Środa Popielcowa 2021. Kiedy wypada? Dlaczego posypujemy głowę popiołem?

Środa Popielcowa, znana także jako Popielec to ruchome święto Kościoła Katolickiego. Wypada między 4 a 10 lutego i staje się początkiem przygotowywań do Wielkanocy. Tego dnia w zwyczaju miliony katolików na całym świecie spotyka się na nabożeństwie, podczas którego kapłan posypuje ich głowy popiołem. Co symbolizuje ten akt? Tradycja sięga już V wieku.

Środa Popielcowa w tym roku przypadnie na środę,17 lutego. Dla wierzących katolików jest dniem, który staje się pewną furtką dla rozpoczęcia przygotowywań na Zmartwychwstanie Chrystusa. Tradycja tego święta sięga już V wieku. Była to wtedy tzw. „głowa czterdziestnicy”  i odbywała się w pierwszy poniedziałek wielkiego postu. Pokutnicy zgłaszali się wówczas do tajnej spowiedzi do biskupa lub wskazanego zastępcy. Spotykali się w Kościele, w którym posypywano ich głowy popiołem przy słowach: „Pamiętaj człowiecze, że jesteś prochem i w proch się obrócisz; czyń pokutę, abyś miał życie wieczne”. Od X wieku w nabożeństwie zaczęli uczestniczyć wszyscy wierni.

Zobacz wideo Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?

Środa Popielcowa. Czym jest i co symbolizuje?

W Środę Popielcową podczas nabożeństwa kościelnego kapłani posypują głowy wiernych popiołem. Co ma symbolizować ten akt? Popiół jest oznaką pokuty, oczyszczenia i zmartwychwstania. Przygotowuje się go z zeszłorocznych, poświęconych palm wielkanocnych. Ten dzień ma stać się dla wiernych pełną refleksji chwilą zatrzymania, wszechobecnej zadumy. Zaleca się powstrzymania od hucznych zabaw. W Środę Popielcową obowiązuje post ilościowy i jakościowy – ograniczenie do ilości pokarmów i wstrzemięźliwość od mięsa.

Karnawał 2021 rozpoczyna się 6 stycznia. Zdjęcie ilustracyjne Karnawał 2021 - jak długo potrwa? Skąd się wziął i z czym jest związany?

Środa Popielcowa. Jakie ma znaczenie post?

Środa Popielcowa jest początkiem czterdziestodniowego postu, który ma stać się dla wiernych czasem przygotowań do Wielkanocy. Na początku chrześcijaństwa trwał jedynie 40 godzin i obejmował Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Popielec nie należy jednak do świąt nakazanych – nie ma obowiązku uczestnictwa w nabożeństwie. Mimo to miliony katolików decyduje się na wzięcie udziału w eucharystii i poddanie się aktowi posypania głowy prochem.

W okresie Wielkiego Postu podejmujemy liczne praktyki pokutne, uczestniczymy w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, szukamy okazji do praktykowania gorliwej miłości bliźniego

- pisze diecezja toruńska

Idealny makijaż na sylwestra? Dzięki temu trikowi przetrwa całą noc Makijaż na karnawał. Jak się pomalować, by makijaż przetrwał całą noc?

Więcej o: