Kiedy jest Dzień Babci w 2017 i jak to się zaczęło?

Co roku 21 stycznia wnuki z całej Polski poświęcają swoim babciom wyjątkową uwagę i okazują im miłość oraz wdzięczność za opiekę, pomoc i wsparcie. Wiek wnucząt nie ma tu żadnego znaczenia. O dziwo, tradycja tego święta wcale nie jest taka długa...

Skąd wziął się Dzień Babci?

W Polsce to święto pojawiło się w roku 1965, choć już rok wcześniej jedno z czasopism kobiecych proponowało ustanowienie takiego dnia. Jednak właśnie w roku 1965, 21 stycznia, swój występ w Poznaniu miała dać legenda kina i teatru, Mieczysława Ćwiklińska. Bodźcem do ustanowienia święta stał się dla poznaniaków wiek aktorki oraz jedna z jej kultowych ról. W znanej sztuce „Drzewa umierają stojąc” wcielała się ona w postać Babci. Dziękując jej za wspaniały występ i wręczając kwiaty, organizatorzy poinformowali ją, że to prezent z okazji dzisiejszego Dnia Babci. Nowa tradycja spodobała się Polakom i dziś już wielu nie wyobraża sobie kalendarza bez tego święta.

Jak to wygląda w innych krajach?

Są takie państwa, gdzie w ogóle nie obchodzi się Dnia Babci. Na przykład w Japonii co roku świętowany jest Dzień Szacunku Dla Wieku, a tradycja została zapoczątkowana o rok później, niż w Polsce. Z kolei w stanach Zjednoczonych bodźcem do ustanowienia Dnia Babci stała się chęć zwrócenia uwagi na los osób starszych. Święto jest tam ruchome i obchodzone wspólnie, jako National Grandparents Day. Ruchomą datę mają także analogiczne święta we Francji oraz Holandii.

Wyjątkowy weekend

W roku 2017 Dzień Babci i Dzień Dziadka przypadają w weekend. 21 (Dzień Babci) oraz 22 stycznia (Dzień Dziadka) to sobota i niedziela, co stwarza doskonałe warunki, by podarować tym wyjątkowym osobom swój czas. W ferworze codziennych obowiązków czas jest niezwykle cennym prezentem. Z pewnością niejedni dziadkowie woleliby choćby dzień spędzony z wnukami niż najdroższą niespodziankę.

Więcej o: