Nawilżanie włosów. Co to jest i kiedy musimy wykonać ten zabieg?

Zdrowe, lśniące i odżywione włosy to niewątpliwie wizytówka każdej kobiety. Aby jednak cieszyć się pasmami w perfekcyjnej kondycji, trzeba je odpowiednio pielęgnować. Regularne nawilżanie włosów jest niezbędne, by były one sprężyste i pełne blasku.
Zobacz wideo

Powodów, przez które włosy tracą swoje nawilżenie jest kilka. Słońce, suche powietrze, nieodpowiednia pielęgnacja, niska temperatura czy stylizacja wysoką temperaturą - to wszystko sprawia, że włosy mogą stać się przesuszone, łamliwe i szorstkie. Przesuszone włosy pozbawione są naturalnych olejków, które nadają im połysk, miękkość i strukturę. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, nawilżysz włosy i utrzymasz je w świetnej kondycji.

Nawilżanie włosów w domu

Aby skutecznie nawilżać włosy w domu, warto przyjrzeć się bliżej kosmetykom do ich pielęgnacji. Ważne, by zawierały one w sobie zarówno proteiny (keratyna, żółtko jaja, jedwab a także proteiny mleczne. Ta grupa środków posiada wysokie właściwości wiązania cząsteczek wody), humekanty (aloes, glikol propylenowy, miód, gliceryna. To substancje, które intensywnie chłoną wodę lub ja oddają), jak i emolienty (sylikony i oleje, które tworzą na powierzchni tzw. film, którego główną funkcją jest zapobieganie utracie wody).

Nawilżając suche włosy w domowym zaciszy, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • Nigdy nie nakładaj maski na suche włosy! Bez w obecności wody, proteiny i humektanty będą dawały efekt odwrotny do zamierzonego. Zwilżaj włosy zawsze, kiedy nakładasz produkt bazujący na tych składnikach.
  • Nawilżając suche włosy łącz produkty! Stosuj zamiennie, np. proteiny z emolientami, dzięki czemu unikniesz puszenia włosów spowodowanego m.in ich przeproteinowaniem.
  • Emolienty są ciężkie i tłuste. Stosuj je na końcówki pasm, żeby je odżywiać, ale nie obciążyć.

Jeżeli masz włosy suche i matowe, warto stosować do ich mycia delikatne, niewysuszające szampony oraz zastosować odżywkę o niskim pH (ok. 3). Tuż po myciu warto również zastosować płukankę zakwaszającą, która pomoże domknąć łuski włosów. Regularne wykonywanie płukanki, np. z octu, soku z cytryny lub piwa nawilży kosmyki i sprawi, że staną się błyszczące oraz gładkie.

Nawilżanie włosów u fryzjera

Od czasu do czasu warto również wybrać się do fryzjera na profesjonalny zabieg nawilżający. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele usług, które doskonale je odżywią i zapewnią optymalny poziom nawilżenia. 

Botoks na włosy - to zabieg odżywczy na włosy, dzięki któremu można przywrócić osłabionym pasmom witalność i piękno. Uzupełnia wolne przestrzenie we włosach, przywraca miękkość i blask, dogłębnie nawilża i zapewnia ochronę.

Fryzjerska sauna na włosy - zabieg ten działa na włosy nieco wyższą temperaturą, dzięki czemu otwierają się łuski włosów. Zapewnia również optymalny poziom wilgotności, co ułatwia wchłanianie składników odżywczych z zaaplikowanego na pasma preparatu odżywczego lub oleju. Fryzjerska sauna na włosy pozwala perfekcyjnie odżywić, nawilżyć, wzmocnić oraz zregenerować pasma.

Zabieg rekonstrukcji włosów Joico – zestaw czterech produktów o synergicznym działaniu, zapewniających włosom odbudowę, wzmocnienie, nawilżenie i pogłębienie blasku. Bazuje na dwóch opatentowanych technologiach: Bio-Advanced PeptideTM (regeneruje łańcuchy peptydowe we włosach) oraz QuadramineR Complex (zestaw 19 aminokwasów zastępujących naturalną keratynę).

Więcej o: