektów, które wymyślili, a potem już samą możliwością spotkania z nimi. Nie mam żadnych wątpliwości, że to oni zmieniają dziś nie tylko świat wokół siebie, ale po prostu cały nasz kraj. Kibicuję im z całego serca.

- mówi dziennikarz Janusz Schwertner.

SEXED.PL x LEVI'SSEXED.PL x LEVI'S Karolina Jackowska

Po niemal trzech miesiącach intensywnych warsztatów i merytorycznych spotkań działacze i działaczki zostali wyposażeni we wszystkie potrzebne narzędzia, aby móc samodzielnie realizować swoje plany. Poza zajęciami i wykładami większość ekspertów i ekspertek będzie dostępna dla uczestników i uczestniczek podczas online’owych korepetycji, które potrwają do końca czerwca, a każda osoba, która zechce porozmawiać jeszcze o projekcie, poradzić się czy przedyskutować ważny dla siebie temat z zakresu edukacji seksualnej, może liczyć na wsparcie wybranych przez siebie wykładowców i wykładowczyń.

Co dalej? Wiktoria zebrała już większość funduszy na swój filmik edukacyjny, Maja zdobywa kolejne kwalifikacje liderskie, Zuza realizuje program autorskiej audycji radiowej, w której opowiada o sprawach, które już od dawna nie powinny być tabu. Portrety wszystkich działaczy i działeczek można znaleźć na instagramowym profilu SEXED.PL – a tam też linki do ich kont, gdzie opowiadają o swojej działalności. Warto ich śledzić.