Circular text hub 2022. Pierwsza w Polsce inicjatywa łącząca targi tkanin z drugiego obiegu i mody cyrkularnej

Przemysł tekstylny i odzieżowy jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki, w którym należy promować nowy model produkcji i konsumpcji w obiegu zamkniętym. Komisja Europejska postawiła sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku poprzez redukcję emisji, optymalizację procesów i eliminację odpadów, a cel ten pilnie wymaga zmiany paradygmatu, aby sektor był zrównoważony. Zgodnie z tymi celami ekologicznej transformacji, pierwsza w Polsce inicjatywa CIRCULAR TEX HUB odpowiada na wyzwanie, organizując 22 maja br. targi mody cyrkularnej w tym tkanin z drugiego obiegu, połączone z panelem dyskusyjnym ekspertów oraz ogólnopolskim konkursem CTH Awards: Waste Changer dla Projektantów.

Ideą inicjatywy CIRCULAR TEX HUB jest zapewnienie przestrzeni firmom związanym z tekstyliami, aby uczynić je bardziej zrównoważonymi pod kątem zarządzania procesem produkcji i promować głęboką ekologiczną transformację z myślą o pozytywnym wpływie na cel określony przez Unię Europejską tj. neutralności klimatycznej do 2050 roku. To przestrzeń do wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym i zarządzania deadstockiem w branży tekstylno-modowej.  

"Termin deadstock odnosi się do sezonowych linii odzieżowych oraz pozostałości po produkcji, które nie trafią już do sprzedaży. Nie ma w tych tekstyliach nic złego, oprócz tego, że nie są już modne. Magazynowanie pozostałości sezonowych oraz poprodukcyjnych prowadzi do zalegającego martwego zapasu, który często jest wysyłany na wysypiska śmieci lub spalany. W ramach CIRCULAR TEX HUB chcemy zachęcić marki do transparentnego zarządzania procesem produkcji oraz ekologicznej transformacji, która w długoterminowej perspektywie wesprze globalny cel.", mówi Paulina Kulik, współorganizatorka, Strategic Partnership Manager w Circular Tex Hub, strateg z wieloletnim doświadczenie w branży kupieckiej dla H&M, LPP.  

Światową produkcję włókien tekstylnych w 2020 r. oszacowano na 109 mln ton (ok. 14 kg/osobę), z czego rocznie do recyklingu trafia mniej niż 1 proc. materiałów. Przemysł tekstylny stoi przed wyzwaniem redukcji nadwyżek produkcji, a co za tym idzie śladu węglowego. Cyrkularność to koło zamachowe w łańcuchu produkcji i redukcji deadstocku.  

"Stworzyłyśmy przestrzeń mody cyrkularnej w odpowiedzi na problem nadprodukcji tekstyliów i ubrań. Poprzez swoje działania, chcemy zwrócić uwagę na odpady tzw. deadstock, jakie generuje przemysł modowy. Circular Tex Hub powstało w celu ukazania wyzwań oraz propagowania rozwiązań dla branży odzieżowej i tekstylnej." - mówi Ewa Polkowska, ekspertka ds. zrównoważonego projektowania ubioru oraz innowacyjnych materiałów w przemyśle tekstylnym i odzieżowym, wykładowca materiałoznawstwa w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie oraz współzałożycielka Sustainable Fashion Institute.  

Oczekiwanym rezultatem założycielek będzie stworzenie przestrzeni i zasobów wiedzy, które pomogą firmom w niezbędnym procesie transformacji. Prace rozpoczną się od diagnozy obecnej sytuacji sektora modowo - tekstylnego pod kątem gospodarki w obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju. Na podstawie rozmów i analiz podczas Panelu Dyskusyjnego w dniu wydarzenia oraz spotkań po nim, zostaną opracowane założenia dotyczące udziału w transformacji i będą skupiały się na kluczowych aspektach. Solidna baza wypracowana przez CIRCULAR TEX HUB będzie przestrzenią dla firm, dla których cele globalne są składową strategii rozwoju.  

"Razem z organizacjami Fashion Revolution Poland oraz Sustainable Fashion Institute organizujemy Circular Tex Hub - pierwsze w Polsce targi tkanin z drugiego obiegu, połączone z panelem dyskusyjnym oraz konkursem dla projektantów. Naszym celem jest nagłośnienie i pokazanie cyrkularnych rozwiązań dla przemysłu modowego w Polsce, umożliwiając projektantom i markom odkupić tkaniny z drugiej ręki oraz dowiedzieć się więcej na temat strategii zrównoważonego rozwoju oraz ekonomii cyrkularnej.", mówi Ewelina Antonowicz, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju w branży modowej i tekstylnej, prezeska polskiego oddziału Fashion Revolution, współzałożycielka Sustainable Fashion Institute, ekspertka programu Climate Leadership.  

W ramach wydarzenia Circular Tex Hub 2022 odbędą się: 

Targi Mody Cyrkularnej i Deadstocku 

to element wydarzenia, podczas którego będzie można kupić projekty tworzone metodą upcyklingu oraz odkupić tkaniny od polskich marek odzieżowych.  

Wystawcy: Pavonada, Juia Kromolnicka, Xomehko, Saint Warsaw, Starseeds x Navada, Tigly’s, Robert Kuta.  

Panel Dyskusyjny 

W ramach panelu zostaną poruszone tematy, jakie stoją przed przemysłem modowym i tekstylnym w związku z wdrażaniem strategii ekonomii cyrkularnej. Celem dyskusji jest wyłonienie kluczowych kroków i niezbędnych wskazówek przez zaproszonych ekspertów reprezentujących różne strony branży, które będą niezbędne do długofalowego rozwoju polskiej branży modowej i tekstylnej. Główne zagadnienia to teraźniejszość, przyszłość w tym działania odgórne, oddolne, inicjatywy społeczne i komercyjne. Panel dyskusyjny poprowadzi Katarzyna Zajączkowska z odpowiedzialnamoda.pl 

W panelu wezmą udział eksperci: 

 • Zosia Zochniak, Ubrania do Oddania 
 • Karina Sobiś, CEO & Founder of E-Garderobe 
 • Magdalena Bornos-Paciorek, Industry Manager, Google  
 • Agnieszka Oleksyn-Wajda, Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska 
 • Aleksandra Zawadzka, autorka książki "Moda Vintage", redaktorka Elle.pl 
 • Marta Karwacka, Deloitte 
 • Jackob Buczyński, projektant Jackob Buczyński (upcykling)  
 • Michał Suchora z partii Zieloni 
 • Przemysław Feliga, ESG w marce 4F[Podział zawijania tekstu]Magdalena Zbrzeska, CCC 

Upcyclingowy konkurs dla projektantów CTH AWARDS: WASTE CHANGERS 

Konkurs jest skierowany do projektantów, którzy podzielą się swoją wizją mody opartej na projektowaniu produktów z istniejących już zasobów. Ideą konkursu jest pokazanie efektów wdrażania koncepcji cyrkularnych na etapie procesu projektowego. 22 maja, podczas wydarzenia, finaliści będą mogli zaprezentować swoje prace.  

3 zwycięzców otrzyma nagrody, które obejmują: 

 • 1 miejsce, roczne stypendium w MSKPU, 5000 zł na rozwój od marki 4F oraz upominek od Cargo by Owee.  
 • 2 miejsce, roczne stypendium w MSKPU, 2000 zł na rozwój od marki 4F oraz upominek od Cargo by Owee.  
 • 3 miejsce, roczne stypendium w MSKPU, 1000 zł na rozwój od marki 4F oraz upominek od Cargo by Owee.  

Partnerami i sponsorami w konkursie są: 4F, MSKPU oraz Cargo by Owee.  

W jury konkursu zasiadają:  

 • Ewa Polkowska, Sustainable Fashion Institute 
 • Julia Kaleta, Atlas of Sustainable Colour(s) 
 • Monika Czesak, 4F 
 • Magdalena Płonka, MSKPU 
 • Anna Migacz-Lesińska, Cargo by Owee 
 • Jakub Buczyński, Jackob Buczynski 
 • Magdalena Kacalak, Wysokie Obcasy 
 • Magdalena Linke-Koszek, Her Impact 
 • Wiktoria Michałkiewicz, Rezo Agency 

"Nasze targi są otwarte nie tylko do entuzjastów zrównoważonej i ekologicznej mody, ale dla wszystkich otwartych na zmiany ludzi. Chcemy przyciągnąć uwagę aktywnych projektantów, lokalnych marek modowych, studentów projektowania oraz użytkowników odzieży. Odwiedzając wydarzenie, dowiesz się czym jest deadstock i upcykling, poznasz twórców mody cyrkularnej i zainspirujesz się kreatywnością projektantów. Podczas targów kupisz oferowane przez cyrkularne marki ubrania, a także tkaniny, które z różnych powodów nie weszły do kolekcji. Wstęp wolny." - zaprasza Julia Kaleta, współorganizatorka wydarzenia CIRCULAR TEX HUB, założycielka i dyrektor kreatywna projektu Atlas of Sustainable Colours, propagatorka świadomego podejścia do projektowania mody, która gościnnie wykłada na Uniwersytecie Sztuk w Linz.  

Dokładne informacje o wydarzeniu:  

CIRCULAR TEX HUB -  Pierwsza w Polsce inicjatywa łącząca targi tkanin z drugiego obiegu i mody cyrkularnej, edukacyjny panel dyskusyjny z ekspertami z branży oraz upcyklingowy konkurs dla projektantów.  

Kiedy: 22 maja 2022 r. (niedziela) godz. 10:00-18:00 

Gdzie: Samo Centrum Wszechświata ul.Chłodna 29, Warszawa 

Więcej informacji: www.circulartexhub.com  

Social media: @circulartexhub  

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/1P6vCzaQc 

Partnerzy wydarzenia: Sustainable Fashion Institute, Atlas of Sustainable Colour(s), Fashion Revolution Polska, Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska, Ubrania do Oddania, Her Impact 

Sponsorzy wydarzenia: 4F, Cargo by Owee, MSKPU