Zioła ajurwedyjskie. Poznaj tajemnicę pięknych i błyszczących włosów

Nie da się ukryć, że włosy Hindusek są obiektem westchnień kobiet na całym świecie. Długie, gęste, lśniące... Ich sekretem jest pielęgnacja według zasad ajurwedy. Sprawdź, na czym polega ajurweda i jak stosować zioła ajurwedyjskie w pielęgnacji włosów.

Ajurweda to znana od starożytności nauka o życiu i zdrowiu ("ayur" - życie, "veda" - nauka) wywodząca z Indii. Uznana jest przez Światową Organizację Zdrowia za najstarszy istniejący system opieki zdrowotnej. Według ajurwedy wszystko składa się z pięciu żywiołów ("panća mahabhutas"). Elementy te to: eter (akaśa), powietrze (waju), ogień (agni), woda (dźala) i ziemia (prythwi). Istoty żyjące posiadają jeszcze jeden element: jest to prana. Prana to siła życiowa, podstawowa energia odpowiadająca za fizyczne, umysłowe i duchowe zdrowie oraz siłę.

Zobacz wideo

Ajurweda w pielęgnacji włosów

Hinduski słyną ze swoich bujnych, gęstych i zdrowych włosów, które nie są jedynie efektem dobrych genów, lecz przede wszystkim dbania o nie zgodnie z zasadami ajurwedy, według których o włosy należy dbać zarówno od wewnątrz, poprzez odpowiednią dietę, jak i z zewnątrz, głównie przy pomocy ziołowych płukanek oraz olejów.

Oleje ajurwedyjskie - zastosowanie w pielęgnacji włosów

Ayurveda wierzy w zdrowotną i pielęgnacyjną moc olejów, które wykorzystywane są zarówno do masażu ciała, jak i włosów. Masaż skóry głowy oraz włosów za pomocą ciepłego oleju, według ajurwedy, jest najlepszym sposobem odżywiania nawet najbardziej zniszczonych pasm. Ważne, aby dopasować olej do typu włosów. Ajurweda dzieli włosy na trzy typy:

  • vata - cienkie, suche i szorstkie włosy, które są podatne na rozdwajające końcówki (olej migdałowy lub sezamowy).
  • pitta - dominują cienkie włosy skłonne do przedwczesnego rozrzedzenia lub szarości (olej kokosowy).
  • kapha - włosy grube, z tendencją do przetłuszczania (olej z sezamu lub oliwa z oliwek).

Zioła ajurwedyjskie w pielęgnacji włosów

Zioła ajurwedyjskie najlepiej sprawdzą się w postaci naparu, który można wykorzystać do wykonania wzmacniającej wcierki do włosów, mgiełki lub płukanki.

  • amla - wzmacnia i pogrubia włosy pobudzając ich porost.
  • brahmi  - wzmacnia włosy, ogranicza ich nadmierne wypadanie, ponadto spowalnia siwienie włosów.
  • shikakai - zapewnia doskonałe nawilżenie włosów i ma właściwości oczyszczające.
  • kurkuma - pobudzająca krążenie krwi w skórze głowy, wzmacnia włosy i przyspiesza ich wzrost.
Więcej o: