Aletta Jacobs urodziła się 9 lutego 1854 roku. Dziś świętujemy 163. rocznicę jej urodzin. Z tej okazji Aletta Jacobs została bohaterką popularnego obrazka - Google Doodle. Dlaczego postanowiono uhonorować właśnie ją?
Jak czytamy na Wikipedii, Aletta Jacobs była holenderską lekarką (to pierwsza kobieta, która ukończyła w tym kraju studia medyczne), feministką oraz pacyfistką. Kobiety wiele jej zawdzięczają, jako lekarka postanowiła zadbać właśnie o przedstawicielki swojej płci. Pomagała matkom - tłumaczyła, jak zajmować się noworodkiem, opowiadała o tym, jak powinna wyglądać higiena osobista w połogu i nie tylko, zajmowała się także opowiadaniem o konsekwencjach zdrowotnych, jakie może pociągać za sobą prostytucja.
Aletta Jacobs chciała, aby kobiety znały swoje ciało. Stworzyła podręcznik do anatomii stworzony dla kobiet. Po raz pierwszy został on wydany w 1899 roku, książka doczekała się wielu wznowień. Bohaterce dzisiejszego Google Doodle zależało, aby była to pozycja dla laików, aby w prosty sposób pokazać budowę anatomiczną, wyjaśnić zagadnienia dotyczące płodności.
Aby każdy mógł skorzystać z pomocy, dwa razy w tygodniu lekarka przyjmowała bezpłatnie. Do Aletty Jacobs zgłaszały się kobiety, które miały wiele problemów zdrowotnych związanych z częstymi porodami. Prosiły one o pomoc, nie chciały zachodzić w kolejne ciąże. Lekarka przepisywała pacjentkom difragomę - kapturek dopochwowy. Pomogła także udoskonalić ten środek antykoncepcyjny.
To właśnie ona otworzyła pierwszą na świecie klinikę kontroli urodzeń, powstała ona w Amsterdamie.
Czytając o tym, jak ważne było dla niej zdrowie kobiet, naturalnym wydaje się być fakt, że walczyła także o ich prawa. Stała się przywódczynią holenderskich sufrażystek, chciała, by kobiety zyskały prawo wyborcze. To nie wszystko. To ona mówiła głośno tym, że kobiety powinny mieć dostęp do edukacji, a także do antykoncepcji. Zależało jej na ich zdrowiu, wytykała konsekwencję niewłaściwych warunków pracy.
Była także przeciwniczką wojen, współtworzyła Międzynarodową Ligę Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności.
Aletta Jacobs została bohaterką dzisiejszego Google Doodle za swoje działania na rzecz kobiet, a także dlatego, by być wzorem dla wszystkich tych, którzy żyją po niej. W wielu miejscach na świecie kobiety wciąż muszą walczyć o swoje prawa, ciągle są "ludźmi gorszej kategorii". Osoby takie jak Aletta Jacobs mają przypominać, że wszystko można zmienić, warto postawić na swoim i walczyć o swoje przekonania.
To także może cię zainteresować: