Klasyka polskiego malarstwa w wersji z klocków LEGO

Marka LEGO niejednokrotnie udowodniła, że z kultowych klocków można stworzyć wszystko, co tylko wyobraźnia podpowie. Tym razem ambasadorzy marki odtworzyli cztery dzieła wybitnych polskich artystów, w tym słynnego "Stańczyka" autorstwa Jana Matejki. Obrazy można zobaczyć w Galerii przy Plaży na Bulwarach Wiślanych w Warszawie.

Warto znaleźć chwilę, aby podczas letniego spaceru wybrać się na bezpłatną wystawę na Bulwarach Wiślanych. W dniach 12 – 22 sierpnia na odwiedzających, fanów sztuki, jak i wielbicieli kultowych klocków czekają 4 wyjątkowe dzieła odtworzone w skali 1:1 z zachowaniem detali – oprócz wspomnianego wcześniej „Stańczyka" można zobaczyć „Żydówkę z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego, „Babie lato" Józefa Chełmońskiego oraz „Nad brzegiem morza" Anny Bilińskiej-Bohdanowicz, a to wszystko z klocków LEGO!

Wystawa obrazów stworzonych z klocków ma za zadanie popularyzować polskie malarstwo, ale też przybliżyć zestawy LEGO inspirowane sztuką, które dedykowane są dorosłym fanom budowania.

Poszukiwacze rozrywki

Jak wynika z ogólnoświatowych badań przeprowadzonych przez firmę LEGO, aż trzech na czterech dorosłych szuka nowych sposobów relaksu i rozładowania stresu. Pomocne może okazać się budowanie z kolorowych elementów, które przynosi tyle samo radości w dorosłym życiu, co w czasach dzieciństwa. W końcu każdy odczuwa natychmiastową satysfakcję, kiedy efekt starań jest widoczny od razu. Jednak budowanie to nie tylko przyjemność, ale również rodzaj konstruktywnej zabawy, podczas której trzeba mierzyć się z problemami technicznymi, znaleźć odpowiednie rozwiązanie, a czasem spojrzeć na coś od innej strony. Dodatkowo powtarzanie manualnych czynności korzystnie wpływają na przemęczony codziennymi zajęciami i problemami mózg. Wyciszyć się po ciężkim dniu pomaga także obcowanie ze sztuką, a połączenie jej z klockami LEGO stwarza zupełnie nowy poziom rozrywki.

Ku nowym inspiracjom

XIX-wieczne obrazy mistrzów polskiego malarstwa odtworzone z klocków LEGO zainteresują zarówno prawdzywch koneserów sztuki, jak i wszystkich tych, którzy znają słynne obrazy jeszcze z czasów szkolnych. Namalowanie prawdziwego dzieła wymaga nielada wysiłku, czasu oraz talentu, ale równie sporo wymaga wierne odtworzenie obrazu przy pomocy klocków LEGO! Odtworzenie dzieł wymagało pracy 21 osób, 158 000 elementów LEGO oraz zajęło ponad 400 godzin:

· „Stańczyk", Jan Matejko – 43 000 klocków, autorzy: koordynator Bartłomiej Huetter, Patryk Antczak, Michał Ciołek, Bartłomiej Głuchowski, Krzysztof Pusz

· „Żydówka z pomarańczami", Aleksander Gierymski – 15 500 klocków, autorzy: koordynator Rafał Piasek, Łukasz Maćkowiak, Jan Trąbka, Mateusz Waldowski, Bartosz Zborowski

· „Babie lato", Józef Chełmoński – 85 000 klocków, autorzy: koordynator Łukasz Ogrodnik, Michał Babik, Marek Janik, Paweł Jurczyński, Maciej Ramlo, Wojciech Regliński, Władysław Weker

· „Nad brzegiem morza", Anna Bilińska-Bohdanowicz – 14 500 klocków, autorzy: koordynator Dominik Skarbek-Kruszewski, Paweł Kwil, Jakub Maciejec, Jan Woźnica

Wszystkim chętnym, którzy zainspirowali się wyjątkowymi dziełami z klocków LEGO i chcieliby spróbować własnych sił w układaniu i tworzeniu niezwykłych konstrukcji, marka oferuje szeroką gamę zestawów, z których w zależności od zainteresowań czy preferencji każdy – mały jak i duży fan klocków – znajdzie coś dla siebie. Zestawy LEGO inspirowane sztuką można zobaczyć tutaj.