Jak zapobiec rozdwajaniu końcówek? Podpowiadamy, czego używać do ich zabezpieczania

Rozdwajające się końcówki to problem, z którym boryka się wiele kobiet. Czynników, które powodują takie uszkodzenia włosów, jest naprawdę wiele, jednak większości spowodowane są one niewłaściwą pielęgnacją na co dzień. Spanie w mokrych, nieprawidłowe rozczesywanie czy zbyt częste układanie włosów przy pomocy wysokich temperatur - to wszystko powoduje, że kondycja włosów pogarsza się. Jak zatem dbać o włosy i czym zabezpieczać końcówki, by te się nie rozdwajały?

Pierwszą i najważniejszą zasadą, która pozwoli ograniczyć rozdwajanie się włosów i zapobiec takim zniszczeniom w przyszłości jest wyeliminowanie błędów, które powodują zniszczenia. Być może niektóre z nich popełniasz nieświadomie, jednak nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Oto kilka najistotniejszych wskazówek, dzięki którym twoje włosy pozostaną w świetnej kondycji.

Jak zapobiegać rozdwajaniu się końcówek i czym zabezpieczać włosy?

Regularnie podcinaj włosy. Rozdwojonych końcówek nie da się w żaden magiczny sposób scalić. Najlepszą opcją jest obcięcie zniszczonych kosmyków, a następnie zadbanie o to, by nie doprowadzić do ponownych zniszczeń. Najlepszą opcją są regularne wizyty u fryzjera co 3-4 miesiące, nawet jeśli chcesz zapuszczać włosy. Wówczas będą rosły one zdrowsze. Poza tym lepiej podcinać co jakiś czas 2-3 cm, niż doprowadzić włosy do takiego stanu, że będą wymagały drastycznego cięcia.

Nie rezygnuj całkowicie z silikonów w pielęgnacji. Silikony chronią przed urazami mechanicznymi, ciepłym powietrzem suszarki , a także niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wiatr, słońce, mróz). Jeśli chcesz zadbać o swoje końce, po każdym myciu stosuj silikonowe serum. Zwróć jednak uwagę na jego skład - ważne żeby nie zawierało alkoholu, który może potęgować wysuszenie włosów, a co za tym idzie, rozdwajanie. Świetnym trikiem może okazać się nałożenie odrobiny oleju, a na to kropelki silikonowego. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to to, by olej był lekki.

Nie pocieraj włosów ręcznikiem! Zamiast tego, delikatnie odciśnij nadmiar wody dłońmi, a następnie ręcznikiem z mikrofibry lub bawełnianą koszulką , które dobrze pochłaniają wilgoć, ale nie niszczą włosów.

Delikatnie rozczesuj włosy i nie szarp kołtunów. Pamiętaj, że mokre włosy są najbardziej narażone na zniszczenia, dlatego najlepiej rozczesuj włosy przed myciem, po nałożeniu odżywki i na koniec dopiero po ich wysuszeniu. Jeśli natomiast musisz rozczesywać włosy na mokro (bo np. masz kręcone włosy), rób to bardzo delikatnie, partiami i odpowiednio przeznaczoną do tego szczotką lub grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach.

Na co dzień myj włosy delikatnym szamponem, bez mocnych detergentów typu SLS i SLES. Stosuj metodę OMO i pamiętaj, by rozcieńczać szampon i myć nim samą skórę głowy. Piana, która spłynie podczas spłukiwania wystarczy, by umyć pasma na ich długości.

Ogranicz do minimum układanie włosów przy pomocy wysokiej temperatury, unikaj również częstego tapirowania włosów, które narusza strukturę włosa. Po prostownicę i lokówkę sięgaj jedynie od czasu do czasu, a włosy susz letnim lub chłodnym powietrzem. Pamiętaj jednak, by zawsze stosować produkty termoochronne.   

Więcej o: