Co mówi o Tobie Twoje zdjęcie profilowe? Zdradza więcej niż myślisz

Jako użytkownicy mediów społecznościowych sprzedajemy więcej informacji o sobie, niż moglibyśmy przypuszczać. Nawet samo zdjęcie profilowe wiele o nas mówi. Sprawdź, o czym świadczy Twoje!

Po krótkim zastanowieniu każdy jest w stanie podać kilka rodzajów zdjęć, które znajomi wrzucają na Facebooka, czy Instagrama. Wskazać i nazwać upodobania i preferencje innych jest dosyć łatwo. Rzadko kiedy jednak zastanawiamy się, o czym można pomyśleć, oglądając NASZE profilowe. A dobrze wiedzieć, jakie co można z nich wyczytać, prawda?

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii z pomocą specjalistycznych programów przeanalizował zdjęcia profilowe 66 tysięcy użytkowników Twittera, a kolejne 434 osoby poprosił o wypełnienie ankiety psychologicznej. 

Wyniki badania (dostępne tutaj) opublikowane jako "Analyzing Personality through Social Media Profile Picture Choice" wskazują, że ze względu na wybór zdjęcia profilowego użytkowników mediów społecznościowych można podzielić na pięć kategorii. 

1. Otwarci 

Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay

Pierwsza kategoria to osoby, które poszukują nowych, ekscytujących doświadczeń i nie boją się pokazywać siebie w nietypowy lub wręcz dziwny sposób. Na swoich profilowych często pozują z przedmiotami sygnalizującymi ich zainteresowania, np. z gitarą lub snowboardem. Te zdjęcia są zwykle najładniejsze z ich "repertuaru". 

Inną cechą wspólną są okulary i ujęcia, na których głowa wydaje się większa.

Jednak poza zdjęciami, które prezentują ich umiejętności, Otwarci mają tendencję do publikowania mdłych, bezbarwnych zdjęć, na których wyglądają na smutnych lub wściekłych. 

2. Neurotycy 

Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay

Te osoby mają problemy z trzymaniem na wodzy swoich negatywnych emocji.

Unikają schematów poprzez zdjęcia profilowe, na których ich nie ma - zamiast tego możemy zobaczyć samochód, zwierzę lub budynek. 

Neurotycy, którzy jednak zdecydują się na pokazanie swojej twarzy, zwykle publikują zdjęcia, na których wyglądają nijako. Wg autorów badania, wolą wyglądać "nędznie", ale dzięki temu zamanifestować niechęć do społecznej presji ukrywania złych emocji w mediach społecznościowych. 

3. Sumienni

Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay

Zorganizowane osoby z dużą samodyscypliną pasują do tej kategorii. Ich profilowe to zdjęcia perfekcyjnie uśmiechniętych twarzy, gdzie wszystko zostało starannie zaplanowane i każdy włosek układa się według planu.

Sumienni często chcą wyglądać dojrzalej niż to wskazuje ich metryka i osiągają ten efekt używając tricków takich jak okulary i ubrania w stylu smart casual. 

4. Sympatyczni

Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay

Jak sama nazwa wskazuje, to typ najweselszych użytkowników, którzy dobrze dogadują się z innymi i często się uśmiechają. 

Zdjęcia Sympatycznych są najbardziej kolorowe spośród wszystkich typów (no, może dorównują im Ekstrawertycy). Profilowe przedstawiają śmiech, złapane w kadr wygłupy z przyjaciółmi lub po prostu szeroki uśmiech. 

Same zdjęcia są niskiej jakości: źle wykadrowane, ze słabą rozdzielczością. Sympatyczni jednak zbyt dobrze się bawią, by zwracać uwagę na takie szczegóły.

5. Ekstrawertycy

Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay

Ich zdjęcia są równie kolorowe, co profile Sympatycznych. Ekstrawertycy lubią "podkręcać" kolory swoich zdjęć aż do przesady, dlatego rezultaty trudno uznać za estetycznie przyjemne. Tak jak Sumienni, Ekstrawertycy publikują głównie zdjęcia swojej twarzy, nieco częściej pojawiają się jednak na nich inni ludzie lub wiele miejsca zajmuje otoczenie. 

Charakterystyczne dla tej kategorii jest publikowanie zdjęć, na których użytkownicy wydają się młodsi. Lubią pozować z innymi młodymi ludźmi lub "odmładzać się" dzięki młodszemu towarzystwu.  

Udało się Wam zaklasyfikować siebie? A może nie mieścicie się do końca w żadnej z kategorii?