Włosy dystroficzne. Znalazłaś u siebie włos, który przypomina mocno poskręcany drucik? Sprawdź, czy to groźne

Włosy dystroficzne mogą pojawiać się u wszystkich. Jednak ich zwiększona liczba może wskazywać na pewne problemy zdrowotne. Na co zwrócić uwagę? Dowiesz się z dalszej części naszego teksu.

Włosy dystroficzne - co to takiego? Pewnie sama nazwa nie za wiele wam mówi, ale jak już przeczytacie, jak wyglądają takie kosmyki, to skojarzycie, że i wy pewnie też takie macie. 

Dorota Szelągowska wspomina tragiczną wizytę u fryzjera. Spalił jej włosy!

Zobacz wideo

Włosy dystroficzne - co to? Jak wyglądają?

Zapewne zdarzyło się wam znaleźć włos, który swoim wyglądem oraz ogólną strukturą wyróżniał się od wszystkich pozostałych. To właśnie włos dystroficzny. Jak wygląda? Jest ciemniejszy niż reszta, grubszy, chropowaty i szorstki. Taki włosy dystroficzny wyglądem przypomina mocno poskręcany drucik.

Włosy dystroficzne - przyczyny powstawania

Do końca nie wiadomo jeszcze, co jest przyczyną powstawania włosów dystroficznych. Niektórzy sugerują, że jest nią dystrofia. Co to takiego? Jest to rodzaj zaburzenia rozwojowego, spowodowanego brakiem odżywiania bądź też niewłaściwym odżywianiem tkanek lub narządów. W wyniku tego powstają w nich zmiany zwyrodnieniowe. Czasem nawet dochodzi do ich zaniku. Dlatego też włosy dystroficzne to takie, które nie posiadają cebulek oraz macierzy.

Włosy dystroficzne mogą pojawiać się w wyniku zażywania niektórych leków np. stosowanych powszechnie przy różnego rodzaju bólach reumatycznych oraz przy dnie moczanowej. Mogą być również wynikiem zaburzeń hormonalnych, głównie związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy: jej niedoczynnością, nadczynnością oraz chorobą Hashimoto.

Włosy dystroficzne - co powinno nas zaniepokoić?

Warto wiedzieć, że każdy człowiek może mieć niewielką liczbę włosów dystroficznych. To normalne. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy jest ich więcej na naszej głowie niż 3 procent.

Włosy dystroficzne - leczenie

Ponieważ nie do końca znane są przyczyny powstawania włosów dystroficznych, nie wiadomo też na 100 procent, jak je leczyć. Na pewno, jeśli zobaczymy takie kosmyki u siebie częściej i w większej ilości niż zazwyczaj, warto zrobić przede wszystkim podstawowe badania krwi, w tym hormonu tarczycy. Warto też zadbać o odpowiednią suplementację niezbędnych witamin i soli mineralnych.

Więcej o: