Strefa czystego powietrza Samsung - oddychaj na zdrowie

Osłabienie, problemy z koncentracją, bóle głowy, podniesione ciśnienie - to wszystko mogą być objawy niedotlenienia organizmu. Odkryj moc czystego powietrza od Samsung, wypróbuj ćwiczenia oddechowe proponowane przez Karolinę Erdmann - joginkę i autorkę metody treningowej Yoga Beat - i odzyskaj życiową siłę i energię.

Na co dzień dbamy o to, co znajduje się na naszym talerzu, sprawdzamy etykiety i składy kosmetyków, staramy się dokonywać świadomych wyborów zakupowych. Chcemy być bardziej slow, jednak czasem tempo, jakie narzuca rzeczywistość, nie pozwala tak naprawdę odetchnąć. No właśnie – kiedy ostatnio zastanawialiśmy się nad swoim oddechem? Czym właściwie jest prawidłowe oddychanie i jakie korzyści może nam przynieść?

Nasze płuca - naturalne filtry

Każdej doby nasze płuca wypełniają średnio 22 tysiące oddechów, a my bardzo często nie jesteśmy świadomi nawet jednego z nich. Tymczasem prawidłowe oddychanie ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet długość życia. Głęboki, naturalny oddech wyrównuje pracę serca, wątroby, układu pokarmowego oraz centralnego układu nerwowego, pomaga rozładować stres, skutecznie relaksuje i obniża ciśnienie krwi, ułatwia usuwanie toksyn i wzmacnia system odpornościowy.

- Układ oddechowy, krwionośny i nerwowy są ze sobą ściśle powiązane. Chociażby krótkotrwały problem jednego z nich powoduje w krótkim czasie zaburzenie pracy pozostałych. Jeśli mamy płytki oddech, zwykle w wyniku stresu, to do krwi trafia mniej tlenu. Na skutek nagłych emocji przyspiesza także nasze tętno. Do błędnych nawyków w oddychaniu możemy zaliczyć nie tylko zbyt płytki oddech, ale także oddychanie przez usta. Nie możemy zbagatelizować zaleceń dotyczących prawidłowego oddychania, jak i roli oczyszczaczy powietrza w naszym otoczeniu - mówi Dorota Sands, alergolog, pediatra i pulmonolog.

Potęga świadomego oddechu

Prawidłowe oddychanie w jodze jest podstawą do osiągnięcia równowagi ciała i ducha. Nawet 5-10 minut ćwiczeń oddechowych to 100 oddechów, które mogą zmienić nasze życie na lepsze. Zgodnie ze zdaniem specjalistów większość z nas utraciła dziecięcą naturalną umiejętność oddychania już po 3 roku życia. Na szczęście, dzięki regularnym ćwiczeniom, możemy ją odzyskać.

- Początkujący wykonują szereg ćwiczeń, które mają na celu poprawienie harmonii oddychania. Pierwsze, najbardziej popularne ćwiczenie oddechowe wiąże się ze sposobem nabierania tlenu. Należy znaleźć ciche pomieszczenie i położyć się na plecach. Jedną rękę położyć pod mostkiem, a drugą na klatce piersiowej. Następnie zamknąć oczy i zacząć swobodnie oddychać. Jeżeli porusza się wyłącznie ręka, która znajduje się na klatce piersiowej, oznacza to, że musimy pracować nad pogłębieniem oddechu. W tym celu trzeba najpierw nabrać powietrza do brzucha, następnie do klatki piersiowej, a w końcu do gardła i nosa. Wydech powinien być miarowy i powolny. Kolejnym krokiem jest zmiana kolejności. Całe ćwiczenie należy wykonywać przez 3 minuty - mówi Karolina Erdmann, joginka i trenerka, autorka metody treningowej Yoga Beat.

Aż chce się oddychać

Niestety, nie ma mowy o zdrowym oddychaniu, jeśli oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Dzięki obecności w domu skutecznego oczyszczacza powietrza różnicę w samopoczuciu odczujemy niemal od razu. Gdy nauczymy się panować nad naszych naturalnym oddechem, obecność oczyszczacza w naszych domu będzie stanowiła przedłużenie ważnego i przyjemnego rytuału zdrowego, świadomego oddychania.

- Możemy lepiej oddychać we własnych czterech kątach, dzięki połączeniu pracy naszych płuc i pracy oczyszczacza powietrza - dodaje Dorota Sands, alergolog, pediatra i pulmonolog.

Eksperci Samsung radzą, aby wybierając oczyszczacz powietrza do domu w pierwszej kolejności określić rozmiar powierzchni, którą chcemy oczyszczać, i pod tym kątem wybrać odpowiedni sprzęt. Zbyt duże urządzenie, w stosunku do metrażu, może spowodować nadmierny ruch powietrza, dlatego lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch lub trzech urządzeń o mniejszej wydajności niż jednego dużego. Ważnym parametrem jest współczynnik CADR określający wydajność oczyszczacza. Dobry oczyszczacz wymieni powietrze w pomieszczeniu minimum trzykrotnie w ciągu jednej godziny. W ocenie skuteczności brane są pod uwagę także filtry. Oczyszczacze powietrza Samsung wyposażone zostały w filtr wstępny, HEPA i węglowy. Każdy z tych filtrów odpowiada za usuwanie innych zanieczyszczeń, a działając wspólnie są w stanie wyeliminować je z dokładnością niemal do 100%*.

Oczyszczacze powietrza Samsung generują hałas na poziomie 18dB, dlatego nie zakłócą ani ćwiczeń fizycznych wymagających skupienia ani spokojnego snu. Zagwarantują za to zdrową regenerację organizmu w dzień i w nocy.

Więcej wskazówek od Karoliny Erdmann na temat prawidłowego oddychania, wraz z relaksującą praktyką jogi Better Sleep Flow, znajdziesz w materiale video: https://beatstudio.tv

Więcej informacji o oczyszczaczach powietrza Samsung można znaleźć pod linkiem: tlendobry.pl

Dorota Sands – alergolog, pediatra i pulmonolog, profesor dr hab. nauk medycznych, kierownik Zakładu Mukowiscydozy Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie oraz kierownik Klinicznego Oddziału Chorób Płuc w SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym.

*Filtr zapewnia do 99,97% wydajności wyłapywania cząsteczek o wielkości 0,26 ? zgodnie z wymogami określonymi w 42 CFR cz. 84. Testowano w Narodowym Instytucie Testowym w Korei.