Jak wybrać szczotkę i jak jej używać?

Szczotka to jeden z tańszych gadżetów, który towarzyszy nam zwykle kilka lat. Jak wybrać szczotkę, by służyła naszym włosom jak najlepiej? Jak używać szczotki, by nasze pukle były lśniące i odżywione?

Szczotka szczotce nierówna - dlaczego ważne jest to, żeby wybrać odpowiednią szczotkę?  

W drogeriach dostępny jest szeroki asortyment gadżetów do włosów. Wybierając szczotkę, najczęściej kierujemy się względami estetycznymi lub praktycznymi. Chcemy, by szczotka była ładna, poręczna i lekka, a przy okazji mieściła się w torebce.

Okazuje się, że poza wymienionymi względami, warto zwrócić uwagę na to, czy będzie ona odpowiednia dla naszych pasm. Inne szczotki poleca się osobom z włosami kręconymi, gęstymi czy cienkimi i łamliwymi. Co więcej, odpowiednio dobrane akcesoria do włosów, mogą zahamować ich wypadanie czy puszenie. Przy wybieraniu szczotki, warto zwrócić też uwagę na jej przeznaczenie – inna przyda nam się do rozczesywania włosów, a inna do stylizacji.  

Jaką szczotkę wybrać?  

Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi, bo jak zostało wspomniane, szczotkę wybieramy pod nasze pasma. Jeśli mamy włosy:  

  • Grube, ciężkie, proste - stawiamy na szczotki typu "paddle" i pneumatyczne. Duża powierzchnia pokryta twardymi igiełkami ułatwi nam rozczesywanie.  
  • Średniej grubości, długie i krótkie - wybierajmy szczotki typu "wet".  
  • Bardzo cienkie i delikatne – najlepiej sprawdzi się u nas grzebień z dużymi, szeroko rozstawionymi igłami. 
  • Elektryzujące się – wybierajmy szczotki z drewnianymi igłami. 
  • Kręcone - zdecydujemy się na zakup specjalnej szczotki do stylizacji loków i fal lub na grzebień z szeroko rozstawionymi igłami.  

Stawiajmy na szczotki, które mają igiełki o tej samej długości. Dlaczego? Bo równomiernie rozczeszą one nasze włosy, nie doprowadzając do sytuacji, gdzie wypustki jedynie suną po naszych pasmach uszkadzając je, zamiast rozczesywać.  

Jak czesać włosy?  

Regularne czesanie włosów to czynność, która powinna wejść nam w nawyk. Dlaczego? Służy ona nie tylko okiełznaniu naszej czupryny, lecz także jest cennym elementem pielęgnacji. Podczas czesania masujemy skalp, pobudzając krążenie i stymulujemy cebulki do pracy. Ponadto rozprowadzamy po całej długości sebum i jednocześnie usuwamy jego nadmiar. Oczyszczamy też głowę z obumarłych włosów, kurzu i innych zanieczyszczeń. 

Nawet jeśli nasze pasma nie są splątane, powinniśmy je czesać dwa razy dziennie przynajmniej przez minutę. Ta zasada nie odnosi się jednak do włosów kręconych, które traktujemy szczotką lub grzebieniem jedynie po myciu. W tym miejscu warto też wyjaśnić, że proste pasma najlepiej czesać na sucho, żeby ich dodatkowo nie uszkadzać.   

Do czego jeszcze przydaje się szczotka?  

Szczotka to też świetne narzędzie do masażu skóry głowy. Wybierajmy taką, która ma gładko zakończone igły. Jeśli plastikowe kuleczki zwieńczające igły naszej szczotki są pourywane, powinniśmy rozważyć wymianę jej na nową, by nie podrażniać skóry głowy.

Masaż to nie tylko doskonały relaks, lecz także świetny sposób na ukrwienie skalpu i pobudzenie naszych cebulek. Szczotka przyda nam się też do wczesywania odżywki. Do takiego zabiegu wybierajmy te ze sztywnymi igłami, które "wtłoczą" produkt do naszych włosów.  

Więcej o: