To normalne, że włosy wypadają. Przeciętnie każdego dnia tracimy ich około 100. Jeśli jednak wypada ich o wiele więcej, może to być alarm ostrzegawczy od naszego organizmu, który świadczy o różnego typu problemach zdrowotnych. Z naszego tekstu dowiesz się, jakie są przyczyny wypadania włosów i jak sobie z tym radzić. Poznasz też zjawisko sezonowego wypadania włosów.
Nadmierne wypadanie włosów może mieć bardzo różnorodne przyczyny. Dość często to skutek nieprawidłowej pielęgnacji i czesania włosów. Niektóre fryzury typu koki mocno nadwyrężają włosy, co powoduje zanik mieszków włosowych. Szkodliwe jest również używanie spinek i gumek, a także metody stylizacji włosów takie jak np. tapirowanie, ponieważ prowadzą do mechanicznego uszkodzenia włosów. Zabiegi typu ondulacja oraz farbowanie włosów również przyczyniają się do osłabienia ich struktury i wypadania. Ponadto szkodzi im stosowanie wszystkich urządzeń do stylizacji, które wytwarzają ciepło. Są to np. suszarki, lokówki oraz prostownice.
Włosy wypadają też częściej u palaczy. Dzieje się tak dlatego, że dym tytoniowy to trucizna, zaś obecność toksyn w organizmie często objawia się właśnie wypadaniem włosów. Wypadające włosy mogą mieć również podłoże psychiczne. Silny stres powoduje bowiem wzrost poziomu prolaktyny, a to sprzyja wypadaniu włosów. Często w stanie silnego napięcia nerwowego drapiemy się w sposób niekontrolowany po głowie, co również przyczynia się do wypadania włosów.
Nadmierne wypadanie włosów może też mieć podłoże hormonalne. U kobiet ten problem pojawia się w czasie ciąży lub menopauzy. Mężczyznom z kolei często dokucza po 40. roku życia. Wpływ na wypadanie włosów mają też zaburzenia tarczycy, zarówno przy nadczynności (łysienie ogólne lub plackowate) i niedoczynności (suche i przerzedzone włosy).
Wypadające włosy mogą wynikać również z przyjmowania niektórych leków (np. antykoncepcyjnych czy przeciwzakrzepowych) oraz ze stosowania chemioterapii.
Wypadanie włosów może być takie objawem nieprawidłowej diety, a dokładnie niedożywienia. Występuje wskutek niedoboru żelaza, cynku, aminokwasów, białka oraz witamin.
TUTAJ przeczytasz, jakie badania powinnaś wykonać, jeśli masz problem z wypadaniem włosów.
Jesień to akurat taka pora roku, podczas której może nas dotknąć sezonowe wypadanie włosów. Winne są temu hormony, a dokładnie ten żeński - estrogen. Wiosną i latem wydziela się bardziej intensywnie pod wpływem słońca. Jesienią natomiast stymulacja ta ustaje, a włosy, które intensywniej rosły pod wpływem estrogenu, kończą swój życiowy cykl. Dlatego też sezonowa, jesienna utrata włosów raczej nie powinna nas bardzo niepokoić.
Co na wypadające włosy? Odpowiednia metoda radzenia sobie z tym problemem zależy od jego źródła. Przede wszystkim sypiaj więcej, wzbogać swoją dietę o cenne składniki, ogranicz stylizację włosów przy użyciu gorących urządzeń, zredukuj też ilość kosmetyków do stylizacji. Możesz również zażywać suplementy diety, które wspomagają utrzymanie zdrowych włosów oraz paznokci. Organizm należy wzmacniać zarówno od wewnątrz, jak również od zewnątrz. Dlatego też oprócz diety i witamin, warto stosować specjalne szampony, sera i wcierki do skóry głowy. Są to sprawdzone sposoby na odrastanie włosów i ich wzmocnienie. Aby wspomóc kurację przeciw wypadaniu włosów, warto również zastosować olejowanie włosów.