5 powodów, dla których warto stosować krem z filtrem SPF

Opalenizna może kojarzyć się z udanymi wakacjami, choć tak naprawdę jest odpowiedzią na zbyt dużą dawkę promieni słonecznych. Zanim przyłożysz głowę do usypanej z piasku poduszki, poczęstuj swoją skórę kremem z filtrem SPF. Zobacz, dlaczego warto!

Ochrona skóry przed rumieniem i poparzeniem

Głównym zadaniem kremu z filtrem SPF jest ochrona skóry przed rumieniotwórczym promieniowaniem UVB. Promieniowanie UVB stanowi 5% całego promieniowania UV. Powoduje nie tylko opaleniznę, ale także rumień i oparzenia słoneczne. Prowadzi też do obniżenia odporności, co z kolei może przyczynić się do większej skłonności do infekcji bakteryjnych i wirusowych. Największe stężenie promieniowania UVB obserwujemy latem.

Zabezpieczenie przed promieniowaniem UVA

Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania UV docierającego do powierzchni Ziemi. Wnika głębiej niż promieniowanie UVB, dociera do skóry właściwej i uszkadza znajdujące się tam komórki. Odpowiada za fotostarzenie, a także reakcje fotoalergiczne i fototoksyczne oraz nowotwory skóry (w tym czerniaka, jednego z najbardziej złośliwych nowotworów, który charakteryzuje się wysoką skłonnością do przerzutów). Stężenie promieniowania UVA utrzymuje się na stałym poziomie niezależnie od pory dnia. Promieniowanie to przenika również przez szyby okienne. Dlatego najlepiej sięgać po kremy o wysokim wskaźniku ochrony, zarówno przed promieniowaniem UVB jak i UVA, nie tylko latem, ale przez cały rok.

Zapobieganie starzeniu się skóry

Wraz z wiekiem liczba włókien kolagenowych zmniejsza się, przez co skóra traci jędrność i powstają zmarszczki. Ekspozycja na słońce znacząco przyspiesza starzenie się skóry. Promienie UV aktywują liczne enzymy w naskórku, które powodują niszczenie włókien kolagenowych odpowiedzialnych za jędrność skóry. Ten proces nazywamy fotostarzeniem.

Warto zadbać o fotoprotekcję jak najwcześniej i stosować krem z filtrem jako zwieńczenie porannej pielęgnacji każdego dnia, nie tylko w okresie wakacyjnym. Dzięki temu możemy znacząco spowolnić starzenie się skóry. Badania wskazują na to, że krem z filtrem to najlepszy kosmetyk przeciwzmarszczkowy

- mówi Ewelina Kwit-Betlej, właścicielka i twórczyni marki Resibo.

Ochrona przed przebarwieniami

Kolejnym skutkiem działania promieni UV są przebarwienia słoneczne, które powstają w wyniku nierównomiernego gromadzenia się melaniny w komórkach. Pozbycie się ich jest trudne, ponieważ osadzone są głęboko w skórze. Stosowanie kremów z SPF ochroni skórę zarówno przed powstawaniem nowych przebarwień na skórze, jak i utrwalaniem już obecnych.

Uzupełnienie naturalnego makijażu

Wiele osób rezygnuje z wprowadzania kremów z filtrem do swojej codziennej pielęgnacji w obawie o nadmierne obciążenie skóry. Tymczasem dzisiaj znalezienie idealnego kremu z filtrem, który nie bieli i nie zatyka porów, nie jest już trudne. Dostępne są naturalne kremy z filtrami mineralnymi, które zapewniają skuteczną ochroną przed promieniowaniem UV i bezpieczeństwo dla skóry. Jednocześnie są w stanie zastąpić krem BB, a nawet podkład. Zawarty w nich delikatny beżowy pigment świetnie wyrównuje koloryt skóry