Proste, codzienne nawyki do wprowadzenia na już. Dzięki nim zapobiegniesz powstawaniu łupieżu

Łupież to bardzo powszechny problem skóry głowy. Czasem wystarczy wprowadzić pewne naprawdę proste nawyki, aby zapobiegać jego powstawaniu. Jakie? Odpowiadamy!

Łupież to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Jest to schorzenie, które powoduje złuszczanie się naskórka na owłosionej skórze głowy. Warto przy tym wiedzieć, że łupież to w większości przypadków łagodna postać łojotokowego zapalenia skóry. Nie jest ani zaraźliwy, ani też nie jest szczególnie poważnym zaburzeniem, jednak powoduje dyskomfort. Niestety, łupież ma również tendencję do powracania. 

Łupież - rodzaje

Najpowszechniejsza jego odmiana to łupież suchy. W tym przypadku głównym objawem są białe łuski na włosach i ubraniu. Inne rodzaje łupieżu to:

  • łupież pstry (z reguły nie występuje na głowie lecz na tułowiu),
  • łupież tłusty (nadmierny łojotok, żółte strupy, stan zapalny, świąd),
  • łupież różowy Giberta (również nie występuje na głowie. Pierwszy objaw to pojawienie się blaszki macierzystej na klatce piersiowe. To różowa i okrągła plamka, która z reguły łuszczy się na brzegach i swędzi).

Łupież - jak zapobiegać? 

Podstawą w zapobieganiu powstawaniu łupieżu jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Po pierwsze, warto pamiętać, aby szampon dobierać do skóry głowy, odżywkę czy maskę zaś do samych włosów. Po drugie, ważna jest również częstotliwość mycia pasm. Zbyt częste mycie włosów może bowiem prowadzić do naruszenia pH skóry, do uszkodzenia jej naturalnej warstwy lipidowej i w konsekwencji do jej wysuszenia. Za rzadkie zaś grozi zbytnim gromadzeniem się łoju i namnażaniem mikroorganizmów. Pamiętaj zatem, że zbytnie wysuszenie skóry głowy bądź też w drugą stronę jej przetłuszczenie stwarza warunki do rozwoju łupieżu. 

Kolejnym dobrym nawykiem, który zabiega powstawaniu łupieżu, jest unikanie zbyt częstego stosowania różnych środków do stylizacji włosów, takich jak np. pianki, lakiery, żele itp. Warto również mocno ograniczyć kontakt pasm z wysoką temperaturą, czyli podczas suszenia suszarką, prostowania prostownicą czy używania lokówki.

W walce z łupieżem pomoże odpowiednia dieta

W profilaktyce przeciwłupieżowej ważna jest również odpowiednia dieta. Powinna być bogata w:

  • witaminy z grupy B,
  • witaminę A,
  • witaminę E,
  • żelazo,
  • cynk,
  • magnes,
  • wapń,
  • fosfor,
  • potas.

Jednocześnie warto też ograniczyć do minimum spożycie cukru, tłuszczów nasyconych oraz skrobi.

Łupież - proste, tanie, domowe sposoby na walkę z tym problemem włosów

Aby przeciwdziałać powstawaniu łupieżu, warto również dołączyć do pielęgnacji włosów kilka prostych, tanich i domowych trików. 

Ocet jabłkowy na włosy (pomoże w walce z łupieżem)

Aby przygotować płukankę octową na włosy, potrzebujesz octu jabłkowego (najlepiej niech będzie organiczny). W jakich proporcjach go stosować? Dwie łyżki octu jabłkowego na jedną szklankę wody. Zwróć przy tym uwagę na długość i gęstość swoich włosów. Taką gotową płukankę najlepiej przelać do butelki z atomizerem, dokładnie wymieszać i spryskać dokładnie włosy po całości - od samej nasady (skórę głowy również) aż po końce. Pamiętaj, aby robić to po myciu włosów.

Aby wzmocnić działanie takiej płukanki z octu jabłkowego na włosy, dodatkowo na koniec wykonaj delikatny masaż skóry głowy. Zostaw na kilka minut, ale maksymalnie na 10-15, a następnie dokładnie spłucz. Uwaga! Taka płukanka z octu jabłkowego może wysuszać włosy, dlatego nie powinno się jej używać zbyt często.

Sól Epsom na włosy (pomoże w walce z łupieżem)

Sól Epsom możemy dodać do szamponu i taką mieszanką umyć głowę. Dzięki działaniu antybakteryjnemu i przeciwgrzybiczemu oczyścimy skórę głowy, przywrócimy jej prawidłowe pH, a także dodamy włosom energii.

Sól Epsom możemy również dodać do odżywki lub maski do włosów i wtedy pozostawić na nich dłużej, minimum 15 minut. W tym czasie wszystkie składniki odżywcze będą miały czas przeniknąć do włosów. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi nasze pukle będą bardziej miękkie, gładkie i błyszczące.

Sok z aloesu na włosy (pomoże w walce z łupieżem)

Sok z aloesu stosuje się przed wszystkim jako wcierkę, co oznacza, że się go po prostu wmasowuje w skórę głowy i we włosy na całej ich długości. Dzięki temu oddziałuje również na cebulki. Co ważne, taki sok z aloesu nie obciąża włosów i nie powoduje ich przetłuszczania się, dzięki czemu można go stosować często. Najlepiej robić to 2-3 razy w tygodniu. Wystarczy przeciąć kawałek liścia i ten sok, miąższ wcierać w skórę głowy. Konieczna jest tu jednak regularność.

Więcej o: