Kobiety w stereotypowo męskim świecie - jakie są realia?

Esport - temat, który coraz częściej pojawia się przy różnych okazjach w publicznej dyskusji. Branży sukcesywnie udaje się przekraczać barierę szeroko rozumianego mainstreamu, łamiąc stereotypy i utrzymując nieprzerwane tempo wzrostu. Jednak z jednym z utartych schematów wciąż nie udało się zmierzyć. Czy esport to domena mężczyzn? Do niedawna tak mogło się wydawać.

Pomimo tego, że stereotyp gracza-mężczyzny jest czymś, co staje się coraz mniej aktualne, żeńska reprezentacja w sporcie elektronicznym niestety wciąż pozostaje tematem, o którym mówi się zbyt rzadko. Na szeroko rozumianej scenie gamingowej, kobieca reprezentacja systematycznie rośnie - od influencerek związanych z grami przez streamerki na pełen etat, po profesjonalne zawodniczki esportowe.

Chociaż zarówno branża gier wideo jak i esportowa oferują niezliczone możliwości znalezienia zatrudnienia, gry wideo wciąż kojarzone są głównie z rozrywką po pracy, nie formą budowania kariery. W przypadku profesjonalnych zawodniczek zaskoczenie może być jeszcze większe niż w przypadku męskich drużyn – przez długi czas możliwości rozwoju na profesjonalnej scenie esportowej dla kobiet były ograniczone, a nagrody do wygrania niewielkie. Obecnie organizacje zaczynają aktywnie zmieniać tę sytuację, tworząc nowe możliwości dla grających kobiet, które chcą zaprezentować swoje umiejętności na profesjonalnej scenie.

Materiał reklamowyMateriał reklamowy ESL

Jedną z nowych i aktualne największą inicjatywą, której misją jest umożliwienie zawodniczkom zdobywanie profesjonalnego doświadczenia jest ESL Impact – rozpoczęty w tym roku globalny żeński cykl turniejów Counter-Strike: Global Offensive. Zwieńczeniem 1. sezonu ESL Impact były finały rozgrywane na żywo podczas jednego z największych festiwali gamingowych na świecie – DreamHack Dallas. To właśnie w tym turnieju podczas kwalifikacji zasłynęła nasza polska reprezentacja w postaci żeńskiej drużyny – NAVI Javelins, które do niedawna grały pod nazwą TotalneGituwy. Finalnie nie udało im się dostać do finałów w Dallas, jednak dziewczyny pozostają nieugięte i podejmują się kolejnej walki – tym razem w ramach ESL Impact Valencia.

Niepokonane Polki

NAVI Javelins to  zespół, który choć nowy, świetnie sobie radzi na międzynarodowej żeńskiej scenie esportowej. Jeszcze podczas rozgrywek ESL Impact grały bez organizacji, jednak dzięki ich znakomitym wynikom zostały dostrzeżone przez światowej sławy ukraińską organizację esportową – Natus Vincere. Drużyna składa się z pięciu dziewczyn:

  • Hani „Hanki" Pudlis
  • Danuty „Danuu" Grajkowskiej
  • Angeliki „Angelki" Kozłowskiej
  • Karoliny „Liiny" Kasprzyk
  • Wiktorii „vicu" Janickiej

Materiał reklamowyMateriał reklamowy ESL

Dziewczyny grają pod wspólną banderą od początku tego roku, jednak miały okazję spotykać się przy okazji wcześniejszych rozgrywek. Mimo że wspólnie grają zaledwie od początku roku, radzą sobie świetnie.

Do tej pory NAVI Javelins brały udział w różnych rozgrywkach, w tym w kwalifikacjach do turniejów, które nie są zarezerwowane jedynie dla kobiet. Ze względu na różnicę w poziomach, takie turnieje jednak rzadko okazują się dobrą okazją dla żeńskich drużyn, by przetestować swoje umiejętności. Scena esportowa jako taka jest wciąż zdominowana przez męskie drużyny. Wynika to w dużej mierze z tego, że przez długi czas kobiety nie miały takich możliwości doświadczenia profesjonalnej gry. Nawet po czasie, gdy esport zaczęto promować również jako doświadczenie dla kobiet, większość rozgrywek kobiecych nie pozwalało na zdobycie takich nagród i rozgłosu jak w przypadku innych turniejów. Kobiece rozgrywki zazwyczaj organizowane były na znacznie mniejszą skalę. Pozwalały na rozpoczęcie swojej profesjonalnej kariery, jednak pula nagród i splendor tych wydarzeń były stosunkowo niewielkie.

ESL Impact jest inicjatywą stworzoną w ramach programu #GGForAll, stworzonego z myślą, że "to nie jest GG, dopóki to nie jest GG dla wszystkich". Program promuje inkluzywność i podejmuje różne inicjatywy, aby zmienić scenę esportową w miejsce dla każdego. ESL Impact to cykl kobiecych turniejów, rozgrywanych przez dwa sezony w roku. Sezon 1 oferował łączną pulę nagród 500 000 dolarów oraz rozegranie finałów offline podczas prestiżowego wydarzenia DreamHack Dallas.

Takie inicjatywy są bardzo motywujące. Mimo wszystko bez turniejów na naszym "żeńskim" podwórku nie ma takiego dużego fun'u jak z nimi. Bardzo lubię rywalizować przez co mam nadzieję na jeszcze więcej takich inicjatyw! – mówi vicu.
Jestem ogromnie wdzięczna ESL-owi za cały rok turniejów! Gdyby nie te inicjatywy prawdopodobnie odłożyłabym myszkę na kolek. Taka decyzja chodziła mi po głowie od dłuższego czasu, po wielu rozczarowaniach. Jednak takie momenty, gdy otrzymuje się takie propozycje w graniu w takim składzie to bardzo motywuje. – dodaje Danuu.

Liina zgadza się z koleżankami z zespołu.

Właśnie po ogłoszeniu cyklu turniejów od ESL dużo dziewczyn wróciło do grania, dzięki czemu zaczęły się pojawiać składy mieszane, co jest dużym krokiem – zauważa.

Pierwszy krok bywa najtrudniejszy

Pomimo tego, że granie w gry stało się wysoce popularną aktywnością, możliwość spełniania się jako zawodowy gracz wciąż potrafi wywoływać zaskoczenie. Tym bardziej w przypadku kobiet.  Reprezentantki żeńskiej dywizji NAVI same wspominają, że często spotykają się ze zdziwieniem, kiedy przyznają się znajomym, czym właściwie się zajmują. Nie jest to negatywna reakcja, jednak pokazuje, że wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z możliwości przekucia swojej pasji do gier w profesjonalne zajęcie.

Zawsze jak opowiadam znajomym o tym, że gram profesjonalnie to spotykam się z bardzo pozytywnym odzewem. Ludzie są zaciekawieni i często wspominają, że nigdy przedtem nie słyszeli o takiej możliwości. – wspomina Hanka.

Praca, która jednocześnie jest pasją to sytuacja, o której wiele osób marzy. Profesjonalna gra na scenie esportowej wymaga wiele wysiłku i czasu, by mogła stać się faktyczną profesją. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zacząć stawiać pierwsze kroki w stronę spełnienia swoich marzeń w wolnym czasie i zobaczyć, co z tego wyjdzie.

Początki mogą wydawać się trudne, jednak z odpowiednią motywacją wszystko jest możliwe. Jak wspomina Danuu – próg wejścia w przypadku żeńskiej sceny CS:GO nie jest aż tak wysoki ze względu na niewielką konkurencję, a najważniejsze jest odpowiednie środowisko, dzięki któremu można podnosić swoje umiejętności i stawiać czoła wyzwaniom. Warto zacząć od znalezienia osób do wspólnej gry, a z czasem spróbować dołączyć do organizacji esportowej.

Vicu dodaje, że jeśli jest odpowiednio dużo motywacji i chęci samorozwoju, to znalezienie drużyny przynajmniej do wspólnych treningów nie powinno stanowić większego problemu.

Przede wszystkim, motywacja i chęć samorozwoju. Jeżeli dziewczyna będzie robić swoje i będzie się rozwijać to myślę, że nie będzie problemu do spróbowania w jakiejś drużynie. Musi też pamiętać, żeby się nie zrażać i nie poddawać. Drużyn z szukanymi zawodniczkami jest sporo, na jakieś "mixy" czy na stałe. – mówi.

Nie można również zapominać o ciągłym treningu i podnoszeniu swoich umiejętności. Angelka poleca podejmować się rozgrywek na platformie FACEIT, która pozwala na grę z osobami o tej samej randze i podobnych zainteresowań, a jeśli napotka się w drużynę inną dziewczynę – próbować nawiązać z nią kontakt.

Z kolei radą dla dziewczyn, które chcą spróbować swoich sił w esporcie od Liiny jest wytrwałość i pewność siebie:

Jeśli kobieta chce się wejść w świat esportu dominowany przez męską część społeczeństwa to przede wszystkim musi pamiętać o pewności siebie bo jeśli same nie uwierzymy w to, że jesteśmy dobre to inni tym bardziej nie uwierzą. Esport często wymaga wielu wyrzeczeń, ale jeśli będziecie cięzko pracować, rozwijać się indywidualnie i drużynowo to wszystko będzie zbierać swoje plony. Warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji.

Przyszłość rozgrywek kobiecych

W ramach turnieju ESL Impact co roku organizowane będą dwa sezony ligowe, rozpoczynane otwartymi kwalifikacjami i wieńczone finałami na żywo. To dobra okazja dla drużyn, które są już pewne swoich umiejętności i chcą zawalczyć na wyższym poziomie niż dotychczas. Reprezentacji NaVi Javelins niestety nie udało się awansować do ostatecznej fazy turnieju w Dallas, w Teksasie. Jednak perspektywy na przyszłość pozostają pozytywne – 1 lipca drużyna rozpocznie zmagania w nowym międzysezonowym wydarzeniu, ESL Impact Valencia. Chociaż DreamHack Dallas pozostał poza zasięgiem dziewczyn nadal mogą zawalczyć o wyjazd na DreamHack Valencia 2022, podczas którego odbędą się finały ESL Impact Valencia. Oprócz tego, 25 listopada ruszy 2. sezon ESL Impact, na temat którego więcej szczegółów będzie ujawnionych w nadchodzących miesiącach.

Zespół do niedawna znany jako TotalneGituwy zyskał dzięki inicjatywie ESL Impact rozgłos, który był potrzebny kobiecemu esportowi. Teraz zawodniczki zjednoczone pod nową banderą NaVi Javelins mają faktyczną szansę na rozwój i dalsze rozgrywki na profesjonalnej scenie. To duży krok w stronę polepszenia sytuacji kobiet w esporcie, a samo działające od 2010 roku Natus Vincere jest jedną z topowych organizacji esportowych, która może pochwalić się jednymi z najlepszych graczy CS:GO na świecie, takimi jak Aleksandr "s1mple" Kostyliev.

Znaczenie kobiecego esportu rośnie. Inicjatywy podejmowane przez organizatorów sprawiają, że żeńska scena rozwija się, a zawodniczki mają szansę grać na najwyższym poziomie. Zaczynając od pomniejszych, lokalnych rozgrywek i podnosząc swoje kompetencje, by z czasem awansować do globalnych turniejów takich jak ESL Impact. Droga od zera do bohatera została otwarta na nowe pokolenia nieustraszonych snajperek i to jest ich czas, aby na nią wkroczyć.

Materiał reklamowyMateriał reklamowy ESL