Czytałeś Harrego Pottera? Okazuje się, że to dobrze o Tobie świadczy

Pamiętasz te czasy, kiedy do późnych godzin nocnych czytałeś tom za tomem kolejnych przygód o młodym czarodzieju? Wtedy wydawało się to tylko niewinną rozrywką, ale dzięki badaniom wiadomo, że książka przyniosła jeszcze jeden niespodziewany efekt.

'Harry Potter and the Goblet of Fire', reż. Mike Newell, prod. Warner Bros. Pictures'Harry Potter and the Goblet of Fire', reż. Mike Newell, prod. Warner Bros. Pictures kadr z filmu

Jak podaje independent.co.uk czytanie Harrego Potter miało kluczowy wpływ na kształtowanie naszych dorosłych postaw społecznych. Okazuje się, że ludzie, którzy w młodości czytali serię, są po prostu dobrymi ludźmi. 

Jak to możliwe? 

Badania opublikowane przez “Journal of Applied Social Psychology"  wykazały, że czytanie Harrego Pottera znacząco wpłynęły na stosunek do tzw. grup wykluczonych, czyli szeroko pojętą tolerancję.

Dlaczego? Otóż fabuła cyklu bardzo często pokazuje przyjaźnie pomiędzy głównym bohaterem, a wykluczonymi : pół-mugolami, pół-czarodziejami  Którzy byli prześladowani przez Voldemorta uznającego tylko czarodziei "czystej krwi". Okazuje się, że J.K. Rowling bardzo wyraźnie przedstawiła modele zachowywania się, które główny bohater akceptuje i którymi pogardza. 

Autor badania Loris Vezzali przebadał trzy grupy czytelników. Pierwsza z nich, uczniowie podstawówki, wypełniła kwestionariusz dotyczący ich nastawienia do imigrantów. Następnie grupa została podzielona na pół, obie części przez sześć tygodni, co tydzień spotykały się na wspólne czytanie o przygodach Harry'ego Pottera. Połowa dzieci skupiała się na scenach, w których opisane było dobre traktowanie wykluczonych grup. Druga grupa skupiała się na zwykłych opisach fabuły, takich jak wybór pierwszej różdżki. Po upływie sześciu miesięcy od eksperymentu dzieci przebadano ponownie. 

 Okazało się, że grupa czytająca fragmenty o równym traktowaniu różnych grup społecznych wypadła w testach na bardziej tolerancyjnych, niż ich rówieśnicy, którzy czytali neutralne fragmenty. 

To oznacza, że pozytywnych zachowań i tolerancji możemy się nauczyć, tak samo jak nienawiści i uprzedzeń. W takim przypadku możemy tylko trzymać, kciuki, aby seria książek o czarodzieju cieszyła się niesłabnącą popularnością również u kolejnych pokoleń. 

Czy wiesz, że Medicine wypuścił serię Hogwarts, która zaprojektowana jest dla dorosłych wielbicieli Harrego Pottera? Projekty w luźny i nie nachalny sposób nawiązują do książkowej serii. Według nas kolekcja jest bardzo udana. Zresztą oceńcie sami: