Kręcone włosy. Jak o nie dbać? Sposoby na idealne loki

Kręcone włosy potrafią dać sie we znaki, chociaż są obiektem zazdrości wielu posiadaczek prostych kosmyków. Łatwo o puszenie, nieestetyczny skręt czy efekt bałaganu na głowie. Jak dbać o kręcone włosy?

Jak dbać o kręcone włosy?  

Pielęgnacja kręconych włosów wymaga czasu i konsekwencji ze względu na ich wyjątkową strukturę. Grube loki oraz mniejsze loczki charakteryzują się nierówną  strukturą, kręcone włosy mają wyjątkową tendencję do rozchylania się łusek. Sprężyste i zdrowo wyglądające loki można uzyskać przy pomocy zabiegów, które każdy z łatwością wykona w domowym zaciszu. Ważna jest jednak konsekwencja - tylko stosując odpowiednie techniki pielęgancji i kosmetyki możemy oczekiwać odpowiednich efektów. 

Pielęgnacja kręconych włosów. Zasady mycia krok po kroku 

  1. Delikatna struktura wymaga specjalnych kosmetyków, doskonale sprawdza się szampon dedykowany do loków. Przed zakupem warto sprawdzić do jakiego skrętu sprawdzi się najlepiej.
  2. Odpowiednia temperatura wody także ma wpływ, prysznic warto zakończyć zimnym strumieniem wody, która skutecznie zamyka łuskę kręconego włosa. Pomaga to uniknąć puszenia się włosów.
  3. W kolejnym kroku włosy zależy otulić ręcznikiem, bez energicznego wycierania “do sucha”, takie działanie zwyczajnie uszkadza loki i sprawia, że będą się puszyć. Pamiętaj aby nie trzymać ręcznika na głowie dłużej niż kilka minut. 
  4. Na mokre włosy dodatkowo nakładamy dedykowaną odżywkę, która ładnie podkreśla skręt i ochroni loki przed wysoką temperaturą z suszarki. 

Zobacz też: Jak zrobić fale na włosach? Sprawdź skuteczne sposoby na idealne loki

Jak dbać o włosy kręcone? Zasady suszenia

Generalnie najlepiej jest pozostawić loki do samodzielnego wyschnięcia, ciepło suszarki ma duży wpływ na ponowne otwarcie łuski włosa, który zaczyna się puszyć. Nie należy jednak chodzić spać z mokrymi włosami! Nie każdy jednak może pozwolić sobie na taki luksus, dlatego już na etapie zakupu suszarki należy sprawdzić, czy wybrane urządzenie posiada:  

  • funkcję jonizacji;
  • chłodny nawiew.

W trakcie suszenia strumień powietrza ustawiamy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, takie suszenie dodatkowo chroni fryzurę przed puszeniem. 

Pewnie wiele osób zastanawia się, czy kręcone włosy można obciąć samodzielnie. Jak dbać o kręcone włosy przy pomocy nożyczek? Poniżej kilka wskazówek:

Kręcone włosy a dobre cięcie 

Loki tak jak każdy inny rodzaj włosów potrzebują regularnego podcinania końcówek, jednak zdecydowanie nie warto robić tego samodzielnie. Fryzjer nadaje kształt fryzurze, lecz także analizuje wiele innych czynników jak: kształt twarzy, strukturę oraz kolor włosa. Prawdziwy profesjonalista pomoże podjąć właściwą fryzurę, osoby o kręconych włosach bez takiej konsultacji często noszą włosy spięte, ponieważ nie potrafią zapanować ani nad kształtem ani nad objętością fryzury. 

Jak dbać o kręcone włosy? Skład ma znaczenie 

Kręcony włosy są przeważnie suche i bardzo się puszą. Dzieje się tak poprzez niewłaściwą pielęgnację w której przede wszystkim należy zadbać o nawilżenie. Kosmetyki powinny mieć odpowiedni skład i nie warto w tym temacie iść na ustępstwa: 

  • Olejki z roślin- sprawiają, że włosy są elastyczne, bez tendencji do łamania. Do włosów wysokoporowatych ( czyli najczęściej kręconych suchych i zniszczonych) sprawdzi się olejek z pestek dyni lub olejek z czarnuszki.
  • Proteiny- nawilżają włos od wewnątrz i sprawiają, że ma niesamowity połysk 
  • Wyciąg z bambusa- chroni przed puszeniem

Przy naturalnych lokach należy unikać produktów z silikonem oraz alkoholem, to główne czynniki przy których włosy stają się suche, szorstkie i pozbawione blasku. Warto także przemyśleć częste farbowanie, może zamiast kolejnej inwazyjnej farby lepszym rozwianiem będzie henna do włosów? Nie tylko gwarantuje naturalne efekt, ale też odżywia i sprawia, że loki stają się grubsze.  

Zobacz też: Pasemka, sombre, baleyage, czyli jaką koloryzację wybrać na jesień

Zobacz wideo Próbowałyście kiedyś?
Więcej o: