Greta Thunberg z "alternatywnym Noblem". Doceniono też aktywistów z Chin, Brazylii i Afryki

16-letnia Greta Thunberg, która zainspirowała wielu młodych ludzi na całym świecie do organizowania tak zwanych młodzieżowych strajków klimatycznych, została wyróżniona kolejną nagrodą za wkład w działania zmierzające do ochrony klimatu. Szwedka otrzymała wyróżnienie Right Livelihood Award zwaną też "alternatywną nagrodą Nobla".
Zobacz wideo

Poza Gretą Thunberg "alternatywnego Nobla" otrzymali także obrońca lasów Amazonii Davi Kopenawa, chińska prawniczka Guo Jianmei oraz działaczka ochrony praw człowieka z Sahary Zachodniej Aminatou Haidar. Na stronie organizacji przyznającej nagrodę czytamy, że wszyscy tegoroczni laureaci zostali docenieni za wizjonerstwo, które zainspirowało miliony ludzi do walki o lepszy świat. Każda z nagrodzonych osób otrzyma 1 milion koron szwedzkich (około 93 tysięcy euro).

Greta Thunberg z kolejnym wyróżnieniem za strajki klimatyczne i próby ochrony klimatu

Greta Thunberg otrzymała nagrodę za inspirowanie działań i wzmacnianie żądań politycznych mających na celu ochronę klimatu. Jury uznało, że Thunberg jest przedstawicielem głosu młodego pokolenia, które poniesie największe konsekwencje dzisiejszego niepowodzenia w zatrzymywaniu zmian w klimacie.

Aminatou Haidar, zwana też Gandhim z Sahary, została doceniona za "niezachwiane, pokojowe działania, mające na celu dążenie do niepodległości i sprawiedliwości dla mieszkańców Sahary Zachodniej". Guo Jianmei otrzymała nagrodę za "przełomową pracę na rzecz ochrony praw kobiet w Chinach" - w trakcje kariery pomogła już tysiącom kobiet. Davi Kopenawa to przedstawiciel rdzennej ludności Brazylii, który ze stowarzyszeniem Hutukara Yanomami został wyróżniony wspólną nagrodą za "odważną determinację w ochronie lasów i różnorodności biologicznej Amazonki".

Right Livelihood Award jest to nagroda przyznawana od 1980 roku, ufundowana przez szwedzkiego pisarza Jakoba von Uexkulla przyznawana dla osób, których "godne naśladowania działania przyczyniają się do rozwiązania najbardziej pilnych wyzwań, z którymi mierzy się świat. Nagroda przyznawana jest czterem osobom lub instytucjom przez międzynarodowe jury.

Więcej o: