Grono wyjątkowych kobiet polskiej sceny opowiedziało w 15 krótkich spotach Fundacji Otwarty Dialog prawdziwe historie ukraińskich uchodźczyń. Filmy dotkliwie przypominają, że taki los mógł spotkać każdego z nas – gdybyśmy tylko urodzili się paręset kilometrów dalej, a naszym domem nie była Warszawa czy Częstochowa, lecz Bucza, Kijów lub Mariupol.
Celem startującej właśnie kampanii #DomMam jest uzbieranie miliona złotych na utrzymanie i rozbudowę Domów SamoDzielnych Mam z Ukrainy. Z założenia mają to być społeczności wspomagające kobiety, które uciekają przed wojną, w rozpoczęciu nowego, samodzielnego życia w Polsce. W kampanii wzięły udział znane i lubiane polskie aktorki, piosenkarki, dziennikarki: Anna Dereszowska, Joanna Moro, Barbara Kurdej-Szatan, Sarsa, Zofia Wichłacz, Magda Boczarska, Karolina Korwin Piotrkowska, Joanna Jabłczyńska, Marika, Natalia Przybysz, Reni Jusis i Magda Schejbal, a także ikona powstania warszawskiego – Wanda Traczyk-Stawska.
Uczestniczki kampanii wcieliły się w role uchodźczyń z Ukrainy i opowiedziały ich prawdziwe, dramatyczne historie – o chowaniu dziecka pod wersalką podczas bombardowań, wycelowanej w blok bohaterki rosyjskiej wyrzutni rakiet czy wykańczającej, kilkudniowej ewakuacji z Ukrainy z 6-miesięcznym niemowlęciem. Wiele z tych historii zostało zebranych na warszawskich dworcach i w innych punktach pomocowych przez wolontariuszy Fundacji Otwarty Dialog, która wzięła pod swoje skrzydła Domy SamoDzielnych Mam z Ukrainy. Wszystkie spoty można obejrzeć w internecie pod adresem: http://www.dommam.pl/, część będzie też rotowana na kanałach grupy TVN.
Od wybuchu wojny powstały już dwa takie domy, w których schronienie znalazło w sumie 30 osób, w tym 11 mam, 3 babcie i 16 dzieci. Ich założeniem jest pomoc kobietom uciekającym przed wojną w rozpoczęciu nowego, samodzielnego życia w Polsce i zbudowanie społeczności, która będzie się nawzajem wspierać. Podopieczni Domów mają zapewnione schronienie, pożywienie, podstawowe artykuły higieniczne, a także wsparcie terapeutów, poczucie więzi i zrozumienie drugiego człowieka. Dzieci mają dostęp do edukacji, w tym kursów językowych, a mamom wolontariusze Fundacji pomagają znaleźć stałą pracę. Mieszkańcy każdego Domu tworzą też wspierające się społeczności – każdy podopieczny angażuje się w dbanie o członków innych rodzin oraz o wspólną przestrzeń w ramach obowiązków, takich jak sprzątanie, przygotowywanie posiłków czy opieka nad dziećmi. Oczywiście nikt nie jest zostawiony sam sobie – Domy mogą liczyć na wsparcie wolontariuszy Fundacji oraz opiekunki Domów Mam – aktywistki społecznej i współzałożycielki ruchu ulicznego "Protestea", roznoszącego herbatę podczas antyrządowych protestów – Agaty Dziopy.
Fundacja chce pomagać długotrwale, a nie tylko w porywie chwili. Pomimo bohaterskiego oporu, jaki stawia Ukraina, wojna nadal trwa, a fala pospolitego ruszenia w niesieniu pomocy opada. By uzbierać milion złotych, przy wsparciu grupy filmowców i domów produkcyjnych oraz znanych Polek, Fundacja zrealizowała kampanię społeczną #DomMam. Kwota ta ma zapewnić funkcjonowanie dwóch otwartych już Domów Mam i powstanie kolejnych, mogących dać schronienie na okres jednego roku w sumie 120 osobom – kobietom z dziećmi, których doświadczenia są bliskie dramatycznym historiom opowiedzianym w kampanii przez polskie gwiazdy.
Więcej o projekcie i kampanii: http://www.dommam.pl/