Wiele się słyszy na temat zabiegu olejowania włosów. I nie bez przyczyny. Tego typu regeneracja pasm może zdziałać prawdziwe cuda w bardzo krótkim czasie. Jeśli wciąż macie jakieś wątpliwości dotyczące tego, jak ją wykonać i o co w tym wszystkim chodzi, spieszymy z pomocą. Sprawdźcie, o czym musicie pamiętać i o czym nie możecie zapomnieć w kwestii domowego olejowania swoich kosmyków.
Zobacz wideo
Włosy zimą lubią się przesuszać i elektryzować. Zaradzić temu może olejowanie
Olejowanie włosów – czym jest i na czym polega?
Nazwa „olejowanie włosów” nie kryje w sobie zupełnie żadnej tajemnicy. Zabieg ten polega po prostu na nakładaniu oleju na całą długość pasm w celu poprawy kondycji włosa, jego wygładzeniu, nabłyszczeniu i odżywieniu. Możemy go wykonywać na mokro, pryskając włosy hydrolatem, nakładając na odżywkę czy mocząc w oleju, lub na sucho. Kto powinien się na niego zdecydować? Absolutnie każdy – choć szczególnie zaleca się olejowanie osobom o suchych i zniszczonych włosach.
Korzyści płynące z regularnego olejowania włosów:
- Odżywienie
- Nawilżenie
- Wygładzenie
- Nabłyszczenie
- Wzmocnienie struktury włosa
- Poprawa kondycji włosów
- Ochrona końcówek
- Łatwiejsze rozczesywanie pasm
- Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi
Jak dobrać odpowiedni olej do porowatości włosów?
Przed zabiegiem koniecznie zróbcie test na porowatość waszych pasm. To bardzo ważne, ponieważ od tego będzie zależeć wybór odpowiedniego oleju. Co prawda kwestia ta nie ma żadnych sztywnych reguł, ale zawsze warto sięgnąć po „pewniaki”. Całą naszą przygodę z olejowaniem możemy zacząć od wykorzystania tych olejów, które zawsze mamy po ręką - olej rzepakowy, oliwa z oliwek czy olej kokosowy.
- W przypadku włosów niskoporowatych sięgnij po: olej kokosowy, olej palmowy, masło shea, masło kakaowe lub masło mango.
- W przypadku włosów średnioporowatych zdecyduj się na: olej z orzechów laskowych, olej z pestek śliwki, olej arganowy, olej moringa, olej tamanu, oliwę z oliwek, olej rzepakowy, olej awokado, olej sezamowy, olej ze słodkich migdałów, olej makadamia, olej z pestek moreli, olej rokitnikowy.
- W przypadku włosów wysokoporowatych wybierz: olej konopny, olej z pestek malin, olej z pachnotki, olej lniany, olej słonecznikowy, olej z pestek winogron, olej z pestek dyni, olej z nasion bawełny, olej z czarnego bzu, olej z jabłka.
Kosmetyki do pielęgnacji włosów znajdziesz TUTAJ >>>
Rodzaje olejowania włosów. Dwa warianty
Kolejnym punktem, nad którym należałoby się zastanowić jest sposób olejowania. Możemy zdecydować się na olejowanie na mokro lub na sucho. Niestety nie ma twardych dowodów na to, że któryś ze sposobów jest lepszy. Musimy sprawdzić oba na własnej skórze i wtedy podjąć decyzję dotyczącą tego, jak będziemy działać w przyszłości.
- Olejowanie na sucho – polega na nałożeniu oleju na suche pasma włosów. Ten sposób jest szybszy i wspomaga wygładzenie oraz rozprostowanie skrętu. Niestety olej zmywa się o wiele ciężej niż w przypadku olejowania na mokro.
- Olejowanie na mokro – tutaj możemy zdecydować się na kilka wariantów. Pierwszym z nich będzie olejowanie na podkład, którym może być żel aloesowy lub hydrolat. Kolejnym sposobem będzie tzw. „rosołek”, czyli moczenie włosów w misce z olejem. Do ciepłej wody dodajemy kilka kropel oleju i zanurzamy je na jakiś czas.
Olejowanie włosów. Krok po kroku
- Rozczesz włosy. Jeśli olejujesz na mokro, nanieś podkład i ponownie rozczesz pasma. Na dokładnie rozczesane kosmyki nanieś olej.
- Naolejowane włosy zwiąż gumką lub przykryj je czepkiem, aby zwiększyć działanie oleju. Trzymaj go na włosach przynajmniej przez godzinę - najlepiej jest zostawić je na całą noc.
- Zmywaj olej emolientową odżywką bez sylikonów, a następnie umyj skórę głowy szamponem, tak jak podczas codziennej pielęgnacji. Opcjonalnie możesz nałożyć na włosy kolejną odżywkę.