"Miłość w czasach aplikacji". Badania CANAL+

Jak kochają Polacy i gdzie obecnie szukają drugich połówek? W jaki sposób zmieniło się w ostatnim czasie podejście do portali randkowych? Czy głęboko zakorzeniony jest w nas model miłości romantycznej? CANAL+ przedstawia badania "Miłość w czasach aplikacji". A już 19 listopada premiera nowej serii PLANETA SINGLI. OSIEM HISTORII w CANAL+ PREMIUM o godz. 21:00 oraz w serwisie CANAL+ online.

MIŁOŚĆ OCZAMI POLAKÓW

Jak pokazują badania - związki w prawdziwym świecie mają dziś trudniej. Szybciej się rozpadają, czasem z byle pretekstu, w świecie pandemii ludzie są bardziej rozdrażnieni i dopiero powoli uczą się na nowo funkcjonować. Wielu ma z tym kłopoty, choć niektórzy traktują to jako wyzwanie i okazję do zacieśnienia więzi – wspólne spędzanie czasu na niespotykaną wcześniej skalę może związek poprawić albo zniszczyć. A z pewnością zweryfikować.

Koncepcja miłości romantycznej okazuje się nam najbliższa. Słowo „miłość" kojarzy się dziś głównie z bliskością, zaufaniem, rodziną (co drugiemu pytanemu/pytanej). Kwestie seksu i pożądania schodzą na dalszy plan, bo wskazuje je tylko 20% Polaków. Ponad 40% kobiet i niespełna 25% mężczyzn wiąże miłość z szacunkiem. Jak wynika z badań, w wymarzonej relacji miłosnej jest dużo ciepła, zrozumienia i partnerstwa. Co ciekawe, co piąty Polak uważa, że miłość to również poświęcenie.

GDZIE SZUKAMY MIŁOŚCI?

Przyznanie się do bycia singlem nadal wywołuje dyskomfort. W czasach pandemicznych nie tylko osłabła chęć spotykania się na żywo, ale zmniejszyła się też liczba miejsc, gdzie można było spotkać się w gronie towarzyskim.

Szukamy miłości przede wszystkim wśród znajomych (50% respondentów), ale dziś internet, aplikacje i portale randkowe są już na drugim miejscu. Korzysta z nich już blisko 40% zapytanych Polaków. Robimy to przede wszystkim, by poznać kogoś nowego albo z ciekawości. Ale też z nieśmiałości albo wręcz przeciwnie, bo uważamy się za nowoczesnych.

Na pierwszą randkę chodzimy najczęściej na spacer albo do kawiarni lub restauracji (62%). Spotkanie na świeżym powietrzu to najchętniej wybierany sposób spędzania pierwszej randki wśród osób do 30 roku życia.

PORTALE RANDKOWE

Okazuje się, że portale randkowe to już codzienność – druga rzeczywistość, równoległa do prawdziwego życia, która trochę uzależnia. Nie trzeba tam być do końca sobą, ale z drugiej strony też łatwiej się naprawdę otworzyć i coś szczerze o sobie opowiedzieć. Portale ułatwiają dziś życie, choć według niektórych spłycają relację, przyzwalają na przedmiotowe traktowanie, narażają na ocenę. Bez wątpienia dostarczają też dreszczyku emocji.

Pomimo tego, że z portali randkowych korzystają głównie osoby młodsze, mają one wizerunek miejsca dla każdego, bez względu na wiek. I dziś już co drugi Polak zna parę, która poznała się przez internet. Co ciekawe, w większości przypadków udało się też im stworzyć stały związek.

NAJBARDZIEJ ROMANTYCZNY NARÓD

Za najbardziej romantyczny europejski naród najczęściej uważani są Włosi (aż 60% badanych). Na kolejnych miejscach znaleźli się Francuzi oraz Polacy (z 40% poparciem). Na uwagę zasługuje również wysoka pozycja Hiszpanów. W pierwszej dziesiątce znaleźli się również Grecy, Anglicy, Portugalczycy, Chorwaci, Rosjanie i Czesi.

PLANETA SINGLI. OSIEM HISTORII to seria filmów, które opowiadają o rozmaitych aspektach internetowego randkowania. Każdy z odcinków portretujących współczesny świat miłosnych wzlotów i upadków oglądamy oczami innego reżysera. Historie stanowią zamkniętą całość, a bohaterów różni wiek, pochodzenie czy motywacja do poszukiwań drugiej połówki online. Łączy ich za to jedno – chęć znalezienia miłości. Te czasem słodko-gorzkie, a czasem bawiące do łez lub wzruszające opowieści są bliskie prawdziwemu życiu. Wszyscy mogą się z nimi utożsamić, bo miłość ma różne oblicza.

W serii pojawi się wiele nowych twarzy oraz plejada największych gwiazd małego i dużego ekranu. W rolach głównych widzowie zobaczą m.in. Izabelę Kunę, Bartłomieja Topę, Piotra Witkowskiego, Hannę Konarowską-Nowińską, Filipa Pławiaka, Mariannę Linde, Mateusza Damięckiego, Zofię Wichłacz, Zdenka Piškulę, Vitalika Havrylę, Maszę Wągrocką. Antoniego Królikowskiego, Konrada Eleryka, Marię Maj, Witolda Dębickiego oraz Jana Sobolewskiego i Sallie Harmsen.

Za reżyserię poszczególnych filmów odpowiadają: Aleksandra Terpińska, Julia Kolberger, Aleksander Pietrzak, Maciej Kawalski, Kuba Czekaj, Michał Chaciński, Mateusz Głowacki i Michał Marczak.