Inside Out Project wraz z SEXED.PL w Pałacu Kultury i Nauki

Do 10. października można oglądać dach Sali Kongresowej oraz płytę główną PKiN, które zostały pokryte portretami Polek i Polaków, w ramach kampanii społecznej realizowanej przez Inside Out Project, artystę JR i Fundację SEXED.PL, w imię walki o dostęp do rzetelnej edukacji seksualnej. Wydźwięk kampanii to element codziennych działań Fundacji SEXED.PL.

Fundacja SEXED.PL wspólnotowość buduje w ramach rzetelnej edukacji seksualnej - dla nas, dla naszych przyjaciół, dzieci, partnerów i partnerek - dla naszych bliskich. Ciężko wyobrazić sobie zdrowe społeczeństwo, w którym nie uczymy się o naszej tożsamości, ciałach, granicach, świadomej zgodzie i bezpiecznym seksie. Podpisując się pod tymi słowami Fundacja SEXED.PL, dzięki współpracy z Inside Out Project oraz prawie dwa tysiące Polek i Polaków pokazali, że wartości, które niesie za sobą edukacja seksualna są im bliskie. Edukacja seksualna to nasze podstawowe prawo. Jest o nas i dla nas. I pora mówić o tym głośno.

O Inside Out Project

Inside Out Project to znana na całym świecie inicjatywa francuskiego, ikonicznego artysty JRa, w ramach którego każdy może zrealizować akcję społeczną drukując czarno białe portrety i przyklejając je w przestrzeni publicznej, zgodnie z techniką wypracowaną przez artystę. W projekty angażują się lokalne społeczności, środowiska uniwersyteckie, rodziny, samorządy, organizacje społeczne - wszyscy ci, którzy chcą zbiorem portretów podpisać się pod przesłaniem, podkreślić swoją obecność czy zamanifestować swoje miejsce w danej przestrzeni. Projekt objął już blisko pół miliona ludzi w 138 krajach na wszystkich kontynentach, stanowiąc pretekst do rozmowy o różnorodności, feminizmie, rasizmie czy prawach człowieka. Po raz pierwszy z tak wielkim rozmachem dołączy do niego także Polska.

Inside Out w Polsce

Polacy i Polki z całego kraju zgodzili się użyczyć wizerunku, po to by wspólnie walczyć o rzetelną edukacje seksualną, która jest naszym podstawowym prawem. Akcję wsparły także znane osoby, którym bliskie jest hasło kampanii - dostęp do rzetelnej edukacji seksualnej - a wśród nich Maja Ostaszewska, Martyna Wojciechowska, Qczaj, Janusz Schwertner, Maffashion, Joanna Przetakiewicz, Red Lipstick Monster, Maciej Zakościelny, Magdalena Boczarska, Katarzyna Zillmann, Mateusz Banasiuk, Katarzyna Stankiewicz, i wielu wielu innych!

Ale nie tylko - projekt Fundacji SEXED.PL został również objęty Honorowym Patronatem Prezydenta m. st. Warszawy, Rafała Trzaskowskiego.

Anja Rubik o edukacji seksualnej w Polsce i Inside Out Project

Seksualność to jedna z najważniejszych kwestii w naszym życiu. To coś więcej niż seks czy nagość. To tożsamość, poczucie własnej wartości, życiowe wybory, równość płci, rodzicielstwo, prawa człowieka, bezpieczeństwo, życie w zgodzie ze sobą, oraz przede wszystkim, zdrowie. Dzięki Inside Out project walczymy o naszą przyszłość. Jak możemy wyobrazić sobie zdrowe społeczeństwo, skoro nie uczymy naszych dzieci o ich ciałach, prywatnych granicach, świadomej zgodzie i bezpiecznym seksie? Seks jest czymś bardzo intymnym, czymś, co po części wiąże się z niepewnością i zagrożeniami. Ignorowanie tego lub całkowite odrzucenie, jest nieodpowiedzialne i jest krokiem wstecz dla Polski. Domagamy się rzetelnej edukacji seksualnej, by móc zbudować progresywne i zdrowe społeczeństwo

- Anja Rubik

O Fundacji SEXED.PL

SEXED.PL to coś więcej niż fundacja. Jesteśmy multimedialną platformą, która zapewnia młodym ludziom, rodzicom i dorosłym kompleksową, dostosowaną do wieku edukację w zakresie praw człowieka, równości płci, relacji, reprodukcji. Informujemy o ryzykach związanych z życiem seksualnym, prezentując równolegle seks i seksualność w sposób pozytywny, podkreślając takie wartości, jak wzajemny szacunek, inkluzywność, równość, empatia i odpowiedzialność. SEXED.PL wspierają czołowi psycholodzy_lożki i seksuolodzy_lożki w kraju. Każdego tygodnia materiały i treści edukacyjne SEXED.PL osiągają miliony odsłon. Dzięki naszym warsztatom oraz anonimowym konsultacjom online z ekspertami, pomagamy setkom dzieci, nastolatkom i dorosłym miesięcznie. Organizujemy kampanie edukacyjne zwiększające świadomość, walczące ze stygmatyzacją i przełamujące tematy tabu. SEXED.PL współpracuje z artystami, filmowcami i liderami, wspólnie tworząc projekty wokół edukacji seksualnej, które mają na celu dotarcie do jak najszerszego grona ludzi. Doceniają nas najbardziej wpływowe globalne instytucje, takie jak ONZ czy Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych. Dzielimy się doświadczeniami i naszym know-how podczas międzynarodowych konferencji i eventów na całym świecie. Jesteśmy z tego dumni. Fundację można wesprzeć zarówno finansowo, jak i wolontariacko. Szczegóły na www.sexed.pl. Zapraszamy także do kontaktu na kontakt@sexed.pl.