Święto Trzech Króli - dzień wolny od pracy 6 stycznia

6 stycznia obchodzimy święto Trzech Króli (Objawienie Pańskie). Jest to dzień wolny od pracy, a że w 2017 roku Trzech Króli wypada w piątek, na początku roku czeka nas przedłużony weekend. Niektórzy wzięli więcej urlopu i wolne mają już od świąt Bożego Narodzenia.

Święto Trzech Króli to jedno ze świąt nakazanych obowiązujących w diecezjach łacińskich na terenie Polski. Co to oznacza? Według Kodeksu Prawa Kanonicznego w te dni wierni mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej, a także powstrzymania się od pracy. Ustawowo 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy od 2011 roku (ustawa została uchwalona i podpisana w 2010 roku).

Trzech Króli, czyli Objawienie Pańskie

Właściwa nazwa święta Trzech Króli to Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii. Wiąże się z tym charakterystyczne wydarzenie, czyli złożenie hołdu nowo narodzonemu Jezusowi przez trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem prowadzeni przez gwiazdę. To także upamiętnienie chrztu Jezusa w Jordanie i wesela w Kanie Galilejskiej, podczas której Chrystus przemienił wodę w wino.

Napis na drzwiach

Po mszy 6 stycznia do domu wracamy z kredą i kadzidłem. Kadzidłem należy okopcić mieszkanie, a kredy użyć do wykonania napisu na drzwiach. Szkoły są dwie: jedni uważają, że powinniśmy napisać inicjały mędrców ze Wschodu, czyli K M B i aktualny rok, inni - że trzeba robić tak, jak było to na początku, czyli na drzwiach umieścić litery C M B (i aktualny rok). C M B to skrót od Christus Mansionem Benedicat, czyli Niech Chrystus błogosławi temu domowi albo od Christus Multorum Benefactor, czyli Chrystus dobroczyńcą wielu. Niektórzy pomiędzy literami stawiają znak krzyża, inni - symbol plusa.

Trzech Króli dniem wolnym od pracy

Trzech Króli jest nie tylko świętem nakazanym, lecz także dniem ustawowo wolnym od pracy. W 2017 roku Trzech Króli obchodzimy w piątek. Niektórzy postanowili zrekompensować sobie fakt, że zarówno święta Bożego Narodzenia, jak i Nowy Rok wypadały w weekend i, biorąc 8 dni wolnego, udali się na dwutygodniowy urlop (wniosku nie musieli wypełniać na 26 grudnia i 6 stycznia).

Kolejki w sklepach

Chociaż sklepy zamknięte będą jedynie w piątek (w weekend zazwyczaj funkcjonują według standardowych godzin otwarcia), przygotujmy się na to, że w czwartek w sklepach będą kolejki. Lepiej na zakupy wybierz się wcześniej. Warto także pamiętać, że 6 stycznia zmieniona jest organizacja komunikacji miejskiej - obowiązuje świąteczny rozkład jazdy.

Orszak Trzech Króli

6 stycznia w wielu polskich miastach wyrusza Orszak Trzech Króli, swojego rodzaju miejskie jasełka. Trasy Orszaku w poszczególnych miastach znajdziecie na lokalnych stronach. Największy Orszak Trzech Króli to ten warszawski, który wyrusza z placu Zamkowego, a kończy się na placu Piłsudskiego.

6 stycznia, czyli początek karnawału

Święto Trzech Króli wyznacza początek karnawału. Ten czas szalonych balów rozpoczyna się 6 stycznia i trwa aż do wtorku przed Środą Popielcową (jest to święto ruchome, przypada na 46 dni przed Wielkanocą). Przeczytaj także: Karnawał 2017 - jak go spędzić w miłej atmosferze.

Obejrzyj także wideo: Ferie w Polsce? Pięć najlepszych miejsc [PRZEGLĄD]

Ferie w Polsce? Pięć najlepszych miejsc [PRZEGLĄD]

To także może cię zainteresować:

Galette des Rois, King Cake, Bolo Rei - choć różnią się nazwami, a czasem i formą, te słodkie ciasta uświetniają swym smakiem Święto Trzech Króli w wielu krajach. Czytaj dalej>>