Powrót do szkoły - jak dobrać odpowiednie obuwie dla dziecka?

Początek roku szkolnego to intensywny czas przygotowań i kompletowania wyprawki, niezbędnej do rozpoczęcia nowego etapu edukacji każdego dziecka. Często jest to także moment, w którym rodzice decydują się na wymianę zeszłorocznych butów, w których ich pociechy będą przecierać nowe szlaki, również poza murami szkoły. Jak dobrać odpowiednie obuwie dla najmłodszych? Przedstawimy porady ekspertów Polskiego Towarzystwa Podologiczno-Podiatrycznego oraz esize.me (technologia umożliwiająca precyzyjny pomiar stóp).

Moje dziecko wciąż mieści się w swoje buty, czy jednak nie warto wymienić ich już na nowe?

- Obuwie szkolne z racji intensywności użytkowania może zużywać się przedwcześnie. Jeżeli zauważysz, że podeszwa buta jest zużyta i starta po stronie wewnętrznej lub zewnętrznej natychmiast wykonaj wymianę obuwia. But nie powinien być przechylony w żadnym kierunku, nie jest to korzystne dla zdrowia stóp dziecka. Co więcej, jeśli rodzic zaobserwuje, że jego pociecha zużywa obuwie nierównomiernie, np. jedna ze stron podeszwy jest silniej zdeformowana, warto rozważyć wizytę u specjalisty ortopedy, ortopodologa czy fizjoterapeuty celem kontroli chodu dziecka - Ilona Vollmer, Polskie Towarzystwo Podologiczno-Podiatryczne, Zdrowie Publiczne. 

Na co zwrócić uwagę przy doborze obuwia dla dzieci?

- Stopa dziecka potrzebuje obuwia jako ochrony przed urazami i czynnikami zewnętrznymi. Buty te jednak powinny być dostosowane do kształtu oraz wymiarów stóp, tj. długości i szerokości, umożliwiając tym samym pełną swobodę ruchu. Wybierając obuwie dla dziecka, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych aspektów:

  • But powinien być lekki, dzięki czemu mięśnie nie będą nadmiernie wydatkowane.
  • Podeszwa powinna pozwalać na fizjologiczny ruch stopy. Zaleca się, aby w obszarze przedstopia (tj. na wysokości stawu, łączącego palce z śródstopiem) zginała się pod kątem 90 stopni.
  • Palce stóp powinny mieć swobodę oraz przestrzeń do ruchu. Buty nie powinny mieć uciskających lub drażniących elementów i szwów.
  • But powinien być dopasowany do kształtu stopy. Dobrym rozwiązaniem jest obuwie sznurowane lub na rzepy. Pomoże to na lepsze dopasowanie obuwia.
  • Dziecięce stopy rosną szybko. But musi być dopasowany pod względem długości i szerokości stóp.
  • Biorąc pod uwagę, że dziecięce stopy popołudniem są ok. 4% większe, należy kupować obuwie o tej porze dnia.
  • Biorąc miarę stóp należy uwzględnić wymiar dłuższej stopy. Podczas każdego kroku stopa przesuwa się do przodu, dlatego w okolicy jej czubka należy zostawić swobodną przestrzeń około 12mm - 6mm przestrzeni na ruch stopy w bucie oraz 6 mm na wzrost stopy.

- Katarzyna Kowalska Pac, Ortopodolog, Polskie Towarzystwo Podologiczno-Podiatryczne.

Jak często kupować dziecku nowe buty?

- Zaleca się, aby kontrolować dopasowanie buta do stopy co 2-4 miesiące u dzieci w wieku 1-4 lata i co 6 miesięcy w przypadku dzieci w wieku 4-6 lat. Dzięki systemowi esize.me możesz dokładnie określić wymiar stóp dziecka (długość, szerokość) i na tej podstawie dopasować odpowiedni rozmiar obuwia dla twojej pociechy - Katarzyna Kowalska Pac, Ortopodolog, Polskie Towarzystwo Podologiczno-Podiatryczne. 

Skanery esize.me - na czym polega ta usługa i gdzie mogę wykonać skan stóp?

- Dzięki bezpłatnej, dostępnej w sklepach stacjonarnych CCC oraz eObuwie, usłudze esize.me, możesz wykonać profesjonalny skan 3D stóp swoich oraz swojego dziecka. Pozwoli on poznać ich długość i szerokość, obwód a także wysokość podbicia, ważne parametry, aby dobrać odpowiedni rozmiar wybranego obuwia. W naszej bazie posiadamy skany większości modeli naszych butów w 3D, co pozwala na bardzo proste, a przy tym precyzyjne dobranie odpowiedniego obuwia, zarówno modelu jak i rozmiaru. Dodatkowo, rodzice dostają przypomnienie, kiedy warto zrobić nowy skan dziecku. Szczegóły dotyczące tego, jak korzystać z naszych skanerów, jak wykorzystywać je podczas zakupów online i w sklepie stacjonarnym, a także lista punktów wyposażonych w urządzenia esize.me, dostępne są na stronie: www.esize.me. Bez względu na to, gdzie skan został wykonany można z niego skorzystać zarówno dokonując zakupów w CCC oraz eObuwie, sklepach stacjonarnych i w naszych aplikacjach mobilnych - Jolanta Zielińska, Experience Design Manager, Grupa CCC.