Świąteczna kolacja przy idealnym stole - wybierz meble dla siebie

Stół jest symbolem gościnności. To przy nim jednoczą się członkowie rodziny i przyjaciele, by celebrować ważne wydarzenia, święta, ale też wspólną codzienność. Niezależnie od wielkości jadalni czy salonu, stół stanowi centrum domowego życia, a jego wybór jest ważnym wydarzeniem dla domowników. Stół powinien nie tylko dobrze komponować się z wnętrzem, ale także być funkcjonalny i wygodny dla tych, którzy przy nim usiądą. Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając mebel tuż przed grudniowym świętowaniem.

Forma, materiał wykonania oraz funkcjonalności stołu powinny być dostosowane do gustu i potrzeb domowników. Bardziej odważne osoby i fani eklektyzmu mogą zdecydować się na mebel, który pozornie nie pasuje do reszty pomieszczenia i stanowi oryginalny akcent, a także punkt aranżacji przykuwający uwagę.

Mały, duży, a może rozkładany?

Stół musi być przede wszystkim praktyczny, dlatego przy jego wyborze należy odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki kształt blatu najlepiej sprawdzi się w naszym wnętrzu – prostokątny, okrągły, a może owalny? Ważna jest także wielkość, którą determinuje przede wszystkim metraż mieszkania, ale też liczba domowników. W ofercie Salonów Agata dostępne są zarówno małe stoły, od ok. 80 cm, jak i bardzo duże, rozkładane nawet do 4 metrów.

W przypadku rozkładanych stołów warto zwrócić uwagę także na mechanizm, który ma wpływ na komfort korzystania z mebla. Najczęściej spotykane są standardowe prowadnice kulkowe, przy których rozkłada się jedna strona stołu albo prowadnice synchroniczne, gdzie obie strony rozjeżdżają się równocześnie, dzięki czemu bardzo łatwo taki stół rozłożyć samodzielnie.

- Natalia Nowak, ekspert ds. aranżacji wnętrz Salonów Agata.

Laminat czy drewno?

Materiał, z jakiego wykonany jest stół to również ważne kryterium wyboru. Od niego uzależniona jest jego wytrzymałość czy sposób pielęgnacji. W Salonach Agata dostępne są stoły z płyt akrylowych o różnym poziomie odporności na uszkodzenia, z fornirowanych płyt meblowych, a także z litego drewna. Od materiału stołu zależy także jego cena, więc różnorodność oferty Salonów Agata to gwarancja tego, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Styl: jaki lubisz najbardziej?

Dla wszystkich tych, którzy cenią sobie styl skandynawski, a w ich wnętrzach dominuje kolorystyka bieli, szarości i dębowych odcieni, idealnym rozwiązaniem będą proste, drewniane stoły, które w parze z białymi lub szarymi krzesłami, zawierającymi elementy drewna, stworzą spójną, gustowną przestrzeń. W przypadku stołów w stylu scandi, warto zwrócić uwagę także na okrągłe modele.

Świąteczna kolacja przy idealnym stole - wybierz meble dla siebieŚwiąteczna kolacja przy idealnym stole - wybierz meble dla siebie fotograf

Agata MebleAgata Meble materiały prasowe

W industrialne wnętrze, w którym królują proste, surowe formy, czerń oraz elementy wykonane z metalu, idealnie wpisze się prostokątny stół z blatem z litego drewna. W przypadku tej stylistyki, można pokusić się o wybór modelu, którego nogi wykonane są z metalu lub jego blat utrzymany jest w ciemniejszej barwie. Opcją są również stoły z jedną, masywniejszą nogą, które na myśl przywodzą niemal podpory architektoniczne. Z takim stołem świetnie prezentować się będą podobne krzesła, czyli również te proste, wykonane z drewna. Dobrym pomysłem będzie tu wplecenie czerni – np. w postaci nóg krzesła lub tzw. płóz – które jeszcze bardziej podkreślą loftowy charakter wnętrza. Miłośnikom bardziej oryginalnych aranżacji do gustu przypadnie połączenie masywniejszego stołu z welurowymi krzesłami o wyszukanej formie, inspirowanej stylistyką retro.

Agata MebleAgata Meble materiały prasowe

Agata MeblaAgata Mebla materiały prasowe

Biały stół w połysku to z kolei rozwiązanie dla fanów nowoczesnego stylu. Postawić można na klasykę, czyli model z czterema nogami lub ten, którego podporą jest kolumnowa podstawa. Nowoczesne rozwiązanie to także stoły łączące biel z błyszczącymi, czarnymi elementami. Jadalniany mebel w takiej odsłonie to gwarancja nowoczesności i elegancji na najwyższym poziomie. Całości świetnie dopełnią czarne krzesła z ekoskóry.

Zabawa krzesłami

Siedziska zasugerowane przy konkretnych typach stołów to propozycje, które stworzą spójną całość. Należy jednak pamiętać, że we wnętrzach wciąż modny jest eklektyzm, czyli łączenie z pozoru niepasujących do siebie elementów, które w efekcie dodają przestrzeni charakteru. Zgodnie z tą sztuką można postępować wybierając krzesła – warto zachować spójność odnośnie formy tego mebla, jednak miksować można jego kolorystyką, stawiając chociażby na modne w tym sezonie połączenie szarości z żółcią.

Zwieńczeniem procesu decyzyjnego jest zakup idealnego stołu i dopasowanych do niego krzeseł. Wymarzone modele czekają w Salonach Agata, a część z nich dostępna jest „od ręki". To znaczy, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia możliwe jest przearanżowanie jadalni i ugoszczenie bliskich w przepięknej przestrzeni!