Premiera ogólnopolskiej akcji i książki - Joanny Przetakiewicz-Rooijens "Pieniądze szczęście dają"

To pierwsza taka książka - bezpłatny poradnik, który nie tylko definiuje problemy, ale daje rozwiązania. Przełamuje tabu, zaprzecza krzywdzącym stereotypom postrzegania kobiet w kontekście pieniędzy. Jest początkiem kolejnej ogólnopolskiej akcji Fundacji Era Nowych Kobiet. Już za kilka dni Joanna Przetakiewicz-Rooijens rozpocznie ENK-TOUR, spotykając się z kobietami m.in. w Białymstoku, Suwałkach, Koszalinie, Zakopanem, Toruniu, Grudziądzu. Jesienią akcja dotrze do Chicago, gdzie odbędzie ENK - USA TOUR.

W trakcie działalności ENK Joanna Przetakiewicz-Rooijens odbyła setki spotkań, podczas których rozmawiała z tysiącami kobiet. Obok braku wsparcia i poczucia samotność problem związany z niezależnością finansową był wymieniany przez kobiety najczęściej.

Jak pokazują badania Polki zarabiają nawet 33% mniej niż mężczyźni. Miliony kobiet jest nieaktywnych zawodowo i nie szuka pracy. Dane pokazują, że Polacy nie rozmawiają o pieniądzach. I ta książka ma pomóc w zniwelowaniu napięcia społecznego. Jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Dla całych rodzin, bo jak wynika z badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę na potrzeby akcji - 70% par kłóci się o pieniądze.

W książce Joanna Przetakiewicz-Rooijens razem z wybitnymi ekspertami (prof. Adam Bodnar, dr Natalia Hatalska, Katarzyna Kucewicz, Robert Rutkowski, Aneta Wrona, Dominika Nawrocka, mec. Aleksandra Adamczewska, mec. Tomasz Plasota, Marcina Duma) proponuje nowy sposób myślenia. Otwiera nową erę, której celem jest przyspieszenie procesu finansowego wyzwolenia kobiet.

W publikacji pojawia się również nowatorska „Umowa na życie", która ma ułatwić pierwszą rozmowę o pieniądzach w rodzinie. Bo rodzina to jest siła.

Czas skończyć ze wstydem, z zakurzonymi stereotypami, z przesądami i zmową milczenia. Od dzisiaj będziemy mówić głośno o tym, że dają bezpieczeństwo, są silnikiem naszej cywilizacji. Pieniądze są bez wątpienia filarem i fundamentem stabilnego życia. Są bezpieczeństwem, wolnością i niezależnością. Chronią i dają możliwość rozwoju. Dzięki pieniądzom możemy wspierać innych

- mówi Joanna Przetakiewicz-Rooijens. - Przestańmy się więc o nie kłócić, zacznijmy się ich uczyć - dodaje założycielka Ery Nowych Kobiet.

Książka „Pieniądze szczęście dają" jest apelem społecznym o wsparcie budowania niezależności finansowej kobiet w Polsce. Ich poczucia bezpieczeństwa, ekonomicznej wolności i godności. To szczególnie ważne dzisiaj. W czasach, kiedy pogłębia się kryzys na wielu poziomach. Wiadomo już, że pandemia wywołana COVID-19 najbardziej obciążyła kobiety.

Wojna w Ukrainie uświadomiła nam, jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo i stabilizacja. Z kolei wzrost cen i inflacja zmusiły do zmiany sposobu myślenia o pieniądzach.

Książka dostępna jest w formie e-booka na stronie www.eranowychkobiet.pl oraz jako audiobook w aplikacji Storytel, który jest partnerem wydawnictwa. Głosu w audiobooku użyczyła aktorka młodego pokolenia Maria Dębska.