Salomon Speedcross 6. Nowa odsłona buta, który zrewolucjonizował bieganie w terenie

Nadchodzi nowa odsłona jednego z najbardziej kultowych butów trailowych na świecie - Salomon Speedcross 6. Jest jeszcze lżejszy i bardziej przyczepny niż jego poprzednicy. Jednak pod względem designu silnie nawiązuje do korzeni. To but-legenda. Poznajcie niezwykłą historię Salomon Speedcross!

To zabrzmi nieco patetycznie, ale tak chyba powinno. Kiedy w 2006 roku marka Salomon zaprezentowała pierwszą edycję modelu Speedcross, świat biegów górskich zmienił się bezpowrotnie. Buty szybko pobiły rekordy popularności, między innymi dzięki podeszwie inspirowanej oponami motocrossowymi. Celem miało być uzyskanie świetnej przyczepności w najtrudniejszych warunkach.

Szesnaście lat później marka prezentuje kolejną odsłonę tego modelu – Salomon Speedcross 6. W zamyśle projektantów był powrót do korzeni, zaakcentowania oryginalnego DNA tego buta, przy jednoczesnym wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

Salomon Speedcross 6 jest lżejszy (tylko 298 g!) oraz zapewnia jeszcze lepszą przyczepność do podłoża w mokrych, błotnistych warunkach. Dobre trzymanie zawdzięczamy podeszwie zewnętrznej, zaopatrzonej w wypustki w kształcie litery Y. Takie rozwiązanie zapewnia jeszcze sprawniejsze odprowadzanie błota z powierzchni podeszwy.

Zmodernizowana została także cholewka, która dzięki konstrukcji Sensifit lepiej dopasowuje się do stopy i skuteczniej z nią współpracuje. Charakterystyczny zygzak rzuca się w oczy i odróżnia tego buta od modeli innych firm. Za dobrą amortyzację i sprężystość odpowiada podeszwa środkowa wykonana w technologii EnergyCell+. A wszystko to w klasycznej czerni, jak i w żywej kolorystyce, tak charakterystycznej już dla modeli Speedcross.

Historyczna rewolucja w bieganiu terenowym

Chociaż dziś możemy przebierać w modelach butów trailowych, to na początku lat dwutysięcznych sprawa nie była tak oczywista. Nie znaliśmy wielu alternatyw dla klasycznych butów trekkingowych.

Projektant obuwia, Reglan Brewer, dojrzał tu swoją szansę. Zainspirowany lokalnymi wyścigami biegowymi, odbywającymi się w pobliżu siedziby Salomona w Annecy we francuskich Alpach, zaczął pracę nad butem, który byłby lekki i superprzyczepny. Tuż przed tym, gdy miał wygasnąć jego kontrakt z marką Salomon, opracował pierwszą edycję butów Speedcross. Były szybsze od modeli turystycznych, a jednocześnie zapewniały stabilność i ochronę stóp na nierównym terenie. W ten sposób Salomon rozpoczął rewolucję w segmencie obuwia trailowego. Znamienne jest to, że Speedcross nie narodził się z szeroko zakrojonych badań rynku, ale oddolnie, z chęci wsparcia osób biegających w górach. W efekcie Salomon Speedcross zmieniły zasady biegania górskiego i przyczyniły się do narodzin i rozwoju biegów terenowych. To, co przyświecało twórcom od początku pojawienia się rodziny Speedcross, było stopniowe „odchudzanie" buta, przy zachowaniu amortyzacji oraz doskonałej przyczepności.

Druga edycja modelu, to było odkrywanie esencji linii Speedcross. Stwierdzono, że za sukces odpowiada m.in. technologia SensiFit, która skutecznie trzyma stopę oraz PowerBand, która otacza całą piętę. Ponadto twórcy zaprojektowali buta o grubszej i agresywniejszej podeszwie. Minusem tego rozwiązania była mniejsza stabilność pod piętą.

Marka wyciągnęła odpowiednie wnioski, tworząc Salomon Speedcross 3 i 4. Szersza pięta zapewniała stabilność, a bezszwowa, zgrzewana cholewka, amortyzowana podeszwa środkowa EVA oraz głębsze rowki w podeszwie zewnętrznej zapewniały komfort i bardzo dobre trzymanie. Zachowano ponadto estetykę używając technologii SensiFit i PowerBand.

Chcąc nieco powrócić do korzeni, powstał Speedcross 5 – bardzo komfortowy, o wyższym profilu, z naciskiem na przyczepność dzięki większym wypustkom bieżnika. Ta decyzja spotkała się z doskonałym odbiorem wśród biegaczy.

Salomon Speedcross 6. Ideał do biegania w terenie

Najnowsza odsłona buta zachowuje jego unikatowe DNA, przy wykorzystaniu współczesnej wiedzy i technologii. Główny nacisk został położony na udoskonalenie przyczepności – jest to bowiem najważniejszy element, który dotyczy biegów w terenie. Już samo to sprawia, że poruszanie się w tych butach zapewnia większą szybkość oraz oszczędność energii.

Dostępna będzie również wersja zimowa tego modelu – Speedcross 6 GORE-TEX. Dzięki zastosowaniu wodoodpornej i oddychającej membrany GORE-TEX, model jest idealnym rozwiązaniem zarówno na bieganie w błotnistych, jak i śnieżnych warunkach.

Speedcross. Z gór na ulice!

Ciekawy jest też wątek wyjścia modeli Salomon Speedcross z gór na… ulice, a nawet paryskie wybiegi! W 2015 roku z firmą Salomon skontaktował się The Broken Arm, paryski producent odzieży z branży fashion. Urzeczony „wyrafinowaną surowością" buta Salomon Speedcross, chciał sprzedawać buty Snowcross – pochodną Speedcross, które są przeznaczone do biegania po śniegu, z bardzo wysoką, w pełni wodoodporną cholewką i metalowymi kolcami na bieżniku. Wówczas stało się jasne, że buty Speedcross mają ogromny potencjał do noszenia także w mieście.

Model Speedcross 4 doczekał się z kolei „miejskiej" edycji w kolaboracji z londyńską marką deskorolkową The Palace.

Wszystkie modele dostępne na Salomon.com