Sposób na siwe włosy. Jak o nie zadbać? Nowa fryzura czy koloryzacja?

Siwe włosy są nie tylko oznaką upływającego czasu, ale często również uwarunkowaniem genetycznym. Jeszcze jakiś czas temu, były one powodem kompleksów, jednak wraz ze zmieniającymi się trendami, siwe włosy stały się modne. Warto jednak zadbać one odpowiednio, by były gładkie, lśniące i zdrowe.
Zobacz wideo

Odcień oraz tekstura siwych włosów sprawia, że stają się one unikatowe, ale wymagają także szczególnie dobranej pielęgnacji. Włosy, które tracą naturalny barwnik i robią się siwe, stają się sztywne, twardsze oraz niepodatne na układanie. Siwe pasma są w szczególności narażone na szkodliwe działanie promieni UV i mają także tendencję do przybierania  nieatrakcyjnego żółtego odcienia, jednak odpowiednia pielęgnacja zapewnia piękny kolor i dobrą kondycję siwych włosów.

Czynniki wpływające na szybsze siwienie włosów

  • niedobór witamin z grupy B, przede wszystkim B12, B7 (biotyna), B9 (kwas foliowy), B5 (kwas pantotenowy),
  • niedobory żelaza, cynku, miedzi, jodu i selenu,
  • palenie tytoniu,
  • problemy zdrowotne (nadczynność tarczycy, cukrzyca, zaburzenia krążenia czy choroby genetyczne),
  • brak aktywności fizycznej, niedobór snu, przepracowanie, stres i zła dieta.

Aby uniknąć zbyt szybkiego siwienia włosów lub spowolnić ten proces, należy prowadzić zdrowy, aktywny tryb życia oraz zadbać o zbilansowaną dietę, bogatą w składniki odżywcze.

Sposoby na siwe włosy - pielęgnacja i koloryzacja 

Najpopularniejszym sposobem na siwe włosy jest ich farbowanie. Kobiety, które nie chcą lub nie czują się w takim odcieniu, decydują się na ich koloryzację, dzięki czemu, w łatwy sposób maskują srebrne pasma. Są jednak kobiety, które pozostają przy naturalnie siwiejących włosach, jednak kiedy jest ich więcej niż 50 proc. należy wdrożyć odpowiednią pielęgnację. Wówczas siwe włosy będą zdrowe, gładkie i lśniące. 

  1. Mycie siwych włosów wymaga dużo delikatności. Ze względu na ich specyficzną budowę i podatność na uszkodzenia, należy myć je łagodnymi szamponami bez parabenów, sls i sles w składzie. 
  2. Wybierając odżywkę do siwych włosów, warto sięgnąć po taką zawierającą silikony, które  zabezpieczą końcówki włosów przed uszkodzeniami.
  3. Aby zniwelować żółty odcień siwych pasm, należy od czasu do czasu zastosować srebrną płukankę, która nada im pożądanego, chłodnego odcienia. 
  4. Warto włączyć do pielęgnacji maskę odżywiającą i stosować ją min. 2-3 razy w tygodniu. Taki produkt o bogatym składzie nie tylko odżywi i nawilży włosy, ale także pozwoli dłużej zatrzymać wilgoć wewnątrz struktury włosa.
  5. Ochrona UV jest szczególnie ważna podczas utraty melaniny (naturalnego barwnika). Siwe włosy są bardziej podatne na uszkodzenia przez promienie słoneczne. Ważne, aby regularnie stosować ochronę przeciwsłoneczną nie tylko na skórę, ale również na włosy. na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów, np. mgiełek do włosów, które zapewnią skuteczną ochronę. 
Więcej o: