Stosowanie wcierek na porost włosów może powodować łupież. Sprawdź, jak się przed tym uchronić

Wcierka jest kosmetykiem, który coraz częściej gości w pielęgnacji włosów kobiet. Jest to płynny kosmetyk, który często określa się mianem odżywki lub toniku do skóry głowy. Wcierka pozwala m.in. odżywić, wzmocnić oraz przyspieszyć porost włosów, jednak niewłaściwie dobrana i stosowana, może przyczynić się do powstania łupieżu. Sprawdź, co robić, by tego uniknąć.

Łupież to problem, który dotyka każdego typu skóry głowy. Rozwinąć się może bowiem zarówno na skórze suchej, jak i na skórze łojotokowej. Jedną z przyczyn powstawania łupieżu jest zaburzone pH skóry, które powoduje namnażanie się grzyba drożdżopodobnego lub gronkowców. Często jest to po prostu konsekwencja nieodpowiedniej pielęgnacji: nadużywania kosmetyków stylizujących, źle dobranego szamponu, nieodpowiedniego spłukiwania kosmetyków lub nieprawidłowego stosowania wcierek.

Tłuste włosy i łupież tuż po umyciu włosów Oto błędy, które prawdopodobnie popełniasz Tłuste włosy i łupież tuż po umyciu włosów Oto błędy, które prawdopodobnie popełniasz

Dobierz wcierkę do typu skóry głowy

Skład  wcierki powinien być przede wszystkim dostosowany do typu skóry głowy. Mocnych, alkoholowych wcierek powinny unikać osoby z przesuszoną, wrażliwą i skłonną do podrażnień skórą. W takim przypadku, dużo lepszym rozwiązaniem będą łagodne kosmetyki na bazie wody, gliceryny lub olejów, które dodatkowo będą nawilżały. Osoby z bardziej przetłuszczającą się skórą, mogą próbować mocniejszych produktów z alkoholem w składzie, jednak również powinny stosować je ostrożnie. Jeśli natomiast twój skalp jest problematyczny, łatwo się uczula albo jesteś w ciąży, przed wyborem wcierki koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

Łupież ma wiele odmian. Jak je rozpoznać i jak je leczyć? Mini poradnik Najczęstsze choroby skóry głowy, które źle wpływają na wygląd i kondycję twoich pasm

Zawsze wykonuj próbę uczuleniową

Nawet wcierka wykonana w 100 proc. z naturalnych składników, może wywołać niepożądane reakcje. Z tego względu, nawet, jeśli twoja skóra głowy nie ma skłonności do alergii, przed rozpoczęciem używania wcierki, warto zrobić próbę uczuleniową, by mieć pewność, że dany produkt jej nie zaszkodzi.

  1. Nanieś niewielką ilość produktu na mały fragment skóry za uchem.
  2. Obserwuj przez kilka godzin, czy nie dzieję się nic niepokojącego.
  3. Jeśli wystąpi podrażnienie, zmyj wcierkę wodą.
  4. Jeśli nie wystąpi żadna reakcja, możesz stosować dana wcierkę.

Zwróć uwagę na sposób aplikowania wcierki

Ze względów higienicznych oraz po to, by składniki aktywne znajdujące się w aplikowanej wcierce miały szansę zadziałać jak najlepiej, należy nakładać produkt na czystą skórę głowy. Co więcej, jeśli kosmetyk nie został zaopatrzony w odpowiedni aplikator, warto sięgnąć po dodatkowe akcesoria takie, jak np. pipetka, dzięki której precyzyjne naniesiesz płyn na skórę głowy.

Więcej o: