Lubisz gorące kąpiele? Naukowcy określili, ile kalorii spalasz w tym czasie

ds
12.01.2018 17:35
A A A
Ahhh ... Hello weekend

Ahhh ... Hello weekend (Fot. kore.body/Instagram)

Gorąca kąpiel to fantastyczny sposób na relaks po stresującym dniu lub po prostu drobny prezent bez okazji dla samego siebie. Wg najnowszych badań ma także kilka innych pożytecznych właściwości.

Okazuje się, że ogrzewanie bierne, czyli na przykład gorąca kąpiel, przynosi korzyści podobne do tych, jakie dają ćwiczenia. Steve Faulkner z Loughborough University przeprowadził badanie, w którym porównał skutki kąpieli z jazdą na rowerze. 

Czternastu uczestników badania podzielono na dwie grupy. Jedna z nich została przydzielona do godzinnej kąpieli w wodzie o temperaturze 40°C, a druga do godzinnej jazdy na rowerze. W wyniku tego temperatura ciała uczestników wzrosła o 1°C w ciągu godziny.

Badanie wykazało, że godzinna kąpiel powoduje spalenie 140 kalorii, czyli tyle co półgodzinny spacer. Wpływ kąpieli i jazdy na rowerze na poziom cukru we krwi był mniej więcej podobny, ale po posiłku poziom cukru we krwi uczestników kąpieli był o 10% niższy niż cyklistów. 

To nie wszystko. Okazuje się, że wielokrotne ogrzewanie bierne może przyczyniać się do zmniejszenia przewlekłego zapalenia, które często występuje w przypadku chorób długotrwałych, takich jak cukrzyca typu 2.

Nic, tylko wziąć gorącą kąpiel!