Sposób na elektryzujące się włosy. Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić

Elektryzujące się włosy to problem, z którym zmaga się każda z nas, zwłaszcza zimą. Niska temperatura, noszenie czapki negatywnie wpływają na stan naszych włosów. Sprawdź, jak okiełznać elektryzujące się włosy.

Elektryzowanie się włosów to problem nasilający się w okresie zimowym. Intensywne szczotkowanie, wkładanie ubrań przez głowę, noszenie czapki - każda styczność z syntetycznym materiałem sprawia, że nasze włosy są naładowane dodatnio. Efekt? Włosy “stają dęba”.  

Zobacz wideo Jak pielęgnować włosy zimą? Co zrobić, gdy się elektryzują i nadmiernie przetłuszczają?

Dlaczego włosy się elektryzują? 

Główną przyczyną elektryzowania się włosów jest ich przesuszenie. Brak odpowiedniego nawilżenia  sprawia, że stają się suche, zniszczone i bardziej podatne na naładowanie się. Co wysusza włosy? Częste farbowanie, stylizowanie przy użyciu wysokich temperatur (np. korzystanie z prostownicy lub lokówki), nieprawidłowa pielęgnacja.  

Znaczący wpływ na kondycję naszych włosów ma także temperatura. Niska temperatura spowalnia pracę gruczołów łojowych, a naczynia krwionośne obkurczają się i do mieszków włosowych trafia mniej substancji odżywczych. Włosy słabną i stają się podatne na uszkodzenia.  

Z kolei pod czapką skóra głowy przegrzewa się i produkuje więcej łoju, co sprzyja powstawaniu łupieżu.  

Sposoby na elektryzujące się włosy 

Potrzebujesz rozwiązania na już? Wystarczy, że przeczeszesz fryzurę wilgotnym grzebieniem (lub zmoczonymi dłońmi). Inny patent: spryskaj lakierem do włosów grzebień lub szczotkę i uczesz włosy dokładnie. To sprawi, że kosmyki będą trzymały się razem.   

Oczywiście to była tylko pomoc doraźna. Aby poradzić sobie z elektryzującymi się włosami musisz właściwie je pielęgnować:  

  • po każdym myciu nakładaj odżywkę do włosów, dzięki temu unikniesz ich nadmiernego wysuszenia;  
  • włosy susz chłodnym strumieniem powietrza, najlepiej z funkcją jonizacji, która zapobiegnie puszeniu się włosów;  
  • zrezygnuj z prostownicy i lokówki - wysoka temperatura nie tylko niszczy włosy, ale także przyczynia się do odparowywania z nich wody, czyli przesuszania włosów; 
  • pozbądź się plastikowej szczotki! Potęguje ona problem elektryzowania się włosów. Do czesania używaj drewnianych grzebieni oraz szczotek z naturalnym włosiem; 
  • noś czapki z naturalnych materiałów. 
Więcej o: