PWN wybrało młodzieżowe słowo roku 2017. Ma tylko dwie litery

Młodzieżowe słowo roku 2017 wybrano z pewnymi problemami. Dwa słowa, które zebrały najwięcej głosów, zostały zdyskwalifikowane przez komisję.

Longboardowy Tłusty CzwartekLongboardowy Tłusty Czwartek PAWEŁ MALINOWSKI

Na stronie PWN ogłoszono zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe słowo roku 2017. Ma tylko dwie litery.

"Rzeczownik XD, który może też funkcjonować jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech. Jest więc znakiem ikonicznym. XD, dziś zapisywane także iksde, należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, ale pojawia się również w języku mówionym. W polszczyźnie rozpowszechnił się prawdopodobnie kilka lat temu. W angielskojęzycznej sieci XD funkcjonuje od roku 2003 (pierwszy wpis w słowniku slangu Urban Dictionary)" - piszą językoznawcy. 

Młodzieżowe słowo roku wybrane z problemami


W plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2017 głosowało 5000 osób. Najwięcej głosów zebrał "sztos", ale to słowo wygrało w 2016 roku. Zgodnie z zasadami zwycięzcą plebiscytu nie może być zeszłoroczny laureat. Na drugim miejscu uplasował się "dwudzionek". Jak tłumaczą językoznawcy, "to słabo akceptowany purystyczny pomysł, wyśmiewany już przez Juliana Tuwima, który uważał, że weekendu niczym zastępować nie trzeba". W związku z tym słowem roku zostało kolejne na liście słowo, czyli "XD". 

Komisja doceniła też najciekawsze neologizmy oraz neosemantyzm. "Wśród neologizmów największe wrażenie robi na nas "smartwica", zapisywana także jako "smartfica" – kolejna nazwa chorobliwego uzależnienia od telefonu komórkowego. Jest to propozycja sugestywna, świadcząca o znajomości polskiego słowotwórstwa, niestety nierozpowszechniona" - ocenili eksperci od języka polskiego. Komisji spodobało się również słowo "odjaniepawlić". "Ten czasownik jest używany powszechnie nie jako bluźnierstwo czy wyraz antykościelnej fobii, lecz raczej naturalna reakcja na wszechobecny w przestrzeni publicznej zewnętrzny kult. Młodzież i slang młodzieżowy reagują buntem na różne narzucane publicznie narracje: prawicowe i lewicowe, religijne i liberalne" - pouczają językoznawcy. 

Z neosemantyzmów (metafor leksykalnych) wybrali rzeczownik "pocisk" i pokrewny czasownik "pocisnąć kogoś" (tzn. pogrążyć przeciwnika).

 
Młodzieżowe słowo roku to plebiscyt organizowany przez redakcję serwisu www.sjp.pwn.pl WN PWN, Instytut Języka Polskiego UW oraz słownik miejski.pl.

Nasza redakcja bardzo cieszy się z wybrania xD na słowo roku. Podejrzewamy, że językoznawcy nie wiedzą, że xD urosło do miana filozofii życiowej, wszystko przez tę pastę napisaną przez użytkownika Beniamin_Emanuel na Wykopie:

"Odkąd zacząłem wyznawać "xD" moje życie stało się spokojniejsze. Nie denerwuję się już prawie wcale, kiedy spotykają mnie sytuacje stresowe, myślę sobie xD i wszystko staje się prostsze.Naprawdę polecam ten styl życia. Wcale nie robi ze mnie lenia tylko osobę które nie denerwuje się z d**y tak jak kiedyś.
Kolos? xDPrezentacja przed w ch*j dużą grupą nieznajomych ludzi? xDWy*ebali z roboty? xDWyśmiała cię jakaś laska na imprezie? xDZrobiłeś coś po*ebanego? xD
I od razu lżej i można się wziąć za siebie a nie płakać czy się wk**wiać.
uczucie 10/10

Od tego wpisu wielu naszych znajomych praktykuje filozofię xD i szczerze ją polecamy :)