Lodówka w zgodzie z ideą zero waste

W Polsce marnuje się 9 mln ton żywności rocznie. Blisko jej połowę stanowią odpady z gospodarstw domowych. Robimy zbyt duże zakupy, nie potrafimy odpowiednio przechowywać żywności i co gorsza, w 2 mln polskich gospodarstw dalej używamy sprzętu AGD starej generacji, który pobiera zbyt dużo prądu.

(Nie)marnowanie jedzenia

W Polsce w każdej sekundzie wyrzucanych jest do kosza blisko 153 kg żywności w całym łańcuchu żywnościowym, z czego aż 92 kg odpadów generują gospodarstwa domowe. Najczęściej w koszu lądują: pieczywo, wędliny, warzywa i owoce. Jedną z najczęstszych przyczyn marnowania żywności jest jej złe przechowywanie. Nieprawidłowe rozmieszczenie produktów na półkach w lodówce powoduje, że produkty szybciej psują się i tracą na jakości. Niektóre produkty wymagają niższej temperatury, inne wyższej, a w lodówce nie ma jednej stałej temperatury. Stąd na górze, gdzie jest najcieplej, powinny znaleźć się przede wszystkim produkty o długim terminie przydatności do spożycia, tj. przetwory, dżemy, ale także ciasta. Środkowa część lodówki to idealne miejsce na nabiał, wędliny i gotowe dania o krótkim terminie spożycia. Dolna część lodówki to idealne miejsce na przechowywanie warzyw i owoców. - Idealnym rozwiązaniem na zachowanie świeżości tych produktów jest szuflada CrispZone, w którą wyposażony jest model Gorenje NRS9182VB. Szuflada FreshZone o najniższej temperaturze w lodówce, to z kolei idealne miejsce do przechowywania mięsa i ryb. Dzięki takim rozwiązaniom mamy pewność, że ograniczamy ilość marnowanego jedzenia, zachowujemy świeżość, aromat i smak produktów - mówi Tomasz Korczyński, product manager Cooling & Laundry Gorenje Polska. Jeśli chcemy szybko zamrozić żywność i w pełni zachować jej mikroelementy i minerały, bez obniżania jej jakości, pomocna będzie funkcja FastFreeze (dostępna w modelu Gorenje NRS9182VB), która zamraża żywność w temperaturze -24 °C. Po około 26 godzinach funkcja ta zostaje automatycznie wyłączona, a temperatura komory zamrażarki powraca do ustawień początkowych.

Ograniczenie plastiku

Model Gorenje NRS9182VB ze sterowaną dotykowo kostkarką oraz dystrybutorem wody pozwala cieszyć się schłodzoną wodą czy lodem bez ograniczeń. Możemy śmiało zrezygnować z kupowania wody butelkowanej i zmniejszyć zużycie opakowań plastikowych. Co ciekawe, lodówka wcale nie wymaga podłączenia do instalacji wodociągowej. Jest wyposażona w specjalny pojemnik, który wystarczy napełnić wodą, by urządzenie mogło przygotować dla nas lód w kostkach lub kruszony albo schłodzić wodę. Duży zbiornik na wodę jest w stanie pomieścić nawet 4,5 litra wody.

Materiał reklamowyMateriał reklamowy Gorenje

Mniejsze zużycie energii

Lodówka jest urządzeniem, które znacznie podwyższa zużycie energii w skali roku, ponieważ pracuje 24 godziny na dobę. Lodówki i zamrażarki są odpowiedzialne za zużycie 20 proc. całej energii w domu. Z roku na rok producenci oferują coraz bardziej zaawansowane technologiczne urządzenia, które pobierają mniej prądu. Najbardziej nowoczesne urządzenia są w stanie zużyć 50-70 proc. mniej energii aniżeli urządzenia sprzed dekady. Jeśli poszukujemy zatem najbardziej energooszczędnej lodówki kierujmy się skalą od A do G, przy czym te najbardziej zaawansowane technologicznie znajdują się w klasach C lub D. - Wszystkie nowe modele Gorenje mają doskonałą izolację termiczną, ulepszone uszczelnienie drzwi, najnowocześniejsze komponenty systemu chłodzenia i elektroniczną regulację, która ogranicza zużycie energii do minimum - podkreśla Tomasz Korczyński, product manager Cooling & Laundry Gorenje Polska.

Na energooszczędność lodówki wpływają również dodatkowe funkcje, w które sprzęt może być wyposażony. Jedną z nich jest HolidayMode (dostępna w modelu Gorenje NRS9182VB), czyli funkcja trybu wakacyjnego, która dostosowuje temperaturę w komorze zamrażarki i lodówki tak, aby obniżyć zużycie energii do minimum. Jest to o tyle istotne, że gdy wyjeżdżamy, nie musimy wyłączać lodówki ani opróżniać jej ze wszystkich produktów. W tym trybie działania niższe jest także ryzyko pojawienia się w środku nieprzyjemnych zapachów, spowodowanych zepsuciem produktów czy brakiem cyrkulacji powietrza. 

Starszej generacji lodówki zużywają więcej energii, jeśli na jej ściankach gromadzi się lód i szron. Nowoczesne lodówki tj. Gorenje NRS9182VB wyposażone są w system NoFrost Plus, który zapobiega zamrażaniu. Dzięki temu nie trzeba rozmrażać wnętrza zamrażarki, a jej pojemność może być wykorzystywana bardziej efektywnie. Opakowania lub kawałki zamrożonej żywności nie przyklejają się do siebie, utrzymując komorę zamrażarki w czystości i porządku.

Większe zużycie energii powoduje również niedomykanie drzwi lodówki. Pod wpływem ciepłego powietrza, które dostaje się do środka, urządzenie zaczyna intensywniej pracować, by obniżyć wzrastającą temperaturę. W efekcie nie tylko marnuje się więcej energii, ale również zamarza jedzenie w środku. Rozwiązaniem tego problemu jest wybór lodówki wyposażonej w system alarmujący o otwarciu drzwi. Dzięki niemu, gdy tylko nie domkniemy drzwi, zapali się odpowiedni czujnik albo pojawi się charakterystyczny alarm dźwiękowy.

Więcej informacji na: https://pl.gorenje.com