Warto oszczędzać, nie tylko od święta

Jak co roku, święta dla Polaków wiążą się z dużymi wydatkami - Deloitte podaje, że średnio dla 1 osoby koszt świątecznych spotkań i prezentów przekroczy ponad 2000 zł. Żeby te i inne większe wydatki w ciągu roku nie były zbyt dużym obciążeniem dla budżetu domowego, warto regularnie oszczędzać i mieć poduszkę finansową.

Oszczędzanie nie zawsze jest proste, zwłaszcza w okresie świąt, kiedy chcemy podarować bliskim prezenty, mieć w domu dużą choinkę i przygotować na Wigilię 12 potraw. Nie myślimy wtedy o tym, by odkładać pieniądze, bo jest wiele wydatków, których nie można odłożyć na później. Znacznie łatwiej jest jednak robić świąteczne zakupy, jeśli ma się na nie zaplanowany budżet, który uzbierało się z wyprzedzeniem. Jak pokazują badania, 63% Polaków oszczędza pieniądze, z czego aż 53% robi to regularnie przez cały rok.

Dzięki regularnemu oszczędzaniu tworzymy poduszkę finansową, która daje poczucie bezpieczeństwa zarówno w przypadku planowania większych wydatków, jak i nieprzewidzianych okoliczności. Zwłaszcza pod koniec roku, w okresie świątecznym, warto mieć takie zabezpieczenie, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu i móc skupić się na radosnych chwilach z rodziną i najbliższymi. Planowanie budżetu domowego już od początku roku pozwala na lepsze gospodarowanie finansami. Warto też zastanowić się, jak możemy oszczędzać, nie rezygnując jednocześnie ze wszystkich przyjemności, a nowy rok to idealny moment na stawianie nowych celów, także tych finansowych.

Polacy chcą oszczędzać, ale brakuje im motywacji

Planując wydatki, często rezygnujemy z tych, które nie są niezbędne, przez co odkładamy na potem na przykład realizację marzeń czy droższe prezenty świąteczne. Jednak przy odrobinie systematyczności i wytrwałości można osiągnąć także te cele, które początkowo mogą zdawać się poza zasięgiem finansowym. Klienci Santander Bank Polska deklarują, że narzędzie, które pomogłoby im odkładać pieniądze w sposób elastyczny i wspierało ich motywację, byłoby dla nich dużym ułatwieniem. Jedno z takich rozwiązań bank proponuje w swoich kanałach online, Santander Mobile i Santander Internet – to „Moje Cele". Rozwiązanie powstało po konsultacjach z klientami, którzy wskazali, co jest dla nich ważne w oszczędzaniu.

Oszczędzanie przez „Moje Cele" jest dużo łatwiejsze niż przy pomocy tradycyjnych narzędzi, ponieważ odbywa się niezauważalnie. Użytkownik wybiera, w jaki sposób chce odkładać pieniądze przy tworzeniu celu, a potem środki odkładają się automatycznie.

Materiał reklamowy SantanderMateriał reklamowy Santander Materiał reklamowy Santander

– Moje Cele w Santander mobile i Santander internet wspiera klientów, gdy chcą zacząć oszczędzać. W module zastosowaliśmy mechanizmy motywujące do systematycznego odkładania pieniędzy, bo oszczędzanie to dla wielu ludzi spore wyzwanie. Moje cele to także wizualizacja ich stylu życia, dlatego umożliwiliśmy korzystanie z emoji. Po niecałych 3 miesiącach od wdrożenia widzimy, że klienci chętnie korzystają z tego rozwiązania, aktywnie oszczędzając na wakacje, śluby, specjalistyczne kursy, szkolenia, studia, sprzęty czy leczenie – opowiada Dawid Lach, odpowiedzialny za narzędzie Moje Cele w Santander Bank Polska.

Najtrudniejszy jest pierwszy krok

Żeby zacząć oszczędzać, trzeba najpierw zrobić pierwszy krok – wybrać sobie wymarzony cel lub określić, jaka wartość poduszki finansowej da nam poczucie bezpieczeństwa. Następnie wystarczy wybrać odpowiednią dla siebie formę oszczędzania – może to być ulubiona skarbonka, a jeszcze lepiej konto oszczędnościowe lub nowoczesne rozwiązania online, do których należy właśnie funkcja „Moje Cele". Ważne, żeby narzędzie, które wybierzemy, wspierało naszą motywację, a odkładane kwoty nie były zbyt dużym obciążeniem finansowym.

„Moje Cele" daje klientom wiele elastycznych propozycji na oszczędzanie, a personalizacja sprawia, że proces jest dużo przyjemniejszy. Aby skorzystać z usługi, wystarczy otworzyć aplikację Santander mobile i na głównym ekranie, pod widokiem stanu konta, kliknąć Moje cele. Następnie określić, na co chcemy odłożyć pieniądze – można założyć do 10 celów. W kolejnym kroku wystarczy dopasować metody oszczędzania do swoich możliwości – regularne wpłaty automatyczne, wpłaty własne lub odkładanie końcówek z zaokrąglonych do pełnej złotówki transakcji kartą do konta lub płatności BLIKIEM. Przy każdym celu można wybrać różne metody. System podpowie też, kiedy osiągniemy cel. W każdej chwili cel można zmienić, skrócić lub wydłużyć czas oszczędzania. Motywacje w dążeniu do celu wspiera widoczny pasek postępu, który składa też gratulacje, gdy cel zostanie osiągnięty. Z Moich Celów można skorzystać także przez Santander Internet.

Disclaimer

Rachunek Moich celów to rachunek do celowego oszczędzania. Santander mobile i Santander internet są usługami bankowości elektronicznej Konto to rachunek płatniczy. Transakcja kartą to transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności bezgotówkowych. Płatność BLIK to płatność polegająca na płatności za towary lub usługi w punkcie usługowym lub w sklepie internetowym. Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem na santander.pl/PAD oraz w placówkach banku. Szczegółowe informacje o „Moich Celach" i sposobie aktywacji na Santander.pl/cele