Źle znosisz kaca? Możesz mieć alergię na akolhol

Tego typu uczulenie łatwo możesz pomylić z typowymi objawami kaca. Sprawdź jak je rozpoznać!

kackac gazeta.tv

Tak, niestety istnieje coś takiego jak alergia na alkohol. Wszyscy już przeżyliśmy zbiorową histerię na punkcie glutenu, więc pogodzenie się z myślą, że wszystko może uczulać, nie powinno być takie trudne.

Alergię na alkohol jednak trochę trudniej rozpoznać, bo każdy z nas przynajmniej raz w życiu (żeby tylko) źle się czuł po większej imprezie. Jak w takim razie rozpoznać to wyjątkowo wredne uczulenie?

Zaczerwienienia na skórze są jednym z częstszych objawów. Nie chodzi o dosyć typowe wypieki na twarzy, spowodowane rozszerzaniem naczyniek krwionośnych. Raczej o wybrzuszenia, które przypominają oparzenia od pokrzywy. Najczęściej pojawiają się na szyi i dekolcie, może towarzyszyć im swędzenie i pieczenie.

Siniaki i guzki są nieco rzadszym objawem i zwykle oznaczają uczulenie na konkretny rodzaj alkoholu. W przypadku pojawienia się mocno bolącego guza należy schłodzić go zimnym kompresem i unikać tego rodzaju alkoholu, a poza tym jak najszybciej wybrać się do lekarza.

Alkohol może powodować u osób na niego uczulonych zaburzenia poziomu histaminy, co utrudnia oddychanie przez nos. W skrajnych przypadkach alergia na alkohol powoduje ogólne zaburzenia oddychania, które mogą poważnie zagrozić życiu alergika.

Nudności i biegunka to kolejne dosyć powszechne objawy przedawkowania alkoholu, których można się nabawić nawet bez alergii. Różnica polega na tym, że osoby uczulone muszą się z nimi mierzyć nawet po wypiciu małej ilości alkoholu. To, czy zatrucie ma ostry, czy łagodny przebieg nie ma żadnego znaczenia.

W porównaniu do wcześniejszych symptomów katar nie jest aż tak uciążliwy, jednak przyspieszone bicie serca jest jednym z tych objawów, których nie można lekceważyć!

Na pocieszenie dodam, że alergia na sam alkohol występuje rzadko, częściej jesteśmy uczuleni na inne składniki poszczególnych trunków. Może więc nie wszystko stracone...