Nigdy nie wylewaj wody po makaronie, użyj jej do płukania włosów. Efekt cię zaskoczy

Zadbane i lśniące włosy to marzenie wielu osób. Jak osiągnąć ten efekt? Okazuje się, że może w tym pomóc... woda po makaronie!

Domowe metody pielęgnacji włosów cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością. Nie dziwi więc fakt, że ludzie dzielą się w mediach społecznościowych różnymi sposobami, których nauczyły ich mamy lub babcie. Zapewne wielu z was słyszało o rewelacyjnych efektach, jakie przynosi stosowanie wody ryżowej. To jeden z najstarszych sekretów pielęgnacyjnych Japonek. Proteiny ryżowe, które są składnikiem wielu kosmetyków, mają bardzo dobry wpływ na włosy. Nadają blasku, uzupełniają ubytki.  Z kolei inozytol wnika w głąb włosów i wykazuje działanie ochronne. Sprawia więc, że są one bardziej wytrzymałe na uszkodzenia. Z kolei skrobia ryżowa wykazuje działanie nawilżające i wygładzające. Dzięki niej włosy stają się bardziej sprężyste. Okazuje się, że świetny wpływ na nasze kosmyki ma także woda po makaronie! Podpowiadamy, jak z niej korzystać.

Nigdy nie wylewaj wody po makaronie

Gotując makaron wodę zwykle wylewamy do zlewu. Warto jednak to zmienić, gdyż sprawdzi się ona doskonale w pielęgnacji włosów. Składniki, które są w niej zawarte, mogą poprawić kondycję kosmyków. Przykładowo, skrobia ma właściwości nabłyszczające i wygładzające. Dzięki niej włosy stają się gładkie, nawilżone i błyszczące. Oto trzy pomysły na wykorzystanie wody po makaronie w pielęgnacji kosmyków.

1. Woda po makaronie jako naturalna płukanka do włosów

Woda po makaronie sprawdzi się świetnie jako naturalna płukanka do włosów. Jej regularne stosowanie sprawi, że pasma stają się nawilżone, gładkie i błyszczące. Kolejny pozytyw to łatwiejsze rozczesywanie włosów. Jak przygotować ten kosmetyk? Oto kilka wskazówek:

  • Po gotowaniu makaronu odlej wodę do pojemnika (najlepiej z aplikatorem), z którego będziesz aplikować ją na włosy.
  • Jak podpowiada nazwa zabiegu, płukanka służy do opłukiwania pasm po umyciu ich szamponem i nałożeniu odżywki.
  • Następnie musisz pozostawić ją na włosach na mniej więcej pięć minut i spłukać letnią wodą.
  • Nie zapomnij także o delikatnym wmasowaniu jej w skórę głowy.

2. Woda po makaronie jako baza pod odżywkę

Woda po makaronie może być także świetną bazą pod odżywkę lub maskę. Włosy zmiękczone skrobią doskonale będą przygotowane na produkt kosmetyczny. Umyj włosy. Następnie zamocz je w nierozcieńczonej wodzie po makaronie. Delikatnie wyciśnij nadmiar wody i nałóż maskę lub odżywkę.

3. Woda po makaronie jako odżywka do włosów

Taka odżywka świetnie sprawdzi się w przypadku włosów suchych i zniszczonych. Warto wymieszać wodę po makaronie w proporcjach 1:1 z gotowym kosmetykiem do pielęgnacji kosmyków. Może to być na przykład ulubiona odżywka lub maska. Wetrzyj mieszankę w umyte włosy i spłucz po 10 minutach.

Woda po makaronie na włosy - nie popełniaj tych błędów

Oto kilka ważnych wskazówek, o których warto pamiętać, jeśli chcesz skorzystać z tego domowego kosmetyku:

  • Wodę po makaronie zawsze należy ostudzić.
  • Poza tym nie może być osolona - sól ma właściwości wysuszające, a pasma przecież powinny być dobrze nawilżone.
  • Im więcej wody dodamy do makaronu, tym bardziej płynna będzie woda makaronowa.
  • Podobnie jak w przypadku innych domowych metod bardzo ważna jest systematyczność.

Interesujesz się pielęgnacją włosów? Przeczytaj także nasz inny artykuł: 

Więcej o: