Nie da się ukryć, że włosy zniszczone wymagają specjalnej pielęgnacji. Należy jednak pamiętać, że włosy zniszczone to nie to samo, co włosy suche. Włosy zniszczone charakteryzują się rozchylonymi i połamanymi łuskami włosa, które spowodowane jest takimi czynnikami, jak źle przeprowadzone zabiegi chemiczne na włosach, częste prostowanie, suszenie czy brak odpowiedniej pielęgnacji. Włosy te są matowe, łamliwe, łatwo się plączą i są trudne do rozczesania. Jeśli zmagasz się z tym typem włosów, w swojej pielęgnacji postaw na ich intensywną regenerację.
Kosmetyki do pielęgnacji włosów zniszczonych powinny zawierać zarówno proteiny (keratyna, żółtko jaja, jedwab a także proteiny mleczne. Ta grupa środków posiada wysokie właściwości wiązania cząsteczek wody), humekanty (aloes, glikol propylenowy, miód, gliceryna. To substancje, które intensywnie chłoną wodę lub ja oddają), jak i emolienty (sylikony i oleje, które tworzą na powierzchni tzw. film, którego główną funkcją jest zapobieganie utracie wody). Warto też stosować regularnie, np. 1-2 razy w tygodniu olejowanie włosów na mokro. To sposób na dogłębne i naprawdę skuteczne odżywienie, wzmocnienie oraz nawilżenie włosów.
Suche włosy wcale nie muszą być zniszczone, jednak ze względy na szybką utratę wilgoci są bardzo podatne na uszkodzenia podczas zabiegów stylizacyjnych. Właśnie dlatego, posiadaczki włosów suchych powinny ograniczyć do minimum używanie prostownicy, lokówki czy suszenie włosów gorącym nawiewem. Oprócz tego, przed każdym tego typu zabiegiem, należy zawsze pamiętać o nałożeniu produktu o działaniu termoochronnym, co zapobiegnie nadmiernej utracie wody.
Suche włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji i codziennego nawilżenia. Przy tego rodzaju włosach najlepiej sprawdzą się delikatne, naturalne szampony bez sls czy sles w składzie, a po każdym myciu niezbędne jest stosowanie odżywki lub maski przeznaczonej specjalnie do włosów suchych. Podobnie jak włosy zniszczone, włosy suche lubią olejowanie na mokro. Taki zabieg wykonywany regularnie dogłębnie nawilży i poprawi kondycję włosów suchych.
Włosy przetłuszczające się są jednym z bardziej problematycznych rodzajów włosów. Pozbawione są bowiem objętości i szybko wyglądają na nieświeże sprawiając wrażenie zaniedbanych. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji nawet włosy skłonne do przetłuszczania mogą prezentować się świetnie.
Osoby z włosami przetłuszczającymi się powinny unikać szamponów z silikonami, które obciążają pasma oraz silnie działającymi środkami myjącymi typu sls, które dodatkowo wysuszają skórę głowy pobudzając przy tym produkcję sebum. W przypadku takiego typu włosów najważniejsze jest częste mycie włosów naturalnymi szamponami, które bogate są w składniki antybakteryjne i regulujące produkcję sebum (olejki z mięty pieprzowej i mentolu, eukaliptus, melisa czy pokrzywa). W przypadku włosów przetłuszczających się świetnie sprawdzą się domowe płukanki. Taką miksturę należy przygotować z garści ziół (pokrzywa, rumianek, skrzyp polny) zalanych wrzątkiem. Po ok. 15 minutach wystarczy przelać płyn przez sitko lub gazę i spłukać nim włosy oraz skórę głowy. Taki zabieg można wykonywać 3-4 razy w tygodniu, po każdym umyciu włosów szamponem.
Zmagając się z problemem łupieżu należy pamiętać o codziennym myciu włosów. Absolutnie nie należy dopuścić do tego, by skóra głowy stałą się przetłuszczona, gdyż to właśnie sebum produkowane przez gruczoły łojowe jest najlepszą pożywką dla grzybka, który powoduje łupież.
Przy walce z łupieżem oraz swędzącą skórą głowy, do codziennej pielęgnacji należy włączyć naturalne szampony oraz regularny peeling skóry głowy. Wystarczy wymieszać kilka łyżek cukru z porcją szamponu i dokładnie, ale delikatnie wymasować skórę głowy. Następnie wystarczy to dokładnie spłukać skórę głowy oraz włosy. Przy problemach z łupieżem wcale nie trzeba rezygnować z nakładania pielęgnacyjnych odżywek. Należy jedynie pamiętać, by odżywkę lub maskę nakładać zawsze od ucha po same końce, nie dotykając skóry głowy.