Ciałopozytywność - czemu taka ważna dla nastolatków

Kiedyś na samoocenę nastolatków wpływały głównie umiejętności, jakimi musieli się wykazać. Świat obecnych młodych ludzi to rzeczywistość social mediów i nieco inne elementy wpływają na ich poczucie własnej wartości. 52% młodzieży, spędzającej 10-30 minut na poprawianiu swoich zdjęć, miało zaniżone poczucie wartości swojego ciała. A 61% chciałoby, by zwracano uwagę na ich osobowość i poczułoby się pewniej, gdyby w sieci było więcej naturalnych zdjęć. To dane z raportu dla kampanii "Piękno bez filtra" Dove. Tym bardziej należałoby zrozumieć istotę ciałopozytywności.

Co to jest ciałopozytywność

Percepcja własnego ciała ma znaczący wpływ na psychiczne i fizyczne zdrowie nastolatków, na ich rozwój społeczny i relacje międzyludzkie. Jest bardzo ważna w procesie dojrzewania nastolatka, ponieważ daje większą pewność siebie oraz pozwala budować lepsze relacje. Z kolei social media, gdzie młodzi ludzie mogą nieustannie porównywać się do poddanych działaniu filtrów i wyidealizowanych zdjęć innych osób, sprzyjają zaniżaniu poczucia własnej wartości. Widząc pod zdjęciami mnóstwo komentarzy odnoszących się do wyglądu, np. „Wspaniale wyglądasz! Schudłaś?", nastolatek stawia znak równości pomiędzy szczupłą, perfekcyjną sylwetką/twarzą a… szczęściem. Tym istotniejsze staje się wpojenie młodemu człowiekowi ciałopozytywności, czyli po prostu akceptowania swojego ciała takim, jakie ono jest, jego zalet i wad, ograniczeń i możliwości; po tym, jak ukształtowały go różne życiowe wydarzenia. Pokazanie, że ludzkie ciała są i powinny być różne i to właśnie jest najpiękniejsze. Kiedy nastolatek, nauczony takiego postrzegania swojego ciała, znajdzie się w środowisku mediów społecznościowych i porówna z lukrowanymi obrazkami idealnych sylwetek i twarzy, dysonans będzie mniejszy, a naturalna, zdrowa pewność siebie nie zniknie tak szybko. Wtedy prawdopodobnie skoncentrowanie na wyglądzie będzie mniejsze i młody człowiek będzie mógł czerpać z internetu wartościowe rzeczy.

Jak nauczyć ciałopozytywności

Nastolatek dopiero uczy się postrzegania swojego ciała, buduje samoakceptację, a wzorem do naśladowania są dla niego dorośli. To głównie od rodzica zależy, jakie wzorce przekaże dziecku. Warto zacząć od doceniania własnego ciała przez pryzmat tego, co już przeszło, jakich wspaniałych rzeczy dokonało, poznanie jego siły i możliwości, a wreszcie – zmiany sposobu mówienia o swoim ciele. Więcej konkretnych wskazówek można znaleźć w poradniku „Pokochajcie siebie!" wydanym przez Dove na potrzeby kampanii „Piękno bez filtra". Zdecydowanie ułatwi to nauczenie dziecka mądrego i kreatywnego korzystania z mediów społecznościowych.