Ten prosty składnik z kuchennej szafki wybieli Ci zęby lepiej niż drogie zabiegi

Każdy kto wybielał zęby pastami czy specjalnymi paskami, wie, że często wiąże się z tym ból i uczucie dyskomfortu. Jest jednak metoda, która nie tylko nie jest bolesna, ale do tego jest tania i sprzyja zdrowym zębom - chodzi o płukanie ust olejem kokosowym.

Płukanie ust olejem kokosowym wymaga systematyczności i cierpliwości.Płukanie ust olejem kokosowym wymaga systematyczności i cierpliwości. (fot. Pixabay)

Choć w internecie znajdziemy mnóstwo przepisów kulinarnych z jego zastosowaniem. To dzisiaj przygotowaliśmy dla was nieco bardziej nietypowe zastosowanie tego produktu - ssanie oleju, które ostatnio znajduje rzesze miłośników na całym świecie.

Niemal każdy kto spróbował wybielania zębów olejem kokosowym zobaczy efekty w realatywnie krótkim czasie. Zęby są nieco jaśniejsze już po pierwszych dwóch tygodniach używania, a internet pełny jest zdjęć ludzi, którzy prezentują rezultaty. Do tego jest to znacznie bezpieczniejsza metoda od tradycyjnego wybielania, które często niszczy szkliwo i powoduje nadwrażliwość.

To jednak nie jedyne korzyści z płukania ust olejem. Warto wiedzieć, że regularne stosowanie działa dobroczynnie na inne aspekty higieny jamy ustnej. 

Redukuje nieświeży oddech 

Nieświeży oddech potrafi naprawdę utrudnić kontakty społeczne. Często powodują go gazy produkowane przez bakterie obecne w jamie ustnej. Olej kokosowy zawiera kwasy tłuszczowe, które skutecznie te bakterie zwalczają i dzięki temu następuje znaczna redukcja przykrego zapachu. Ludzie, którzy używają go regularnie, przyznają, że jest równie skuteczny jak płyn do płukania jamy ustnej.

Zapobiega wielu chorobom jamy ustnej.


Olej kokosowy skutecznie zwalcza szkodliwe bakterie i zapobiega próchnicy. Dzięki jego właściwościom przeciwzapalnym potrafi też ograniczyć zapalenia i krwawienia dziąseł.

W jaki sposób wykonujemy poprawne ssanie oleju?

Najlepsze efekty osiągniemy płucząc jamę ustną na czczo po przebudzeniu.

Do płukania używamy oleju organicznego, czyli nierafinowanego, tłoczonego na zimno. Wystarczy porcja łyżeczki do herbaty. Płuczemy co najmniej 20 minut rozprowadzając olej po całej jamie ustnej. Niezwykle istotne jest aby nie połykać oleju. Po płukaniu należy dokładnie wypluć, przepłukać usta ciepłą wodą i koniecznie od razu umyć zęby.

Jeżeli macie jeszcze wątpliwości załączamy film, w którym popularna Youtuberka dzieli się swoimi doświadczaniami związanymi z ssaniem oleju.