Walentynki. Dlaczego obchodzimy święto zakochanych? Poznaj historię najromantyczniejszego dnia w roku

Wiele się mówi na temat Walentynek, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego obchodzimy święto zakochanych? Celebrajca miłości jest zakorzeniona już w tradycji naszych najdawniejszych przodków.

Teorii na temat pochodzenia Walentynek jest bardzo wiele. Jedni mówią, że święto pochodzi jeszcze z czasów pogaństwa, inni, że powstało na cześć patrona miłości, świętego Walentego, jeszcze inni, że to zwykły wymysł współczesności. Po której stronie leży ziarnko prawdy? I czy do historii święta zakochanych przyczyniła się polska Noc Kupały? Sprawdź skąd wzięło się ulubione święto par. 

Historia Walentynek – czasy pogaństwa

Historycy twierdzą, że dzień zakochanych obchodzono już w czasach pogaństwa. Rzymskie Luperkalia, które miały być odpowiednikiem dzisiejszych Walentynek, były świętem na cześć Fauna, patrona płodności i zbiorów. Tego dnia organizowano frywolne zabawy na cześć nadchodzącej wiosny. Istniała tradycja, w której panny miały wrzucić do zamkniętej skrzynki karteczki ze swoimi imionami. Ta, której liścik wyciągnął jeden z kawalerów miała być jego towarzyszką do końca dnia.

Po upadku Rzymu tradycja Luperkaliów poszła w niepamięć. Wszystko zmieniło się, gdy nastała era chrześcijaństwa. Wraz z objęciem papiestwa przez papieża Galazjusza, co wydawać by się mogło paradoksalne, zwyczaj obchodzenia Luperkaliów został objęty ścisłym zakazem. Jednak, jak wszyscy wiemy, im więcej oficjalnych zakazów, tym więcej nieoficjalnej wolności. Ludzie w ramach sprzeciwu potajemnie organizowali zabawy swoich przodków. Kościół musiał zareagować.

Historia Walentynek – chrześcijaństwo

Aby zakazane święto wprowadzić w ramy chrześcijaństwa, miejsce Fauna zajął jeden ze świętych męczenników, święty Walenty. Tak naprawdę do dziś nie jest jasne, jak zginął. Istnieje wiele teorii na temat tego, za co dokładnie został skazany na śmierć. Wiadomo jedynie, że pretekstem dla wyroku śmierci była obrona wiary. Legenda głosi, że Walenty uzdrowił córkę jednego z rzymskich sług, przez co on i cała jego rodzina zmieniła wyznanie. Cesarz kazał wówczas pojmać Walentego i stracić go.

Dlaczego jednak to właśnie św. Walenty został ogłoszony patronem zakochanych? Podobno udzielał potajemnie chrześcijańskich ślubów żołnierzom cesarza Klaudiusza II. Było to posunięcie objęte surową karą.

Historia Walentynek – od kiedy obchodzimy je w Polsce?

Walentynki pochodzą z kultury anglosaskiej. Do Polski dotarły zaś dopiero w latach 90. XX wieku. Dlaczego tak późno? Prawdopodobnie powodem opóźnienia popularności Walentynek w naszym kraju przyczyniła się obchodzona przez naszych przodków Noc Kupały, którą świętowano w nocy z 21 na 22 czerwca.

Zobacz wideo Pary z 50-letnim stażem o sekretach udanego związku
Więcej o: