"Karolina i Klara. Medalion czasu". Pierwszy polski herstoryczny komiks dla dzieci [PREMIERA]

Fundacja Kosmos dla Dziewczynek świętuje tegoroczny Międzynarodowy Dzień Dziewczynek (11.10) i czwarte urodziny magazynu "Kosmos dla dziewczynek" wydaniem pierwszego polskiego herstorycznego komiksu dla dzieci - "Karolina i Klara. Medalion czasu".

Pewnego dnia w małej wiejskiej bibliotece Karolina i jej najlepsza przyjaciółka – fretka Klara znajdują tajemniczy medalion czasu. W jednej chwili życie zwykłej, choć charakternej uczennicy zmienia się w wielką przygodę. Dzięki medalionowi bohaterki ruszają w niezwykłą podróż?, podczas której spotkają się ze znanymi kobietami z różnych epok. Biorą udział w strajku, napadzie na pociąg, obronie średniowiecznego Krakowa, a nawet jeżdżą na dziku!

Ten niezwykły komiks stworzony przez Sebastiana Frąckiewicza i Annę Krztoń uzupełnia edukację dziecka o 24 wyjątkowe, prawdziwe Polki z bardzo różnorodnymi życiorysami. Są wśród nich m.in. Wisława Szymborska, Maria Kunic, Zofia Stryjeńska, Pola Negri, Wanda Rutkiewicz czy Jadwiga Andegaweńska. To historia pokazana w przystępny sposób. W sprawdzonej formie komiksu, który przez ostatnie kilka lat pokochały tysiące czytelniczek (i czytelników) „Kosmosu dla dziewczynek". To zbiór wszystkich odcinków publikowanych w magazynie przez ostatnie cztery lata wraz z dodatkowym odcinkiem, w którymi poznają się główne bohaterki.

Ten komiks ma moc! Pokazuje niesamowite kobiety z historii Polski, które szły swoimi ścieżkami, a to w dziewczynkach wzmacnia poczucie, że mogą osiągać wielkie rzeczy, a w chłopcach buduje szacunek do kobiet i ich roli w życiu społecznym.

***

Podróże w czasie w towarzystwie Karoliny i Klary to cudowna lekcja herstorii i mnóstwo frajdy. Władczynie, działaczki, artystki i polityczki zmieniały polską historię i z hukiem wracają do nas na łamach komiksu. „Kosmos dla dziewczynek" kolejny raz pokazuje, że każde dziecko ma MOC i może sięgać gwiazd. Niezależnie od płci

- tak o komiksie mówiła Agnieszka Jankowiak-Maik, czyli Babka od histy.

Ten komiks opowiada o kobietach, które są ważne, a nie tylko o mężczyznach, którzy zrobili coś istotnego. Nie, że ONE tylko stały przy tych facetach, schowane gdzieś z tyłu, tylko też zmieniały świat. Dlaczego w większości te kobiety zostały zapomniane?

- a tak Wanda Mężyńska, 11 lat, wielbicielka ognisk i śpiewania

Fundacja Kosmos dla Dziewczynek zdecydowała się na wydanie tego komiksu, ponieważ w szkolnych podręcznikach brakuje różnorodnych wzorców kobiecych. Fundacja wierzy w to, że dzieci potrzebują pełnego obrazu świata, w którym kobiety i mężczyźni, dziewczynki i chłopcy są na równi obecne i obecni.

Wspieramy dziewczynki dziś, by jutro zmieniały świat - to hasło przewodnie Fundacji Kosmos dla dziewczynek, które było inspiracją dla młodych twórczyń: Nadii Szymańskiej i Karoliny Fronik, biorących udział w konkursie Papaya Yound Directors. Nakręcony przez nie film Lekcja historii, można obejrzeć powyżej.

***

Zadaniem Fundacji Kosmos dla Dziewczynek jest tworzenie świata wolnego od stereotypów, poprzez wypełnianie luki kobiecej w szkolnych podręcznikach. Dlatego przekazuje 600 egzemplarzy komiksu „Karolina i Klara. Medalion czasu" nauczycielom i nauczycielkom w ramach projektu SUPERBOHATERKI. Partnerem projektu jest BNP Paribas. Więcej o projekcie: https://fundacjakosmos.org/ superbohaterki/

Komiks objęły matronatami: Aleja Komiksu, Ośrodek Karta, Dom Spotkań z Historią, Ładne Bebe, Aktywne czytanie, Ja Nauczyciel’ka.