Biotyna na włosy - czym jest? Właściwości i działanie biotyny

Biotyna na włosy to produkt powszechnie dostępny w drogeriach i aptekach. Czym jest i jak działa biotyna? Sprawdzamy.

Co to jest biotyna? - pytanie zasadnicze 

Przeglądając skład różnych produktów, często nie wiemy, czym są i czy warto w nie inwestować pieniądze. Odpowiedź na pytanie, co to jest biotyna, jest stosunkowo proste, to nic innego jak witamina B7. Nazwa ''biotyna'' pochodzi od greckiego słowa bios (łac. vita), czyli życie. W Polsce witaminę B rozpropagował Kazimierz Funka, uczony, który wyizolował witaminę B1. Biotyna należy do tej samej rodziny związków, których potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania, mówiąc wprost - do życia. 

Biotyna: źródła występowania. Gdzie pojawia się ta witamina? 

Źródła występowania biotyny należy szukać przede wszystkim w naturze. W biotynę, czyli witaminę B7 bogate są takie oto produkty: mięso, podroby, żółtka jajek, ryby morskie, owoce i warzywa z naciskiem na awokado, bataty, grzyby, czy kalafior. Poza tym orzechy, nasiona i pestki. Biotynę można spotkać także w nabiale. 

Zobacz wideo Loki przy pomocy prostownicy. Pokazujemy, jak to zrobić

Biotyna: działanie. Na co pomaga biotyna?

Jak działa biotyna? Ta niezwykle przydatna witamina przede wszystkim wspiera procesy metaboliczne oraz gospodarkę glukozową i zmniejsza objawy neuropatii. Biotyna zapobiega też występowaniu wad wrodzonych, dlatego o jej odpowiedni poziom powinny zadbać przede wszystkim kobiety w ciąży. Ta witamina posiada też bezpośredni wpływ na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci.

Zobacz też: Włosy zniszczone farbowaniem? Te odżywki i maski nawilżą pasma i ochronią każdy kolor

Biotyna: właściwości dla urody 

Właściwości biotyny w dziedzinie urody są doskonale znane. Biotynę można spotkać w wielu suplementach, które mają poprawić stan płytki paznokcia, skóry oraz włosów. Na pytanie, czy masz niedobór tego składnika w organizmie, najlepiej odpowiedzą widoczne gołym okiem objawy niedoboru biotyny. Jakie dokładnie?

Objawy niedoboru biotyny - co wskazuje na braki? 

  • Rozdwojone i łamliwe paznokcie. Witamina B7 sprawia, że płytka paznokcia staje się grubsza nawet o 25 proc. 
  • Awitaminoza biotyny przejawia się w zmianach skórnych takich jak zwykła wysypka, czy łuszczyca. Jej braki powodują też łojotokowe zapalenie skóry przez zaburzenia w procesach metabolicznych. 
  • Rozdwojone i łamliwe włosy.

Biotyna na włosy - dlaczego to takie ważne?

Niedobór witaminy B7 powoduje wypadanie i łamliwość włosów, ale u osób, które nie mają problemów z niedoborem biotyny, jej dodatkowa suplementacja nie wpłynie na poprawę kondycji włosów. Biotyna na włosy może być suplementowana jeśli mamy objawy jej niedoboru. W przeciwnym wypadku nie ma co liczyć na spektakularny efekt dzięki jej działaniu.  

Zobacz też: Jak optycznie dodać cienkim włosom objętości Trzy triki, które musisz znać

Więcej o: