Jak odmówić przyjścia na wesele? "Państwo młodzi nawet nie chcą o tym słyszeć"

Odmówienie przybycia na wesele nigdy nie jest łatwym zadaniem. Z jednej strony nie chcemy urazić państwa młodych, którzy zaproszeniem dają nam do zrozumienia, że jesteśmy ważnymi osobami w ich życiu, z drugiej - mamy swoje powody do opuszczenia imprezy. Jak więc odmówić by nie poczuli się urażeni?

Czasy, w których państwo młodzi zapraszają na wesele gości, których "wypada" już dawno odeszły w zapomnienie, a wśród zaproszonych znajdują się przede wszystkim ci, których obecność na uroczystości jest dla nowożeńców szczególnie ważna. Z tego powodu odmowa przybycia na wydarzenie stała się jeszcze trudniejsza i niejednokrotnie potrafi naprawdę zaboleć państwa młodych.

Każdy gość ma jednak prawo do odmówienia uczestnictwa w uroczystości, a młodzi powinni tę decyzję uszanować, bez względu na podany przez gości powód. Nie zawsze jest to jednak takie proste.

Zobacz wideo

"Nie chcą słyszeć o tym, że może nas nie być"

- Wraz z narzeczonym zostaliśmy zaproszeni na wesele naszych znajomych. Podziękowaliśmy za zaproszenie, jednak od razu zaznaczyliśmy, że pojawimy się tylko na ślubie. Oboje nie lubimy wesel i z reguły nie bierzemy w nich udziału. Sami nie planujemy też jego organizacji i nasi znajomi doskonale o tym wiedzą, jednak mimo to, nie chcą słyszeć o tym, że może nas nie być. Co więcej, powiedzieli, że specjalnie dla nas zarezerwowali nocleg, co stawia nas w naprawdę niekomfortowej sytuacji. Z jednej strony nie chcemy sprawić im przykrości, z drugiej - nie chcemy się do niczego zmuszać. Jak grzecznie im przekazać, że naprawdę nie przyjdziemy na wesele? - napisała jedna z naszych czytelniczek w liście przesłanym do redakcji.

W rzeczywistości ma łatwego sposobu na wybrnięcie z tej sytuacji i obie strony mogą czuć się pokrzywdzone. Faktem jest jednak to, że państwo młodzi nie powinni nikogo zmuszać do udziału w uroczystości. Jak więc odmówić w niej udziału, kiedy młodym naprawdę zależy na naszej obecności?

Uleganie ich namowom na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem problemu, a widok skrzywionych gości, którzy najwyraźniej nie czerpią przyjemności z udziału w imprezie, nie będzie dla państwa młodych niczym przyjemnym. Najlepiej więc kulturalnie, ale stanowczo odmówić. Uciekanie się do kłamstw i wymyślanie niestworzonych historii nie ma sensu - łatwo się w nich pogubić, co mogłoby się położyć cieniem na całej relacji. Warto więc odpowiednio wcześniej spotkać się z parą młodą i na spokojnie wyjaśnić sytuację. By zrekompensować znajomym odmowę, możecie zaprosić ich na kolejne spotkanie, na którym wzniesiecie toast za ich małżeństwo i wspólnie obejrzycie zdjęcia z wesela.

Jak odmówić udziału w weselu?

Odmowa przybycia na uroczystość dla każdego bywa kłopotliwa, zawsze powinniśmy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim należy to zrobić odpowiednio wcześniej, by nie narażać młodych na niepotrzebne koszty. Z szacunku do pary powinniśmy też poinformować ich o naszej nieobecności osobiście bądź poprzez rozmowę telefoniczną. Przesłanie im wiadomości tekstowej lub po prostu opuszczenie wesela bez powiadomienia ich o tym jest wyrazem braku szacunku i z pewnością nadszarpnęłoby waszą relacją, sprawiając młodym wiele przykrości w tym wyjątkowym dniu.

Więcej o: