Aletta Jacobs - kim jest bohaterka dzisiejszego Google Doodle?

Dziś w wyszukiwarce pojawił się kolejny Google Doodle - jego bohaterką jest Aletta Jacobs. Kim jest ta kobieta i dlaczego to jej urodziny świętujemy?

Aletta Jacobs urodziła się 9 lutego 1854 roku. Dziś świętujemy 163. rocznicę jej urodzin. Z tej okazji Aletta Jacobs została bohaterką popularnego obrazka - Google Doodle. Dlaczego postanowiono uhonorować właśnie ją?

Aletta Jacobs - głos kobiet

Jak czytamy na Wikipedii, Aletta Jacobs była holenderską lekarką (to pierwsza kobieta, która ukończyła w tym kraju studia medyczne), feministką oraz pacyfistką. Kobiety wiele jej zawdzięczają, jako lekarka postanowiła zadbać właśnie o przedstawicielki swojej płci. Pomagała matkom - tłumaczyła, jak zajmować się noworodkiem, opowiadała o tym, jak powinna wyglądać higiena osobista w połogu i nie tylko, zajmowała się także opowiadaniem o konsekwencjach zdrowotnych, jakie może pociągać za sobą prostytucja.

Podręcznik do anatomii

Aletta Jacobs chciała, aby kobiety znały swoje ciało. Stworzyła podręcznik do anatomii stworzony dla kobiet. Po raz pierwszy został on wydany w 1899 roku, książka doczekała się wielu wznowień. Bohaterce dzisiejszego Google Doodle zależało, aby była to pozycja dla laików, aby w prosty sposób pokazać budowę anatomiczną, wyjaśnić zagadnienia dotyczące płodności.

Pacjenci przede wszystkim

Aby każdy mógł skorzystać z pomocy, dwa razy w tygodniu lekarka przyjmowała bezpłatnie. Do Aletty Jacobs zgłaszały się kobiety, które miały wiele problemów zdrowotnych związanych z częstymi porodami. Prosiły one o pomoc, nie chciały zachodzić w kolejne ciąże. Lekarka przepisywała pacjentkom difragomę - kapturek dopochwowy. Pomogła także udoskonalić ten środek antykoncepcyjny.

To właśnie ona otworzyła pierwszą na świecie klinikę kontroli urodzeń, powstała ona w Amsterdamie.

Aletta Jacobs - sufrażystka i pacyfistka

Czytając o tym, jak ważne było dla niej zdrowie kobiet, naturalnym wydaje się być fakt, że walczyła także o ich prawa. Stała się przywódczynią holenderskich sufrażystek, chciała, by kobiety zyskały prawo wyborcze. To nie wszystko. To ona mówiła głośno tym, że kobiety powinny mieć dostęp do edukacji, a także do antykoncepcji. Zależało jej na ich zdrowiu, wytykała konsekwencję niewłaściwych warunków pracy.

Była także przeciwniczką wojen, współtworzyła Międzynarodową Ligę Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności.

Bohatera Google Doodle

Aletta Jacobs została bohaterką dzisiejszego Google Doodle za swoje działania na rzecz kobiet, a także dlatego, by być wzorem dla wszystkich tych, którzy żyją po niej. W wielu miejscach na świecie kobiety wciąż muszą walczyć o swoje prawa, ciągle są "ludźmi gorszej kategorii". Osoby takie jak Aletta Jacobs mają przypominać, że wszystko można zmienić, warto postawić na swoim i walczyć o swoje przekonania.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: