Jest wiele czynników, które wpływają na skuteczność olejowania włosów. Warto poznać pewne zasady, dzięki którym twoje włosy będą po tym zabiegu wyglądały pięknie i zdrowo.
Wybór odpowiedniego oleju to pierwszy krok do skutecznej pielęgnacji. Najlepiej go dobierać do rodzaju porowatości włosów, o czym pisaliśmy w tym artykule:
Jak dobrać olej do porowatości włosów, by skutecznie zapobiec ich niszczeniu i rozdwajaniu końcówek?
Oczywiście, jest to w dużej mierze kwestia indywidualna, bowiem może się okazać, że olej, który teoretycznie powinien pasować do naszych włosów, nie sprawdza się. Pamiętajcie, że nasze włosy i ich potrzeby się ciągle zmieniają. Produkt, który przez długi czas dawał świetne efekty, teraz może już nie działać. Warto więc zmieniać oleje, dzięki czemu będziemy dostarczać im wszystkiego, co najlepsze.
Zobacz też doskonałe kosmetyki do włosów. Znane marki i niskie ceny!
Do włosów suchych i zniszczonych najlepiej sprawdzą się olejki:
Jeśli twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają, wypróbuj:
Jeśli twoją zmorą jest łupież, sprawdź oleje:
Włosy osłabione z tendencją do wypadania wzmocnią olejki z wyciągiem z:
Olejowanie włosów warto wykonywać raz w tygodniu. Fot. Shutterstock
Niektóre kobiety nakładają olej palcami, a inne używają do rozprowadzenia oleju szczotki lub grzebienia. Czesanie włosów umożliwia równomierne rozprowadzenie oleju po pasmach. Tak naprawdę nie ma jednej, dobrej metody. Jeśli twoje włosy mają skłonność do plątania się, to może lepiej zrezygnuj z dodatkowego czesania, aby ich nie szarpać. Najlepiej sprawdź sama, co się u ciebie sprawdza.
Jeśli do tej pory olejowałaś włosy na sucho, to powinnaś sprawdzić olejowanie wilgotnych włosów. Wilgotne włosy będą lepiej wchłaniały dobroczynne oleje. Możesz zwilżyć je zwykłą wodą, przegotowaną wodą ale także dowolną odżywką w płynie, również taką domowej roboty. Dobrym rozwiązaniem jest też olejowanie włosów z podkładem. Może to być na przykład żel aloesowy, miód lub kwas hialuronowy. Użycie podkładu zapewni lepsze efekty.
Teoretycznie im dłużej będziesz trzymać olej na włosach, tym lepiej. Jeśli masz możliwość pozostawienia oleju na włosach przez kilka godzin, to świetnie. Jeśli nie, postaraj się, żeby był na włosach minimum 30 minut. Aby zdążył zadziałać w tak krótkim czasie, załóż na głowę foliowy czepek, owiń ją ręcznikiem albo załóż ciepłą czapkę. Czas najlepiej dobrać do porowatości włosów. Może się okazać, że ten krótszy czas będzie przynosił lepsze efekty niż trzymanie oleju na włosach przez kilka godzin.
Zmycie oleju z włosów to niełatwe zadanie. Potrzeba tutaj dużo cierpliwości. Nałożenie odżywki ułatwi zmywanie oleju, a do tego wzmocni jego działanie pielęgnacyjne.