Dizajn i tkanina - zachwycające pięknem marcowe wystawy w DESA Unicum

Jeszcze w tym tygodniu miłośnicy pięknych obiektów i dizajnu mają okazję odwiedzić dwie wyjątkowe przedaukcyjne wystawy w DESA Unicum - "Design. Rzecz o pięknie", która potrwa do 23 marca oraz "Polska Szkoła Tkaniny", obecna we wnętrzach domu aukcyjnego do 21 marca. To pozycje obowiązkowe zarówno dla wszystkich fanów designu, jak i kolekcjonerów sztuki.

Na wystawach można obejrzeć unikalny zbiór ponad 200 obiektów – w tym figurki z ćmielowskiej porcelany, serwisy w stylu art déco oraz new look, fajansowe „pikasiaki" z Włocławka, ceramikę artystyczną autorstwa wybitnych artystów plastyków, czy meble kultowych projektantów. Nie zabraknie także kluczowych przedstawicielek i przedstawicieli Polskiej Szkoły Tkaniny – Magdaleny Abakanowicz, która swoje prace wystawiała w Tate Modern, Jolanty Owidzkiej czy Wojciecha Sadleya, reprezentujących polski nurt na prestiżowych wystawach zagranicznych. 

Wśród obiektów zaprezentowanych na wystawie znajdzie się około 40 porcelanowych figurek projektowanych na przełomie lat 50. i 60. XX w. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, a produkowanych przez fabryki porcelany lub porcelitu w Ćmielowie, Chodzieży, Tułowicach czy Wałbrzychu. „Na największą uwagę zasługują niezwykle rzadko pojawiające się na rynku projekty, takie jak Gołębie Henryka Jędrasiaka, które na ubiegłorocznej aukcji osiągnęły rekordową kwotę 72 tysięcy złotych, Sikorka projektu Mieczysława Naruszewicza oraz Lama Hanny Orthwein. Po raz pierwszy na rynku aukcyjnym pojawi się figurka Gazela projektu Henryka Jędrasiaka" – mówi Cezary Lisowski, koordynator aukcji. 

Nowatorstwem, oryginalnymi formami, bogactwem koloru, ale przede wszystkim ergonomią i praktycznością zachwycają projekty Lubomira Tomaszewskiego, autora prezentowanych na aukcji serwisów do kawy „Ina" oraz „Dorota". Te wyjątkowe obiekty łączą w sobie cechy przedmiotu użytkowego i awangardowej rzeźby. Gratkę kolekcjonerską stanowić będą także ręcznie malowane patery, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługują te autorstwa Leszka Nowosielskiego. Natomiast miłośników okresu międzywojennego z pewnością zainteresują serwisy projektu Bogdana Wendorfa, będące ikoną polskiego stylu art déco. Na przedaukcyjnej wystawie zaprezentowane będzie kultowy serwis „Płaski" w różnych dekoracjach. 

Marcowa odsłona aukcji designu to również unikatowe meble. Wśród nich wyróżnić należy fotel projektu Jana Bogusławskiego pochodzący z wnętrza Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki w Warszawie (późniejszy Empik) przy ul. Nowy Świat, wyplatane meble Władysława Wołkowskiego, kultowe biurko z Mody Polskiej, czy meble z kolekcji Danuty Duszniak. Po raz pierwszy na polskim rynku wystawiony zostanie dywan światowej sławy projektanta Josefa Franka z przełomu lat 30. i 40. XX wieku. Wśród tkanin artystycznych znajdziemy prace tak wybitnych twórców jak Magdalena Abakanowicz, Andrzej Rajch czy Aleksandra Waliszewska. 

„Tkanina jako medium przeżywa swój renesans. Jest źródłem nie tylko kolejnych opracowań, ale też głośnych ekspozycji, jak chociażby wystawa Magdaleny Abakanowicz w Tate Modern. Projekt Polska Szkoła Tkaniny to dla nas szczególne wydarzenie, którym chcemy pokazywać, że medium tkaniny jest wciąż żywe i aktualne. W tym roku, w ramach czwartej edycji, przybliżamy naszym gościom i kolekcjonerom szeroki przekrój tkanin unikatowych, zarówno tych powstałych w latach świetności polskiej szkoły, tj. w latach 60. i 70., ale także tych tworzonych współcześnie. Dlatego wśród obiektów obecnych na wystawie nie mogło zabraknąć prac czołowych przedstawicieli tego nurtu: Magdaleny Abakanowicz, Jolanty Owidzkiej, Wojciecha Sadleya, czyli twórców, którzy reprezentowali Polskę na słynnych Lozańskich Biennale, a także przedstawicieli łódzkiej szkoły – Andrzeja Rajcha i Antoniego Starczewskiego oraz wybitnych twórczyń – Aleksandry Waliszewskiej czy Ewy Kuryluk" – mówi Alicja Sznajder, koordynatorka aukcji.   

Oprócz marcowych przedaukcyjnych wystaw „Design. Rzecz o pięknie" oraz „Polska Szkoła Tkaniny" warto wpisać w kalendarz jeszcze jedno ważne wydarzenie. Już w kwietniu odbędzie się wystawa „Szkło?•?Sztuka?•?Design", która zakończy się aukcją w dniu 25 kwietnia. Na tym wydarzeniu nie może zabraknąć kolekcjonerów obiektów ze szkła oraz wszystkich fanów sztuki użytkowej. 

***  

Koordynatorzy aukcji:  

  • Design. Rzecz o pięknie: Cezary Lisowski, Monika Zabiełowicz, Mariusz Pendraszewski. 
  • Polska Szkoła Tkaniny: Alicja Sznajder, Natalia Kowalek. 

Estymacje: W ofercie znajduje się pełen wachlarz przedziałów cenowych, od obiektów, których cena startowa waha się w okolicach kilkuset złotych, przez dużą reprezentację w przedziale 5 000 - 10 000 zł, po obiekty, których ceny mogą sięgnąć 50 000 tysięcy. Najwyższą estymację w przypadku aukcji „Polska Szkoła Tkaniny" osiąga "Relief sombre de Stefa" Magdaleny Abakanowicz (500?000 – 700?000 zł). 

Wystawa obiektów:  

  • Design. Rzecz o pięknie: 15-23 marca,  
  • Polska Szkoła Tkaniny: 16-21 marca, 
  • DESA Unicum, ul. Piękna 1A, pn.-pt. 11:00-19:00, sob. 11:00-16:00