Elektryzujące się włosy - jak sobie z tym radzić? Poznaj przyczyny i najlepsze sposoby

Co zrobić żeby włosy się nie elektryzowały? Elektryzujące się włosy - znasz ten problem? Nie tylko ty. Poznaj przyczyny elektryzowania się włosów oraz sprawdzone sposoby, jak sobie z tym radzić.

Elektryzujące się włosy to problem, który dotyka nas najczęściej późną jesienią i zimą. Dlaczego tak się dzieje? Powodem jest nadmierne wysuszanie się włosów. Jak sobie z tym radzić? Jakich błędów unikać? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu.

Elektryzujące się włosy - przyczyny

Dlaczego włosy elektryzują się? Wyjaśniamy. Włosy podlegają zjawiskom fizycznym. W pewnych warunkach ładują się dodatnio, a w konsekwencji odpychają się, podnoszą i unoszą w powietrzu. Brak odpowiedniego nawilżenia włosów sprawia, że te stają się suche, szorstkie i porowate, a w konsekwencji bardziej podatne na elektryzowanie się. Podsumowując, im bardziej nasze włosy są nawilżone, tym mniej podatne na elektryzowanie się.

Elektryzujące się włosy - wysuszone włosy

Co wysusza włosy? Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także stosowanie czapek i ręczników, które wykonane są ze sztucznych materiałów. Również farbowanie, w tym rozjaśnianie oraz nieodpowiednia pielęgnacja (mycie, suszenie i czesanie) mogą wysuszać nasze kosmyki.

Co zrobić żeby włosy się nie elektryzowały? - sposoby

Elektryzują się włosy - co robić? Przede wszystkim nawilżać i jeszcze raz nawilżać. Po każdym myciu warto nałożyć odżywkę (bez spłukiwania bądź też taką, którą należy spłukać po kilku minutach). Raz na tydzień warto zafundować sobie bardziej profesjonalną kurację. Warto nałożyć na włosy silnie nawilżającą maskę i zostawić ją przez minimum 30 minut. Można dodatkowo nałożyć na włosy ręcznik i delikatnie podgrzać je ciepłym strumieniem z suszarki. Ciepło dodatkowo aktywizuje działanie takiej maski. Pamiętaj o tym, że późną jesienią oraz zimą włosy w szczególności potrzebują regularnego nawilżania.

Elektryzujące się włosy - kosmetyki

W drogeriach bez problemu znajdziesz specjalne preparaty, które pomogą ci zapobiegać elektryzowaniu się włosów. Występują w różnej postaci, mogą to być szampony, odżywki, jednak najczęściej występują w formie sprayu. Pamiętaj, aby przy zakupie produktów do włosów, unikać tych, które mają w swoim składzie slikon. Składnik ten bowiem może dodatkowo potęgować elektryzowanie się włosów. 

Elektryzowanie się włosów - dodatkowe sposoby

Przede wszystkim nie susz włosów gorącym strumieniem, tylko zawsze ustawiaj chłodniejsze powietrze, ewentualnie też korzystaj z funkcji jonizacji. Do czesania włosów używaj szczotek zrobionych z naturalnego włosia bądź też grzebieni z drewna (najlepiej takie, które mają szeroko rozstawione ząbki). Noś czapki z naturalnych włókien. Sztuczne sprzyjają bowiem wysuszaniu włosów i w konsekwencji ich elektryzowaniu się.

Jeśli potrzebujesz szybkiego i prostego rozwiązania na chwilę, zmocz ręce i przeciągnij nimi delikatnie po elektryzujących się włosach. Możesz również użyć do tego kremu do rąk. Powinno pomóc.

Więcej o: