Co przekazała Ci mama? Te 4 cechy masz po niej

I nie chodzi o kształt nosa lub słabość do słodyczy.

Jako dzieci często jesteśmy rozczłonkowywani przez babcie i ciocie, które uwielbiają wyszukiwać podobieństwa do tego, czy innego krewnego. "Ma uszy Kazika, nos Marleny, a łokcie dokładnie takie jak moja świętej pamięci mamusia". Fizyczne podobieństwo do rodziców to rzecz tak oczywista a jednocześnie subiektywna, że nie warto o niej wspominać.

Ale już cechy charakteru i przyzwyczajenia są znacznie bardziej ciekawe. Samemu dosyć trudno obiektywnie ocenić, co odziedziczyliśmy po swoich rodzicach. Na szczęście z pomocą przychodzi nauka i precyzyjnie wskazuje, które cechy dziedziczymy po naszych matkach. Jesteście gotowi?

Inteligencja

Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay

Teza, że inteligencję dziedziczy się po matce jest znana od wielu lat. Chyba najciekawszym badaniem na ten temat jest to przeprowadzone przez Medical Research Council Social and Public Health Sciences Unit w Glasgow.

W badaniu wzięło udział 12 686 osób w wieku od 14 do 22 lat, z którymi badacze od 1994 roku przeprowadzali coroczny wywiad. Przy ocenie wyników wzięto pod uwagę wiele czynników, takich jak kolor skóry, wykształcenie i sytuacja socjoekonomiczna rodziny.

Odkryto, że najlepszym wskaźnikiem IQ dziecka jest iloraz inteligencji jego matki. Różnica między IQ nastolatków i ich matek wynosiła średnio tylko 15 punktów.

Wygląda na to, że wybieranie partnerki pod kątem urody, a nie inteligencji jest kiepskim pomysłem, chyba że nie planujecie mieć dzieci.

Pozycja podczas snu

Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay

Niestety to dotyczy także wszelkich zaburzeń snu. Dzieci kobiet cierpiących na bezsenność zasypiają później, a faza głębokiego snu trwa znacznie krócej. Badania, których wyniki ukazały się w 2017 roku w magazynie Sleep Medicine wykazały, że zaburzenia snu u ojców nie miały żadnego związku z jakością snu dzieci.

Do takich samych wniosków doszli naukowcy z uniwersytetów z Basel i Warwick, których badacze przebadali prawie 200 dzieci w wieku od 7 do 12 lat oraz ich rodziców. Chodziło przede wszystkim o zbadanie wpływu bezsenności rodziców na jakość snu dzieci. Nie znaleziono żadnej zależność między snem ojców, a dzieci. Za to zdrowy sen matki niemal gwarantuje dziecku brak kłopotów z bezsennością.

A więc jeśli cierpicie na bezsenność, to możecie narzekać przede wszystkim na złe geny mamy.

Tempo starzenia się

Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay

Jeśli słyszysz od znajomych, że z mamą wyglądacie jak siostry, to albo są bardzo uprzejmi i szarmanccy, albo możesz się cieszyć - w takim razie Ty też będziesz dobrze wyglądać w jej wieku.

Badanie duńskich naukowców dowiodło, że długość życia oraz to, jaka jest jego jakość w podeszłym wieku, jest w znacznym stopniu zdeterminowane przez geny. Dotyczy to zarówno zdrowia fizycznego, wyglądu, jak i zdrowia psychicznego i kondycji intelektualnej.

Doktor Mette Sørensen z Syddansk Universitets Institut for Epidemiologi zbadał 168 genów u grupy kontrolnej złożonej z osób w średnim wieku oraz grupę testową ludzi w wieku 92 lat lub starszych. Wykazał, że specyficzne warianty 23 genów są często spotykane u osób, które w dobrym zdrowiu dożywają sędziwego wieku.

Za wcześnie, by mówić o wyodrębnieniu konkretnego genu długowieczności lub ich wariacji, ale coś musi być na rzeczy. 

Menopauza

Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay

Większość kobiet przekwita między 40 a 51 rokiem życia. Jeśli Twoja mama lub inne krewne przeszły menopauzę wcześniej lub później, to bardzo prawdopodobne, że w Twoim przypadku będzie podobnie.

Doktor Christiane Northrup w swojej książce Women's Bodies, Women's Wisdom and The Wisdom of Menopause tłumaczy, że chociaż czas przekwitania w znaczniej mierze zależy od genów, to wpływ mają także środowisko, styl życia i dieta.

Palenie papierosów lub życie na dużej wysokości zwiększa prawdopodobieństwo wczesnej menopauzy. Za to regularne ćwiczenia fizyczne i zbilansowana dieta łagodzą objawy menopauzy. Przynajmniej tyle zależy od nas!

Jak się czujecie po tych nowinach? Zadowoleni, czy przerażeni?